vota

Vota në OKB, 500 mln$ dhe vota e PD-së për projektin 5 miliardë $ të Karpenit

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 23:09

Partia Demokratike “denoncoi” sot me anë të drejtuesit të Departamentit të Marrëdhënieve me Jashtë, Kreshnik Çollaku, atë që e ka quajtur skemë të shitjes së votës së Shqipërisë në OKB.

Fjala është për votën për rezolutën për Jeruzalemin, për të cilën opozita po lëviz nga skemat e një konspiracioni tek ato të një pazari. Gjithçka mund të jetë e vërtetë, por cila është skema e sotme e PD-së, për të shpjeguar votën e qeverisë së Edi Ramës?

Presidenca "dorovit" tezën Soros për votën e Shqipërisë në OKB

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 21:53

Duket se opozita parlamentare shqiptare e me të edhe presidenca e Ilir Metës so ta përdorë votimin e Shqipërisë në OKB për Jeruzalemin si një pedan për të ndërtuar një aksion që mund të afektojë raportet me ShBA-në. Letra e presidentit të Republikës, Ilir Meta për presidentin Trump është akti kulminant që po pasohet nga një propagandë shpjeguese për psenë e votës së qeverisë. 

Meta i shkruan Trump

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 21:11

Presidenti Ilir Meta nuk ka vonuar për të çuar më tej betejën politike me kryeministrin Edi Rama duke shfrytëzuar qëndrimin kundër të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara lidhur me rezolutën ndaj Jeruzalemit.

Ai i është drejtuar me një letër presidentin amerikan, Donadld Trump ku përveçse i shpreh keqardhjen thotë se do kërkojë shpjegime për votën kundër të Shqipërisë, e cila sipas tij bie ndesh me interesat e partneritetit strategjik mes dy vendeve.

Ish-ambasadori shqiptar në OKB: Marrëdhëniet me SHBA nuk preken

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 18:23

Zhurma e krijuar me votimin e Shqipërisë në OKB duket se po fryhet politikisht më shumë nga pesha reale e këtij qëndrimi për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane.

Ndonëse qeveria shqiptare nuk ka qenë bindëse në argumentimin që i ka bërë votës së saj, ajo thotë se ka informuar për qëndrimin që do të mbante ndaj rezolutës për Jeruzalemin të gjitha institucionet që kanë kërkuar të kenë dijeni për këtë proces.

Ministri i Jashtëm: Vota jonë për Jeruzalemin, politikë e të gjitha qeverive shqiptare*

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 14:51

Në politikë të jashtme nuk e kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet. Për ata që ende besojnë te faktet, vota e Shqipërisë dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara nuk është një votë kundër SHBA, por shprehje e qëndrimit tonë koherent, parimor e të pandryshuar në vite, bazuar në konsensusin ndërkombëtar të shprehur në dokumentet e panumërta të OKB-së dhe Rezoluta të Këshillit të Sigurimit, të cilat kanë fuqi detyruese, sikundër në linjë të plotë me qëndrimet e shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të OKB-së, NATO-s dhe BE-së, partnerë historikë të SHBA-ve.

Rezoluta “anti-amerikane” dhe diplomacia shqiptare

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 10:09

Paraditen e së enjtes diplomacia amerikane mori një “shuplakë” jo të lehtë nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, e mbledhur kjo e fundit urgjentisht pas kërkesës së iniciuar nga Turqia dhe Jemeni. Projekt-rezoluta me numër A/ES-10/L.22 u mbështet procedurialisht mbi Rezolutën 377A të vitit 1950 – e njohur ndryshe me emrin “Të bashkuar për paqe” (United for Peace) – pasi delegacioni amerikan vendosi veton në Këshillin e Sigurimit dy ditë më parë.

Jeruzalemi/SHBA shtrëngon darën: Do të vëzhgojmë çdo votë

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 22:19

Vota shqiptare në OKB rreth propozimit të SHBA-së për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, do të ketë pasoja direkte në marrëdhëniet mes të dyja vendeve. Të paktën ky përfundim del nga një letër që ambasadorja e SHBA-së në këtë organizatë, Nikki Haley u ka dërguar delegacioneve të vendeve të ndryshme, përfshirë ato europiane, në të cilën diplomatja e shpreh qartë se çfarë do të thotë një “Jo” ndaj propozimit të Donald Trump.

"Luli gënjen...edhe për vetë gëzimin e rrenës"

Postuar në 12 Shtator, 2017 09:18

Dy votat e “djathta” që shkuan për Gramoz Ruçin, kanë provokuar një situatë të trazuar në Partinë Demokratike. Lulzim Basha, kryetari me vulë i saj, tha pas votimit se kush shet votën do të përjashtohet nga Grupi Parlamentar. Por sipas Jozefina Topallit, një nga drejtueset e dikurshme të partisë, ka patur dy mbledhje të PD-së pas votimit, në të cilat nuk është folur fare për atë që ka ndodhur. Shkruan ndër të tjera Topalli në Facebook:

Ne mbrojtje te se vertetes.  Dje Basha pas mbledhjes se grupit shperndau ne media nje deklarate qe kishte dhe fjaline:

("Bashkë")Qeverisja drejt modelit të Eurovision

Postuar në 15 Korrik, 2017 22:32

Doni shpërblim në fund viti nëse punoni në administratë? Angazhoni sa më shumë njerëz që të shkruajnë mirë për ju në Facebook e kryeministrit. Doni që të mos penalizoheni? Angazhoni sërish sa më shumë njerëz të shkruajnë. Ja pse, sipas kryeministrit:

Një ndër mekanizmat e rinj të Bashkëqeverisjes me Njerëzit e Zakonshëm, që po studiojmë të fusim në funksionim me krijimin e qeverisë së re, do të jetë mekanizmi i notës për shërbimin e marrë.

"Perceptimi është se pushteti dhe opozita në Shqipëri blejnë veten"

Postuar në 28 Qershor, 2017 19:19

Perceptimi i krijuar në këto zgjedhje është se pati shitblerje masive të votës. Partitë që humbën zgjedhjet si LSI e PD akuzojnë palën fituese se përdori para masive për të blerë vullnetin e qytetarëve. Për aq kohë sa mbetet në nivel perceptimi, jemi të prirur të dyshojmë se humbësit po justifikojnë humbjen.

Pages

Subscribe to RSS - vota