vota

Vota për sajdisje ka këtë kuptim "të pacipë" (Video)

Postuar në 24 Maj, 2017 18:16

Kreyefjala është fushata dhe në terren ka nisur puna për të mbledhur vota. Ndaj dhe gjuha e drejtëpërdrejtë ndonjëherë është më e kuptueshme sesa fjalimet butaforike për mrekullitë që do ndodhin më pas. Këtë e ka kuptuar më së miri kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i cili në gjuhën popullore votën për Partinë Socialiste e ka quajtur “votë për sajdisje”. Edhe më e pacipë mund të quhet kjo që bën si kryetar bashkie. Në këmbim të këtij nderi që e ka kërkuar personalisht ai ka bërë një ofertë publike që mund të quhet ndryshe edhe Pazar publik me taksat e bashkisë.

Pazari është për ustallarët, jo për qytetarët

Postuar në 24 Maj, 2017 12:11

Fushata ka filluar dhe nga partia më e madhe që finalizoi me sukses katërvjeçarin duke bashkëqeverisur me Partinë Demokratike vijnë leksione që kanë të bëjnë me ndershmërinë dhe dobishmërinë e votës. Kuptohet në fushatë defiçiti i atyre që thuhen është i madh, po morali mesa duket që vjen nga pushteti në këto zgjedhje është "bëj çfarë them unë, po mos bëj si bëj unë". Ja çfarë u thotë ish-ministri i Brendshëm Tahiri qytetarëve në Kasharit:

Ilir Meta intepreton krizën sipas halleve të LSI-së

Postuar në 27 Prill, 2017 00:19

Ilir Meta ka bërë sot një tjetër interpretim të situatës politike ku ndodhet vendi, duke etiketuar si shkaktar të krizës paktin kushtetues të vitit 2008 mes Ramës e Berishës dhe në veçanti ndryshimet në Kodin Zgjedhor që penalizonin partitë e vogla. Në funksion të kësaj akuze ishte dhe tryeza që ai thirri me partitë parlamentare për të ndërmarrë ndryshime në Kodin Zgjedhor, pas urdhrit të ndërkombëtarëve për t’u futur në zgjedhje edhe pa opozitën.

PD-ja po i fal Ilir Metës opozitën

Postuar në 04 Prill, 2017 13:50

Ajo çfarë po ndodh aktualisht me PD-në dhe sidomos kreun e saj Lulzim Basha provon se zotëria në fjalë nuk është në gjendje dhe në lartësinë e detyrës që i është dhënë. Për më tepër që drejtimi i opozitës është parë përherë si mision më shumë sesa detyrë, duke invokuar këtu nevojën e përmbajtjes ndaj parimeve në politikë si prerogativë bazë dhe premisa për kultivimin e cilësive të liderit dhe suksesin afatgjatë të Politikave. Përgjigja e tij pozitive sot ndaj “ofertës” dinake të Ilir Metës, e cila është më shumë diversion ndaj Ramës, na jep një ilustrim të ri të faktit se z.

Është fyese të pranojmë se këta janë Drejtimi i Duhur

Postuar në 21 Shkurt, 2017 13:34

Në Durrës ka nisur puna për projektin Veliera. Në dritën e debateve të tanishme për ndërtimin, vendimin e gjykatës, gjetjet arkeologjike dhe betonin, del në krye triumphant një person: kryetari I Bashhkisë së Durrësit, Vangjush Dako. Po të përdorim fjalorin e këtij të fundit dhe nivelin mjeran me të cilin prezantohet para publikut apo medias do të thoshim se Dakua as ja pordhi shoqërisë civile dhe protestuesve.

Vota në OKB, Nishani: Ministri i Jashtëm gënjen

Postuar në 06 Shkurt, 2017 20:09

Votimi i Shqipërisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për rezolutën e hapjes së negociatave për traktatin e ndalimit të armëve bërthamore ka rihapur sërish serialin e përplasjeve mes Presidentit të Republikës, Bujar Nishani dhe ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushatii.

Ky i fundit deklaroi në Komisionin e Jashtëm se Presidenti i Republikës ka marrë sqarim në rrugë institucionale mbi qëndrimin e mbajtur nga vendi ynë në votimin e OKB-së më 23 dhjetor dhe konsultimet e zhvilluara me vendet partnere për këtë rezolutë.

Lufta e votave PS-LSI më e fortë se ajo e konçesioneve

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 10:31

Dy nisma ligjore të qeverisë kanë ngecur në rrjetën e LSI-së, duke vënë në pozitë të vështirë kampin e drejtuar nga kryeministri Rama që siç dihet nuk bën dot pa votat e Illir Metës. Pasi ka imponuar mbajtjen në sirtar të dekretit të Presidentit për Ligjin e Mbetjeve, dje me anë të një letre drejtuar Kuvendit Lëvizja Socialiste për Integrim ka kërkuar pezullimin e financimit të projektit të partneritetit publik-privat për laboratorët spitalorë gjatë vitit të ardhshëm.

Politika zyrtare e PD-së - pro Trump: Sorosi ra. Pas tij bie edhe Rama. Nuk duam çekun e bardhë, por garancinë e votës së lirë

Postuar në 15 Nëntor, 2016 22:55

Ndonëse nuk mbajti asnjë qëndrim zyrtar për zgjedhjet presidenciale në SHBA, Partia Demokratike, duket se është e qartë tani, pasi gjërat janë sqaruar. Ajo është me Presidentin e ri Donald  Trump, të cilit i ka marrë dekorin elektoral, por edhe devizën:

Shqipëria ringrihet – Make Democracy great again.

Kështu shkruan gazeta zyrtare e PD-së, “Rilindja Demokratike” që hapet me një foto të Lulzim Bashës marrë nga një kënd fotografik që u përdor shpesh edhe në fushatën e Trump.

Trump-Clinton: 3-1

Postuar në 14 Nëntor, 2016 23:36

Pasi mediat kryesore amerikane shpallën fituesin e zgjedhjeve të 8 nëntorit, shumica e analizave mediatike kudo në botë u përqendruan në drejtimin që do të marrin punët e SHBA-së dhe të botës, për vetë rëndësinë e pazëvendësue

Kathimerini: Rama beson se e gjithë bota rrotullohet rreth tij, retorikë për të mbledhur vota

Postuar në 05 Nëntor, 2016 13:06

Gazeta e njohur greke, "Kathimerini", i kushton një editorial zhvillimeve të fundit në marrëshëniet e Greqisë me Shqipërinë. Në shkrimin e titulluar “Sindroma shqiptare”, gazetari Stavros Tzimas, evokon sundimin gjysmëshekullor komunist, kur diktatori Enver Hoxha kultivoi psikologjinë e të jetuarit në rrethim, për të mbajtur të izoluar popullin e vet.

Pages

Subscribe to RSS - vota