vulin

Vuçiç vë në veprim karagjozët. Ministri i Mbrojtjes Vulin hyn në grevë urie kundër opozitës

Postuar në 12 Prill, 2019 15:34

Mediat serbe njoftojnë se ministri serb i Mbrojtjes, Aleksander Vulin do të hyjë në grevë urie në mjediset e Parlamentit. Sipas gazetës “Vecernje Novosti” ai do të shoqërohet në këtë akt nga 30 anëtarë të parlamentit që i përkasin shumicës qeverisëse si dhe nga disa këshilltarë bashkiakë të Beogradit. 

Në këtë mënyrë këta zyrtarë do të vënë në dukje “dhunën e kryer nga politikanët opozitarë Bosko Obradoviç, Dragan Djilas dhe Vuk Jeremiç

Ministri serb i Mbrojtjes: Shqipëria e Madhe çon në luftë

Postuar në 03 Janar, 2019 16:11

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë kërkon publikisht që vendi i tij të ripërkufizojë politikën ndaj bashkimit Europian. Sipas tij standardet e dyfishta që unioni po përdor në raport me Beogradin zyrtar e bëjnë të detyrueshëm ndryshimin e qëndrimit, ndonëse ka pranuar se nuk ka marrë mbështetjen e presidentit Aleksander Vuçiç për këtë propozim.

Serbia për qëndrimet e Zaev për Kosovën në UNESCO: Ai nuk e mban fjalën

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 10:05

Beogradi zyrtar ka reaguar menjeherë pas premtimeve të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev se do të mbështesë kandidaturën e Kosovës për anëtarësim në UNESCO. Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, deklaroi dje përmes një daljeje të posaçme për shtyp, se kryeministri i Maqedonisë nuk e ka mbajtur fjalën ndaj Serbisë. Sipas tij, pak kohë më parë, Zaev kishte deklaruar se do të abstenonte për kandidaturën e Prishtinës në UNESCO, ndërkohë që në vizitën e fundit në Kosovë, ka thënë tjetër gjë.

Yee mesazh Serbisë: Nuk e luani dot rolin e balancuesit

Postuar në 24 Tetor, 2017 10:59

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin ka reaguar ndaj deklaratave të zyrtarit të lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee, bërë gjatë samitit ekonomik të Beogradit. Yee ka përsëritur se SHBA nuk e kupton se për cilën arsye punonjësit e Qendrës Humanitare Ruse në Nish duhet të kenë imunitet diplomatik kur kjo nuk është normë ndërkombëtare.

"Serbia nuk hyn në NATO me Vuçiç president. Më pas nuk e di"

Postuar në 09 Gusht, 2017 21:59

Tri ditë më parë Radio Evropa e Lirë njoftonte zhvillimin e stërvitjes së parë ushtarake të NATO-s në territorin serb. Sipas kësaj medieje, stërvitja REGEX -2018 do të zhvillohej në Serbi, si pjesë e praktikës në vende të tjera. Mirëpo sot, ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin ka hedhur poshtë këto zëra, duke sqaruar se stërvitja në fjalë është një nismë rajonale dhe ajo nuk ka të bëjë me NATO-n. 

Ministri serb i Mbrojtjes: Po armatosemi sepse po armatosen të gjithë. Ushtria për luftë është

Postuar në 02 Gusht, 2017 16:12

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë Aleksander Vulin ka bërë sot disa komente rrethe strategjisë ushtarake serbe dhe armatosjes së vendit. Sipas Vulin armët dhe ushtritë janë bërë për luftë dhe jo për paqe, duke shtuar se me dokumentin e ri që do të publikohet në fund të vitit do të zbardhen kërcënimet që vlerëson ushtira dhe përgjigjet ndaj tyre. Ai ka shtuar se nuk ka ushtri në botë që të disponojë burime njerëzore, struktura të mjaftueshme, që të përballojë e vetme sfidat që I shtrohen për zgjidhje. Sipas tij përgatitja ushtarake kërkon angazhimin e të gjithë shoqërisë.

SHBA, presion mbi Vuçiç për emërimin e Aleksandër Vulin si ministër i Mbrojtjes

Postuar në 27 Qershor, 2017 12:54

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka provokuar reagime me përzgjedhjen prej tij të Aleksandër Vulin si kandidat për ministër të Mbrojtjes. Nuk ka ende asgjë zyrtare, por agjencia shtetërore Tanjug referon mediat e shkruara serbe për atë që po cilësohet si “presion i jashtëzakonshëm amerikan” ndaj presidentit të ri të vendit. Sipas gazetës “Vecernje Novosti” amerikanët i kundërvihen emrit të Vulin që zëvendëson Zoran Xhorxheviç, për arsye të qëndrimeve të tij ndaj kroatëve dhe shqiptarëve, përshkrimin e NATO-s si djall dhe promovimin e marrëdhënieve me Rusinë.

Beogradi: Neutraliteti ushtarak, politikë jonë e përhershme

Postuar në 13 Nëntor, 2016 12:52

Serbia mbetet e angazhuar për neutralitetin ushtarak të përhershëm. Kështu është shprehur ministri i Punës dhe Çështjeve të Veteranëve, Aleksandër Vulin gjatë një fjalimi mbajtur me rastin e Armëpushimit të Luftës së Parë Botërore.

“Nëse ne nuk mundet të vendosim për luftërat tona, Serbia dëshiron që, tani dhe në të ardhmen, të vendosë për mënyrën sesi do të zhvillohet dhe të jetojë dhe për këtë arsye politika e neutralitetit ushtarak është angazhimi ynë permanent”, tha Vulin.

Subscribe to RSS - vulin