vota

PD nuk i hap rrugë planit Lu për reformën. Basha: Kemi vota vetëm për konsensus

Postuar në 10 Korrik, 2016 18:00

Për Lulzim Bashën nuk ka asnjë rrugë tjetër për miratimin e reformës në drejtësi pa konsensusin politik mes palëve. Këtë deklaratë ai e bëri pas takimit me ndihmës sekretaren Viktoria Nuland, duke lënë të nënkuptohet se çdo përpjekje e ambasadorit Lu për të gjetur vota djathtas nuk garanton një proces të gjithëpranuar. “S’ka dhe s’do te ketë themel per reformën në drejtësi përveç konsensusit politik mes palëve”-tha Basha.

Kush do të fitojë në 21 korrik, Lu apo Berisha?

Postuar në 08 Korrik, 2016 02:13

Pas shumë e shumë ecejakesh në zyrën e Berishës, ambasadori Lu e ka ndarë mendjen se nuk mund ta sigurojë dot miratimin e Berishës për një reformë në drejtësi që do t’i vinte vëzhguesit ndërkombëtarë në rolin e arbitrit. Pavarsisht se ç’thonë apo ç’shkrujanë çdo ditë Rama, Basha, Xhafa, Bylykbashi e të tjerë, beteja e vërtetë në 21 korrik, ditën kur do të votohet në Kuvend për reformën në drejtësi, do të jetë ajo në distancë mes ambasadorit Lu e Berishës.

Rasti “Spahiu” dhe “harresa” e përgjegjësive individuale së deputetëve

Postuar në 26 Qershor, 2016 13:36

Përparim Spahiu i Lëvizjes Socialiste për Integrim është bërë sot lajm. Një status i tij në rrjetet sociale, ku ai shprehte kundërshtimin për statusin e misionit të Monitorimit për procesin e Vetingut për gjyqtarët, e ka vënë deputetin e LSI-së në një situatë presioni mediatik. Spahiu shprehej se fakti që vetingu do të bëhet nga të huajt është çështje e sovranitetit, por kjo është cilësuar nga partia e Ilir Metës si një deklaratë personale. Disa raportojnë edhe se Spahiu mund të përjashtohet nga Grupi Parlamentar!!!

Basha në alarm për skenarin e trafikimit të votave, reagon pas dërgimit të draftit në kuvend

Postuar në 18 Qershor, 2016 11:55

Kreu i Pasrtisë Demokratike, Lulzim basha ka reaguar me një deklaratë pas depozitimit të kërkesës nga 33 deputetë për futjen në procedurë parlamentare të reformës në drejtësi. Sipas tij dërgimi në Kuvend i draftit të njëanshëm për ndryshimet kushtetuese është një akt i ulët provokimi dhe një përshkallëzim i krizës dhe tensionit shoqeror në vend.

Pse nuk u jepet e drejta e votës emigrantëve?

Postuar në 18 Shkurt, 2016 20:33

Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, ka kërkuar që projektligji për regjistrimin e emigrantëve shqiptarë të tërhiqet dhe të riprezantoihet në kuadër të reformës zgjedhore. Duke folur në Kuvendin e Shqipërisë, Dule deklaroi se emigrantët nuk duhen vlerësuar vetëm mbi kriterin e remitancave, por edhe për të drejtën e votës. “Duhet që t’u garantojmë të drejtën themelore, ajo e votës. Jam kundër shikimit të emigrantëve vetëm nga xhepat e remitancave. Kanë potenciale intelektuale që mund të jenë në shërbim të vendit tonë.

Nishani zbulon skenarin e Ramës për Reformën në Drejtësi

Postuar në 11 Janar, 2016 09:43

Presidenti Nishani është i shqetësuar për korrupsionin në politikë. Ai ka paralajmëruar një skenar sipas të cilit maxhoranca do të kërkojë të miratojë pa konsensusin e opozitës ndryshimet kushtetuese për Reformën në Drejtësi. Në një intervistë për Panorama Presidenti është shprehur se maxhoranca nuk i ka e vetme votat dhe për këtë arsye reforma mund të miratohet me ‘blerjen’ e votave të disa deputetëve të Kuvendit.

Intervista/Sali Berisha, disa konsiderata për Shenasi Ramën, Edi Ramën e vitit ’90 dhe apeli: “Largimi i Edi Ramës nuk bëhet me votë”

Postuar në 12 Dhjetor, 2015 11:16

Sali Berisha i ka dhënë dje një intervistë Çim Pekës ku sqaron me hollësi disa zhvillime dhe përvoja të  tijat të vitit 1990. Ndoshta për herë të parë, Berisha replikon ndaj disa tezave që kanë qarkulluar gjatë për vitin 1990, për Lëvizjen e Dhjetorit, për rolin e Ramiz Alisë si dhe akuzat që i bëhen atij. Më poshtë disa pjesë nga intervista:

Doktorët, piktorët, baxhanakët, prozaku dhe Industria e shpresës

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 14:51

Me fjalët e Karl Popper “Qëllimi i një argumentimi, apo diskutimi, nuk duhet të jetë fitorja, por progresi.”

Shqiptarët, emigrantët e vetëm që nuk ushtrojnë të drejtë vote*

Postuar në 21 Nëntor, 2015 17:00

Në Shqipëri e Kosovë rrallë ndodh të gjesh familje që nuk është prekur nga emigrimi në një formë apo në një tjetër. Prej 25 vitesh shqiptarët e përdorin emigrimin si përgjigje ndaj izolimit, kushteve të vështira ekonomike e sociale e shpesh edhe për ti shpëtuar situateve konfliktuale me sfond politik apo social. Emigrimi, megjithëse fillimisht ilegal dhe shpesh i rrezikshëm (nëpërmjet detit apo dhe përmes maleve) ka qenë një zgjidhje efektive kundër varfërisë,  një strategji mbijetese duke ndikuar në arritjen një nivelimë të lartë jetese.

Maxhoranca miraton ligjet me 71 deputetë, humbet fuqia e 84 votave

Postuar në 16 Tetor, 2015 08:26

Maxhoranca ka “hyrë në ujë¨. Ajo ka humbur për të disatën herë kuorumin e 84 votave në Parlament. “Panorama” shkruan se në seancën e kësaj të enjteje mazhoranca vërtetoi edhe një herë se largimet dhe arrestimet e deputetëve të maxhorancës e bëjnë të pamundur grumbullimin e 84 votave. Projektligjet që janë diskutuar gjatë ditës së djeshme kanë kaluar me shumicë të thjeshtë prej 71 votash, ku krahas mungesës së disa eksponentëve të majtë, ra në sy edhe mungesa e deputetëve të PDIU-së. Por në pamundësi për t’u përfaqësuar me të gjithë numrat në Kuvend ka qenë edhe opozita seancën e djeshme.

Pages

Subscribe to RSS - vota