zbulohet

Zbulohet lidhja sekrete e Churchill me Doris Castlerosse (foto)

Postuar në 26 Shkurt, 2018 10:07

Tobruk (qytet historik dhe port natyrore në bregun lindor të Libisë, pranë kufirit me Egjiptin) sapo kishte rënë në duart e gjermanëve dhe italianëve dhe Churchill ishte duke u përpjekur për të ruajtur mbështetjen e popullit amerikan. Por, përveç luftës, Churchillin e torturonte një çështje shumë personale. Kryeministri britanik dëshironte me çdo kusht kthimin në Britaninë e Madhe të Doris Castlerosse, me të cilin kishte pasur më parë në marrëdhënie.

Tre studentët që zbuluan “Dieselgate”

Postuar në 24 Tetor, 2017 10:58

Skandali i emetimeve të naftës që i kushtoi Volkswagen 25 miliard euro u zbulua nga një treshe e studentëve të universitetit Virxhinias Perëndimore.

Arvind Thiruvengadam dhe Hemanth Kappanna janë nga India, ndërsa Marc Besch është nga Zvicra. Bashkangjitur me Universitetin e West Virginia është një institut për hulumtimin e emetimeve, ndoshta jo fusha e studimit ku një 30 vjeçar mund të aspirojë për një karrierë në inxhinierinë automatike.

Portretet 2 000-vjeçare me pigment artificiale

Postuar në 06 Qershor, 2017 13:24

Një grup portretesh 2,000-vjeçare janë zbuluar se janë pikturuar duke përdorur një paletë të sofistikuar dhe pigmente, shumë prej të cilave janë importuar nga Spanja dhe Greqia. Druri me të cilin janë pikturuar gjithashtu vjen nga Evropa Qendrore. Zbulimi habiti sepse bëhet fjalë për pigmentin e parë të prodhuar artificialisht që shpesh përdoret si shtresa përfundimtare e bojës. Portretet e gjetura në Tebtunis të Egjiptit konsiderohen si disa prej pikturave më të mira të ruajtura nga periudha romake dhe janë ndër koleksionet më të rëndësishme në botë.

Zbulohet piramida 3700 vjeçare në Egjipt (foto, video)

Postuar në 04 Prill, 2017 10:10

Arkeologët zbuluan një piramidë të vjetër 3.700 vjeçare në afërsi të Kajros.  Departamenti i Antikiteteve të Egjiptit njoftoi se rrënojat e piramidës së vogla që i përkasin periudhës së dinastisë 13 (në vitet 1802-1640 pes), gjenden në nekropolin e Dahshur, në jug të kryeqytetit egjiptian. Arkeologët kanë zbuluar një korridor që të çon në brendësi të piramidës dhe hyrjen e një dhome.

Zbulohen Sekretet e Propagandës Ruse të luftës

Postuar në 01 Mars, 2017 13:07

"Lufta psikologjike ka ekzistuar sa vetë njeriu." Kështu fillon një libër që pretendohet të jetë një ribotim i paautorizuar i tekstit të luftës psikologjike të GRU, shërbimit ushtarak të inteligjencës ruse. Libri u botua në Minsk në vitin 1999. Ai kishte qenë baza e kurseve për trajnimin e oficer rezervë (ROTC) dhe kadetëve në luftën psikologjike në fakultetin shtetëror të gazetarisë në Moskë

“Qyteti pa hebrenj”, zbulohet pas 90 vitesh filmi profetik për shfarosjen e hebrenjve nga nazistët

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 22:37

Konsiderohej i zhdukur për më shumë se 90 vjet dhe të gjithë menduan se kishte humbur përgjithmonë. Megjithatë film - profeci për shfaqjen e nazizmit "Qyteti pa hebrenj" i vitit 1924 u shpëtua nga prishja dhe pritet të rishfaqet pas përpunimit digjital. Sipas një artikulli nga Guardian, filmi është i bazuar në novelën e një  autor hebre Hugo Betaouer të titulluar «Die Stadt ohne Juden» (Qytet pa hebrenj). Ai u shfaq në Vjenë në korrik të 1924 dhe filmi është shokues për ngjashmëritë me praktikat e Rajhut të Tretë, që u zbatuan disa vite më vonë kundër hebrenjve.

Zbulohet në Stagira mauzoleumi i Aristotelit (Foto)

Postuar në 27 Maj, 2016 10:37

Arkeologët grekë besojnë se kanë gjetur varrin e Aristotelit në Stagira, qytetin e lindjes së filozofit, qytet grek në Maqedoni. “Nuk kemi prova por kemi indikacione të forta” tregon drejtori i këtyre gërmimeve - Konstandinos Sismanidis. Ky i fundit ka prezantuar sot gjetjet në Kongresin “Aristoteli – 2400 vite” në Universitetin e Selanikut.

Subscribe to RSS - zbulohet