xhufi

Me llastiqe kundër Berishës

Postuar në 15 Gusht, 2020 13:31

Pëllumb Xhufi ka bërë sot në gazetën “Tema” një ndërhyrje për çështjen e marrëveshjes së detit të vitit 2009 mes qeverisë shqiptare dhe asaj greke. Ndërhyrja e Xhufit konsiston në sqarimin e votës në Gjykatën Kushtetuese shqiptare duke dhënë disa përfundime që janë problematike për nga vërtetësia e tyre.

Shkruan Xhufi:

…siç dihet, denoncimi nga Partia Socialiste i marreveshjes Basha-Bakojanis, kaloi nepermjet dy fazave ne Gjykaten Kushtetuese.

Epidemitë në Shqipëri, një kalim i shkurtër historik

Postuar në 20 Mars, 2020 21:23

Në një intervistë për TVT historiani Pëllumb Xhufi flet për epidemitë që kanë goditur Shqipërinë gjatë historisë dhe pasojat e tyre edhe në lëvizjet e popullsisë. Xhufi pranon se kjo temë është lënë pas dore nga historiografia. Më poshtë intervista e plotë : 

Zubatovshçina e Tiranës

Postuar në 02 Mars, 2019 01:35

 

Sabit Brokaj foli për ligësinë e Sali Berishës. Kriminalitetin e tij. Të dyja okelio e krye-recetës së neurodhaskalëve të kombit: çdo e keqe sado e madhe, fillon poshtë Saliut. Ai është e keqja e të këqijave, kënga e të gjithë këngëve të liga, kuja e kujës.

Xhufi: Vatikani refuzoi “propozimin” e Artan Shkrelit për ngritjen e një busti të Patër Anton Harapit

Postuar në 18 Nëntor, 2018 15:28

Në datën 18 nëntor, historiani Pëllumb Xhufi publikoi një opinion – replikë ndaj Ardian Ndreca për qëndrimet ndaj figurës së Mit’hat Frashërit. Xhufi merrej me një status të Ndrecës ku ky fundit bënte interpretime “kontraverse” për rolin e Frashërit gjatë Luftës duke shprehur animozitet ndaj politikës aktuale.

Reagim i mërgatës shqiptare ndaj historianit Pëllumb Xhufi*

Postuar në 22 Prill, 2018 10:27

Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një konference kushtuar Skënderbeut, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë kombëtar. 

Në lajmërimin dhe ftesat e shpërndara bëhej me dije se ky aktivitet organizohej me mbështetjen e Ambasadës së Shqipërisë në Belgjikë dhe se konferencierët-panelistë të përzgjedhur nga ambasada do të ishin zotërinjtë Pëllumb Xhufi, Lek Pervizi e Safet Kryemadhi.

Arbërit e...Shqipërisë së Poshtme

Postuar në 02 Janar, 2017 16:15

Arbërit e Jonit” – Vlora, Delvina e Janian në shekujt XV – XVII”. Ky është titulli i librit hulumtues e studimor të Pëllumb Xhufit, medievist shqiptar.

Pëllumb Xhufi gjen gabimin e Metës në vizitën në Greqi: Delegacioni shqiptar ishte i gjithi me toskë të zonës së Vjosës

Postuar në 11 Tetor, 2016 23:37

Vizita e Ilir Metës dhe delegacionit shqiptar në Greqi ka qenë temë në emisionin “Top –Show”.Të ftuar kanë qenë kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, sipas të cilit “Meta nuk ishte aq i drejtpërdrejtë sa duhej me palën greke”, Mentor Nazarko, Pëllumb Xhufi dhe Preç Zogaj. Ky i fundit ka thënë se për herë të parë marrëdhëniet mes të dyja vendeve kanë krijuar hapje në vitin 1994, kur pala greke pranoi të njihte të drjetat pronësore. Këtë ide e ka pranuar pak a shumë edhe Nazarko duke vlerësuar rolin e ish-Presidenti Meidani më pas.

Polemikë me ish-anëtarin e PPSH-së, udhëheqësin e 30 doktoraturave në vit...Fuga

Postuar në 17 Maj, 2016 20:24

Sonte në Zululand-in e Mustafa Nanos në “TemA TV” ishte i ftuar profesori dhe historiani, Pëllumb Xhufi. Gjatë bashkëbisedimit, Nano dhe Xhufi u ndalën tek Akademia e Shkencave si dhe tek Reforma në Arsim, ku Xhufi shfaqi zhgënjimet e tij, pasi siç tha edhe vet: U nis ndryshe dhe u bitis ndryshe.

Teksa qëndruan tek reforma, Nano ndërhyri për përplasjen mes tij dhe profesorit të Shkencave të Komunikimit, Artan Fuga. Profesor Xhufi iu përgjigj publikisht Fugës ku edhe i shpjegon faktin se ai vetë nuk ka qenë anëtar partie, ndërsa Fuga po.

Socialistët nuk kanë burrëri. Reforma në drejtësi do përfundojë me pazaret “buzë më buzë e gojë më gojë”

Postuar në 09 Maj, 2016 10:15

Historiani Pëllumb Xhufi i ka dhënë një intervistë gazetës “Dita” në të cilën komenton disa zhvillime të ditës. Ndërsa e cilëson Sali Berishën një njeri të serbëve në Tiranë, Xhufi, ish-deputet dhe ish-zv.ministër, shton për reformën në drejtësi: “Nëse shohim pikën nga nisi reforma në drejtësi, dhe pikën ku ka mbërritur, mund të konstatojmë rënien në pikiatë të saj dhe, ka të ngjarë që kjo reformë të përfundojë në xhepin e atyre që parashikohej të ishin objektivi dhe viktima e saj.

Një ministre që mungon dhe një këshilltar që është ngado

Postuar në 23 Gusht, 2015 11:25

Konflikti i krijuar në Dhëmri për kishën e Shën Athanasit ka ftuar në diskutim, siç mund të pritej, edhe përfaqësues të historiografisë shqiptare. Moikom Zeqo publikon një shkrim të gjatë për jetën e Nilo Catalanos, që flitet se ka varrin aty ku është kisha. Zeqo shkruan madje se “është për t’u habitur, por edhe shqiptarët myslimanë të kësaj krahine ishin të afruar ngushtë rreth misionarëve bazilianë” dhe pyet më tej: “një italian si Nil Katalani u bë një misionar dhe dijetar i shqipes, mos vallë ne duhet ta përdhosim varrin e tij në kishën e Shen Thanasit në Dhërmi?

Subscribe to RSS - xhufi