WikiLeaks

Inteligjenca artificiale, kërcënim ekzistencial për njeriun

Postuar në 17 Janar, 2018 11:57

 Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange i është bashkuar korit të njerëzve të njohur që po parlajamërojnë rrezikun ekzistencial që i vjen njeriut nga inteligjenca artificiale. Përmes një statusi në Twitter, Assange, vetë një protagonist i shekullit të 21-të dhe epokës teknologjike, akuzon edhe kompanitë e mëdha si gjeneruese dhe përçuese të këtij rreziku që duket se po hyn në axhendën publike me shumë forcë.

E ardhmja e njeriut është beteja mes njerëzve që kontrollojnë makinat dhe makinat që kontrollojnë njerëzit.

Clinton: Nëse zgjedhjet do ishin bërë më 27 tetor, do isha Presidente. FBI dhe WikiLeaks kombinuan goditjet

Postuar në 03 Maj, 2017 09:38

Hillary Clinton është shfaqur sërish para publikut me disa kritika të forta në adresë të presidencës Trump që kaloi 100 ditët e para. Në një takim në New York, Clinton foli edhe për fushatën elektorale të vjeshtës së vitit 2016 të cilën ajo e humbi. Ish-kandidatja demokrate pranoi përgjegjësinë e plotë për humbjen, pasi siç tha ajo, “unë isha kandidatja, unë isha personi në garë".

Totalitarizmi dixhital – nën një survejim të paprecedentë në histori

Postuar në 20 Mars, 2017 16:15

Vault 7 – projekti i ri i WikiLeaks në publikimin e veprimtarive ekstraligjore të agjenciave amerikane të spiunazhit zbulon më së miri se kapacitetet e këtyre enteve janë të tilla që mund të kryejnë survejim global të rrjetit. Programe dhe motorë kërkimi që operojnë në kontratë me milionë përdorues janë ekspozuar si të manipulueshëm nga agjencitë që përdorin në këto raste “boshllëqe” të sistemit dhe programimit për të realizuar qëllimet e tyre. Mjafton të thuhet se ekipi i CIA-s që menaxhon këtë punë ka koduar më shumë rreshta se Facebook, kjo sipas WikiLeaks.

Snowden 2.0

Postuar në 09 Mars, 2017 10:52

Rrjedhjet masive të informacionit të publikuara në WikiLeaks, të cilat hedhin dritë mbi faktin se CIA po shndërrohet gradualisht në një agjenci hakerimi dhe shkeljesh ligjore për sigurinë dhe privatësinë kibernetike, kanë dalë nga kontraktorët e saj. Të paktën kështu janë shprehur zyrtarë të agjencisë për “Reuters” duke bërë me dije se modeli Snoëden po tenton të bëhet epidemic.

Wikileaks: CIA spiunoi zgjedhjet e 2012-ës në Francë

Postuar në 16 Shkurt, 2017 22:35

Zgjedhjet presidenciale në Francë në vitin 2012 kanë qenë në lupën e njësive të spiunazhit të CIA-s.

NSA: Nuk provohet lidhja Rusi – WikiLeaks

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 09:54

Kreu I Shërbimit Sekret Kombëtar Amerikan, James Clapper, ka deklaruar para Komitetit për Shërbimet Sekrete në Kongresin Amerikan se nuk ka një lidhje të provuar mes publikimeve të WikiLeaks dhe Rusisë. Clapper ka pranuar se Rusia ka kapacitete shumë të zhvilluara dhe agresive për luftën informative, që zë fill qysh nga Lufta e Ftohtë, por ai nuk ka dhënë asnjë deklaratë që të mund të bëjë lidhjen mes publikimeve të WikiLeaks dhe Rusisë.

Kreu i FBI-së Comey, krahasohet me J Edgar Hoover. Zëra që kërkojnë dorëheqjen e tij

Postuar në 11 Dhjetor, 2016 06:02

Zgjedhjet amerikane janë bërë pis në legjitimitetin e tyre pas disa lajmeve të fundit sipas të cilave CIA mendon se Rusia ka ndikuar në rezultatin e tyre. Një prej senatorëve demokratë, Harry Reid, deklaroi se përgjegjësia për këtë që ndodhi me Rusinë dhe lojërat e saj në zgjedhje duke favorizuar Donald Trump, i shkon Byrosë Federale të Hetimit dhe drejtuesit të saj, James Comey. Sipas Reid , Comey ka lejuar që kjo të ndodhë, pra që aktivitetet e hakeruesve të realizohen dhe mandej WikiLeaks të publikonte materialet që sipas tij kthyen opinionin amerikan.

Assange vihet në lëvizje, kërkon sqarime për hetimet ndaj tij. Analogji me sjelljen e FBI-së ndaj Hillary Clinton

Postuar në 11 Nëntor, 2016 05:38

Julian Asssange, themelues i WikiLeaks ka ngarkuar së fundmi avokatin e tij, Barry Pollack, të kërkojë një përgjigje zyrtare nga prokurorja e Përgjithshme e ShBA-së, Loretta Lynch rreth statusit të hetimeve ndaj tij.

FBI-ja mbyll hetimet për Clinton: “E pastër”. WikiLeaks publikon e-maile të reja: Chelsea ka përfituar fonde nga fondacioni

Postuar në 06 Nëntor, 2016 23:29

FBI ka mbyllur hetimet për Hillary Clinton duke nxjerrë sërish të pastër kandidaten demokrate. Një vendim që ka implikime të mëdha, me gjasë duke nxitur dyshimin se çdo gjë është rregulluar. Ndërkohë WikiLeaks ka publikuar emaile të reja ku verifikohet se Chelsea, vajza e Hillary, ka përfituar fonde nga Fondacioni Clinton për martesën e vet, një konflikt interesi i pastër. Në krah të Trump ka dalë sot edhe republikani, Paul Rayan, drejtues i Kongresit, i cili kur u pyet se çfarë mendonte për hetimet përfunduara të FBI-së, deklaroi s:

Njollosen zgjedhjet në ShBA/Sulm ndaj WikiLeaks pas publikimit të fjalimit të Clinton në Goldman Sachs

Postuar në 17 Tetor, 2016 22:11

Organizata njofton në Twitter se që nga e shtuna, ambasada e Ekuadorit në Britani, ku strehohet Julian Assange ka ndërprerë internetin për këtë të fundit. Vetë WL ka kërkuar nga bashkë punëtorët të mbrohen dhe në disa media po hidhet dyshimi se Assange mund të mos jetë më në ambasadë. Gjithçka mesa duket pas e-maileve të Clinton që kanë djegur keq.

Pages

Subscribe to RSS - WikiLeaks