Washington Post

Administrata Trump diskuton mundësinë e një testi bërthamor, i pari që nga 1992

Postuar në 23 Maj, 2020 15:30

Gazeta amerikane “The Washington Post” raporton se administrata Trump po mendon dhe diskuton mundësinë e një testi të ri bërthamor, i pari që SHBA mund të kryejë që nga viti 1992. Diskutimi sipas gazetës – që referon burime të ndryshme – pason akuzat që administrata ka bërë në adresë të Kinës dhe Rusisë për kryerjen e testeve të ngashmme me fuqi të vogël.

SHBA-BE drejt luftës tregëtare

Postuar në 01 Janar, 2019 14:50

Gazeta e njohur amerikane “The Washington Post” shkruan sot se marrëdhëniet mes BE-së dhe SHBA-së janë në një pikë delikate dhe në prag të lufte ekonomike. Unioni europian duhet të plotësojë kërkesat e presidentit Donadl Trump që kanë të bëjnë me surplusin në shkëmbimin tregëtar mes të dy zonave pasi përndryshe nuk përjashtohet përballja që kujton atë mes SHBA-së dhe Kinës.

Mediat përflasin edhe largimin e këshilltarit të Trump, H.R. McMaster

Postuar në 16 Mars, 2018 10:51

 Gazeta amerikane “The Washington Post” raporton se pas Rex Tillerson, është radha e këshilltarit për sigurinë, H.R. McMaster për t’u larguar. Sipas gazetës, lëvizja e tij nuk pritet të bëhet menjëherë, por ai është vënë në shënjetër të presidentit amerikan që duket se po zëvendëson ekipin kryesor me të cilin drejton në SHBA.

1950 deklarime false apo çorientuese në 347 ditë

Postuar në 02 Janar, 2018 11:35

Gazeta e njohur “The Washington Post” shkruan sot për bilancin e deklaratave të presidentit amerikan Donald Trump në 347 ditë të qëndrimit të tij në detyrë.

Sipas gazetës, Trump ka bërë 1950 deklarata false apo të keqkuptuara pa mbushur ende vitin. Gazeta shkruan se ky numër jep një mesatare prej 5.6 deklarime në ditë, ndërkohë që në shkrimin e firmosur nga tre autorë nuk mungojnë edhe konsideratat për presidentin.

Dështimi total i medias tradicionale: Fajin për humbjen e Clinton e ka interneti dhe Putin

Postuar në 27 Nëntor, 2016 00:00

Çështja e zgjedhjeve është rihapur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas një kërkese për rinumërim të Jill Stein e të gjelbërve në Wisconsin. Lajmi ishte se Stein mblodhi shumë shpejt para për një kohë shumë të shkurtër, rreth 6 milionë dollarë, për të mbështetur kostot e rinumërimit. Ata që mbështesin kandidaten Stein flasin se këtu është fjala më tepër për parimet sesa për të ndryshuar diçka në rezultat. Stein dhe Gary Johnson morën gjithësej 7 milionë vota në planin kombëtar, por në Wisconsin, sikurse në disa shtete të tjera, diferenca mes dy kandidatëve kryesorë ishte shumë e vogël.

Washington Post sheh zgjedhje të parakohshme në Shqipëri

Postuar në 14 Korrik, 2016 11:04

Ka kohë që qarkullon se Shqipëria mund të hyjë në zgjedhje të parakohshme,por këtë skenar e përforcon më shumë edhe gazeta amerikanen Washington Post. Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë arritur të bindin Partinë Demokratike, forca kryesore e opozitës në Shqipëri, për të pranuar një paketë të reformës në drejtësi, e cila konsiderohet themelore për të siguruar nisjen e negociatave për anëtarësim me Bashkimin Europian.

“Të ndalet Trump me çdo kusht” - Spekullime mbi takimin Cook-Musk-Page-Parker. “Washington Post”: “Hillary Clinton gënjeu për e-mailet”

Postuar në 08 Mars, 2016 16:42

Demokracia funksionon dhe është domosdoshmëri, por mesa duket jo përherë rregullat e saj japin siguri. Kjo mund të thuhet me garën presidencial amerikane, ku Donald Trump, fituesi i ballafaqimeve publike, debateve, sondazheve, përherë sipas lojës së njohur, po shpallet gradualisht armiku numër një për sigurinë e SHBA-së.

Pse Rusia është në Siri?

Postuar në 12 Shtator, 2015 14:47

Ditët e fundit ka pasur një rrjedhje të raporteve të detajuara rreth një përshkallëzimi të veprimtarisë ushtarake ruse në Siri. Një investigim i bërë nga Reuters, siç citojnë burimet libaneze, bën me dije se trupat ruse kishin filluar të merrnin pjesë në operacionet, në mbështetje të forcave të regjimit sirian, një aleat i vjetër i Moskës. Zyrtarët amerikanë treguan se dy aeroplanmbajtëse, avionë dhe këmbësoria e forcave detare kishte arritur në Siri këtë javë.

Subscribe to RSS - Washington Post