xhika

Dashamir Xhika kthehet në shtëpi

Postuar në 26 Korrik, 2018 13:39

Ish kreu i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika është liruar nga paraburgimi. Ai do të presë në shtëpi hetimet që do të zhvillohen ndaj tij për tenderin e rrugës Tiranë-Elbasan.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë për ish-drejtorin e LSI-së nga arrest me burg në arrest shtëpie.

Xhika u vu në pranga me disa zyrtarë të tjerë në fillim të shkurtit, për rrugën Tiranë- Elbasan. Ndaj tij rëndon akuza e shmangies së Bordit, si dhe përftimi i 35 milionë dollarëve pa një studim.

Gjinar-Elbasan, shpërdorim detyre për dy ish-zyrtarët e LSI

Postuar në 24 Prill, 2018 18:05

Dy ish-zyrtarët e LSI-së, Andi Toma, dhe Dashamir Xhika akuzohen për shpërdorim detyre në rastin e rrugës Elbasan-Gjinar.

I pari drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit Rrugor Shqiptar në periudhën Tetor 2013 – Shtator 2017 dhe i dyti Drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit Rrugor Shqiptar në periudhën 2008 –2013 janë pjesë e 11 të pandehurve që janë çuar për gjykim pas përfundimit të hetimeve.

Xhika mbetet në burg

Postuar në 27 Shkurt, 2018 17:45

U përfol për një lirim të mundshëm, por Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka lënë në fuqi masën ‘arrest me burg’ pa afat për ish-drejtorin e ARRSH, Dashamir Xhika dhe dy ish-vartësit e tij Albens Aliten me Aksel Qurdukën, ish-drejtuesit e Njësisë së Menaxhimit të Projektit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Orë të vështira për LSI-në, Haxhinasto ndjek gjyqin e vartësve

Postuar në 04 Shkurt, 2018 12:48

Dalja përpara Gjykatës për t'u njohur me masën e sigurisë e ish-zyrtarëve të LSI-së, të arrestuar pak ditë më parë për shpërdorime në projektet e rrugëve u shoqërua me tension. Në seancë ishte i pranishëm edhe ish-ministri i Translorteve, Edmond Haxhinasto, 

Aksidenti i Kavajës, Autoriteti Rrugor nuk zbatoi vendimin e gjykatës. Ministri bën sikur nuk ka ndodhur gjë(foto+video)

Postuar në 11 Maj, 2016 17:28

Zbardhet më tej situata absurde e cila u bë shkak, ndër të tjera, për aksidentin tragjik të Kavajës ku humbën jetën dy njerëz(http://www.respublica.al/2016/05/11/skandali-që-zbulohet-nga-aksidenti-i-kavajës-pika-e-karburantit-për-të-cilën-ishin). Autoriteti Rrugor Shqiptar që ka për titullar direkt Dashamir Xhikën dhe është në përgjegjësi të Edmond Haxhinastos, nuk ka zbatuar një vendim të prerë të Gjyaktës Administrative të Apelit, që detyronte ARSh-në të vendoste mbrojtëse në vendin ku ndodhi aksidenti.

Subscribe to RSS - xhika