votimi

Si shpjegohet mospërputhja në kutitë e votimit? Me rritjen fiktive të pjesëmarrjes nga 15% në 21.6%

Postuar në 01 Korrik, 2019 13:07

Rezultatet e deritanishme të numërimit në disa zona zgjedhore kanë provuar flagrancën e procesit të votimeve edhe në një aspekt tjetër. Në disa zona rezultojnë më shumë votues sesa janë në listë dhe që kanë votuar. Kështu në Urën Vajgurore, në Malësinë e Madhe, në Divjakë, Vorë, Memaliaj, Lushnje, Himarë, Bulqizë, votat e marra kërcejnë sipër numrit të zgjedhësve në listë që kanë votuar.

Letër e bardhë nga… populli

Postuar në 22 Mars, 2019 15:18

Një votim fillimisht me letër të bardhë. Pastaj edhe një tjetër… Tetëdhjetë e tre për qind kanë votuar “pa shenjë” në një votim të përsëritur. Ata që kanë dorëzuar fletën e bardhë janë shtuar nga votimi i pare tek i dyti. Kaq mjafton që pushteti të mos ketë më qetësinë të përballet me qytetarët e tij. Shkrimtari portugez, Jose Saramango, përmes rrëfimit në romanin “Le të ulërijmë”, ka thurur metaforën e revoltës moderne, të një kundërshtimi të pushtetit pa fjalë – pikërisht në shekullin kur fjalshmëria ka marrë dhenë dhe është zemra e sotme e atyre që duan të kenë pushtetin.

Socialistët u votuan, por janë në opozitë

Postuar në 28 Shkurt, 2019 19:09

Një forcë politike ka për objektiv primar dhe maksimalist të ekzistencës së saj fitoren e zgjedhjeve dhe qeverisjen e vendit. Sipas sistemit elektoral që ekziston në Shqipëri, partitë politike përballen me zgjedhësit me listat e kandidatëve për deputetë. Janë këta të fundit që marrin ose jo mbështetjen e qytetarëve për të qenë mazhorancë në Kuvendin e Shqipërisë. Kjo mazhorancë e votuar nga zgjedhësit përzgjedh elitën e saj si pjesë e kabinetit qeveritar me mision përmbushjen e programit politik me të cilin ka fituar zgjedhjet.

A e sjell vota ndryshimin?

Postuar në 27 Janar, 2019 03:10

Është shumë e thjeshtë të ndjesh pafuqinë, të kuptosh se çfarëdo lloj gjëje që bë nuk ka për sjellë ndryshim. Ricikloje atë kanaçe, biçikletë, apo makinë, bli nga kjo kompani dhe jo nga ajo tjetra, marsho në rrugë kundër mbylljes së fabrikës apo luftës që po afron. Asnjëherë nuk mjafton: forcat janë të mëdha dhe të padukshme dhe ne asnjëherë nuk jemi aq sa duhet. Ose jemi më shumë nga sa duhet. Votë, peticion, protestë.

Parlamenti Europian i lejon Draghit të jetë anëtar i grupit sekret G30

Postuar në 17 Janar, 2019 01:19

Parlamenti Europian ka vendosur dje të lejojë që presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi të vijojë të qëndrojë si anëtar i grupit të mbyllurG30 – Grupi i të Tridhjetëve.

Amendamenti i propozuar u rrëzua me 439 vota kundër dhe vetëm 181 pro, këta të fundit kryesisht nga e majta. Teksti final i rezolutës sanksionon se drejtuesit e Bankës Qendrore janë të lirë për të vendosur nëse do të marrin pjesë në forume, qofshin këto edhe të mbyllura…

Më mirë në BE sesa pa marrëveshje

Postuar në 14 Janar, 2019 11:09

Një ditë para vendimit histork gjasat janë që anëtarët e parlamentit britanik të bllokojnë Brexit se sa  të miratojnë largimin nga Bashkimi Evropian më 29 mars pa u pajtuar me kushtet e vendosura nga BE. 

Ngërçi është për mënyrën se si vendi do të shkojë drejt Brexit, i cili përbën ndryshimin më të rëndësishëm në politikën e jashtme dhe tregtare të Britanisë gjatë 40 viteve të fundit. 
Qëndrimet e konservatorëve e kanë zhytur edhe më thellë në pasigurinë e procesit të tërheqjes së Mbretërisë së Bashkuar nga BE

Katalonja, votë 90% pro pavarësisë

Postuar në 02 Tetor, 2017 08:25

Katalonja votoi në masën 90% pro shkëputjes nga Spanja dhe pavarësimit të saj. Ndonëse Madridi zyrtar nuk e njeh referendumin, gjatë të cilit mbetën të plagosur rreth 840 persona dhe ku dhuna policore ishte prezente, katalonjasit shpresojnë se pavarësia është afët. Lideri i tyre, Carles Puigdemont citohet të jetë shprehur se vota e njerëzve përcakton rrugën drejt pavarësimit të plotë. Sipas tij 90% e 42.3% të zgjedhësve që morën pjesë u shprehën pro.

Zaev merr detyrën, SHBA përshëndet qeverinë e re

Postuar në 01 Qershor, 2017 11:10

Gati 6 muaj pas zgjedhjeve te parakohshme, Maqedonia ka me ne fund qeverine e re, te votuar me 62 vota “pro” mesnatën e kaluar në parlmanet. Depuetetët e VMRO-se se Gruevskit votuan kundër ndërsa, Levizja Besa e cila refuzoi të bëhej pjesë e koalicionit të ri qeverisës, abstenoi me 5 deputetët e saj.  Duke folur para deputeteve ne parlament, Zaev u ndal tek çështja e emrit të Maqedonisë, për të cilën tha se do të ketë referendim. Pa folur në detaje, Zaev shtoi se pjesë e programit janë edhe kërkesat e partive shqiptare.

T'ua njohim meritën - Të gjithë me brekë nëpër këmbë drejt 25 qershorit

Postuar në 23 Maj, 2017 21:23

Nuk duhet lodhur koka shumë me zbërthimin e Pazarit të 18 majit. Ai po zbulohet vetë nga palët e përfshira atë natë që në fund shpërndanë një tekst si lëmoshë transparence për popullin.

Menjëherë pasi firmosi Pazarin, kryeministri nisi fushatën duke u bërë thirrje demokratëve që të votojnë PS-në se ajo do jetë e sigurtë në pushtet. Fundja siç tha Edi Rama, “ne 71 mandate na duhen”.

2015, Gruevski pro Kosovës në UNESCO. 2017, Zaev: Vota jonë, Neutrale

Postuar në 05 Maj, 2017 08:40

Në vitin 2008, Shkupi zyrtar që drejtohej nga Nikolla Gruevksi, njohu Kosovën, ndërsa në vitin 2015, i njëjti pushtet votoi pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Gruevski iku nga pushteti i akuzuar si dikator, i korruptuar etj.. Por në prizmin e raporteve me shqiptarët në rajon ai nuk mund të quhet si problematik.

Sot, miku i shpallur i shqiptarëve, Zoran Zaev, duket se adopton tjetër qëndrim. Pas intervistës në Tv Kurir në Serbi, Zaev është pyetur nga Tv Prva për votën e Shkupit në një përpjekje të dytë të Prishtinës për anëtarësim në UNESCO.

Pages

Subscribe to RSS - votimi