xhihadistët

Macron "i vë flakën" edhe Bosnjes

Postuar në 09 Nëntor, 2019 13:33

Duket se presidenti francez Emmanuel Macron po bën gjithçka që të prishë ekuilibrin gjerman të Ballkanit Perëndimor në një seri daljesh publike të cilat nuk mund të shpjegohen më vetëm me lirinë e shprehjes. Intervista e fundit e tij për “The Economist” ka zbuluar disa të vërteta që nuk po priten mirë. Deklarata e Macron se problemi në Ballkan nuk është as Shqipëria, as Maqedonia e Veriut, por Bosnja, të cilën e quajit bombë me sahat, ka provokuar reagime në Sarajave.

Trump kërkon nga Europa strehimin e xhihadistëve

Postuar në 17 Shkurt, 2019 11:08

Presidenti amerikan, Donald Trump u kërkon aleatëve evropianë të "kthejnë" nga Siria më shumë se 800 xhihadistë të Shtetit Islamik dhe t’i dënojnë. "Kalifati është gati të bjerë" shkruajti presidenti amerikan në një mesazh në Tëitter.

 “Zgjidhjet alternative nuk janë më të mirat, ne do të jemi të detyruar t’i lëmë ata të lirë ..."-shtoi më tej kreu i Shtëpisë së Bardhë. Forcat siriane Demokratike (SDF) kanë rrethuar nga të gjitha anët luftëtarët e Shtetit Islamik në një lagje të fshatit Bagouz pranë kufirit me Irakun.

Tragjedia e një babai në Mosul (Foto)

Postuar në 23 Nëntor, 2016 20:44

Nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjen që ndjen një baba apo një  nënë për humbjen e fëmijës së tyre. Lufta, megjithatë, nuk bën dallime. Bombat vrasin të rinj, të vjetër, gra, burra, foshnja. Kamerat në  në Mosul kanë regjistruar  tragjedinë papërshkrueshme të një babai që ka humbur një fëmijë vetëm 15 muajve nga bombardimet e xhihadistëve. Ironia tragjike? Fëmija kishte humbur jetën vetëm disa çaste para çlirimit të zonës së banuar nga ushtria e Irakut ...

Ku e sheh terrorizmin Edi Rama?

Postuar në 19 Prill, 2016 10:49

“Për kë terrorizëm flet Rama? Po na dënoni për t’i bërë qejfin Amerikës se nuk ju jep viza”, akuzoi ai. “Kërkoj prova të reja dhe që çështja të rihapet”-deklaroi Gerti Pashja në seancën ndaj imamëve të Unazës së Re që akuzohen për nxitës të urrejtes fetare dhe rekrutim të luftëtarëve në Siri.

Ambasada e SHBA: Vendimi për xhihadistët mund të sjellë dhunë

Postuar në 13 Prill, 2016 21:25

Gjykata e Krimeve të Rënda pritet që së shpejti të japë vendimin për “xhihadistët” e akuzuar për terrorizëm. Në një njoftim të ambasadës amerikane në Tiranë thuhet se, pas vendimit për gjykimin e nëntë imamëve mund të ketë dhunë.
“Grupet ekstremiste kanë akuzuar për dhunë nëse nëntë imamët shpellën fajtorë”, thuhet në mesazhin e ambasadës për qytetarët amerikanë që ndodhen në Shqipëri apo që do të vizitojnë vendin tonë.

Sekserët e xhihadit, prokuroria kërkon 152 vite burg për grupin e imamëve

Postuar në 05 Prill, 2016 13:05

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka paraqitur pretencën për grupin e xhihadisëve. Organi i akuzës ka kërkuar në total një dënim prej 152 vjet burg për 9 të akuzuarit. Këta persona akuzohen se dërgonin shtetas Shqiptarë për të marrë pjesë në luftimet në Lindjen e Mesme.

Mediat italiane të fiksuara me Shqipërinë. Rai: Është porta e xhihadistëve (video)

Postuar në 14 Janar, 2016 10:43

Televizioni italian RAI ka realizuar një reportazh në Shkodër duke zbuluar kështu rrugën e trafikut të armëve nga Shqipëria, të cilat bien në duart e xhihadistëve të ISIS.Reportazhi nis me gazetarin italian i cili kalon Liqenin e Shkodrës me varkë për të takuar trafikantët, të cilët mbeten anonim.
Ai madje ka filmuar të gjithë rrugën që përshkojnë armët deri sa bien në duart e xhihadistëve të ISIS, të cilët tentojnë të kryejnë sulme terroriste në Europë.

La Stampa: Shqipëria udhëkryq i xhihadistëve

Postuar në 02 Janar, 2016 12:22

E përditshja italiane “La Stampa” ka publikuar sot artikullin me titull “Propagandë e rekrutim.

Subscribe to RSS - xhihadistët