vlore

Opsion që aeroporti i Vlorës të ndërtohet nga shteti

Postuar në 16 Shtator, 2019 20:10

Pas raportimeve në media se Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali, qeveria organizoi në Vlorë një ceremoni për të prezantuar projektin e këtij aeroporti të bërë publik edhe më parë, ndërtimi i të cilit sipas kryeministrit nuk përjashtohet të kryhet nga vetë shteti.

Rama alla Erdogan, shton truprojat dhe shkrihet me popullin (Video)

Postuar në 16 Shkurt, 2019 13:23

Socialistët kanë parë sot një kopje të vetes së tyre në vitin 2011 kur protestuan para kryeministrisë me hunj dhe drunj.  Megjithatë ata kanë sot një optikë tjetër mbi protestat dhe demokracinë, duke nisur nga udhëheqësi i tyre që vendosi të mbajë një antimiting alla Erdogan në Vlorë.

Edi Rama me një prani të shtuar të truprojave rrjeshtoi në Vlorë administratën duke nxjerrë në vitrinë Damian Gjiknurin, i cili e vuri veten në anën e shumicës që votohet kundrejt një pakice që sipas tij nuk ka mbështetjen e popullit.

Lideri i menaxhimit nxjerr nga konservimi TEC-in e Vlorës

Postuar në 03 Janar, 2019 21:04

Para se të lërë edhe zyrtarisht detyrën e ministrit të Energjisë, Damian Gjiknuri urdhëroi hapjen e garës për dhënien me konçesion të TEC-it të Vlorës. Procedurat janë vënë në lëvizje nga Ministria e Energjisë në në datën 31 dhjetor.

Transferohen 1472 ha prona shtetërore në Bregdet

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 13:49

Në datën 21 nëntor të këtij viti, qeveria shqiptare ka miratuar një vendim përmes të cilit bëhet kalimi në përgjegjësi administrimi të Ministrisë së Turizmit të disa pronave të paluajtshme shtetërore që gjenden në vijën bregdetare Vlorë-Sarandë. Fjala është për 1 472 ha, të cilat janë të shpërndara nga Akërnia, Vlora, e deri në Dhërmi, Gjilek, Vuno, apo Ksamil.

Ruhuni nga kjo Polici!

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 20:00

Sot, Policia e Vlorës dhe Prokuroria e këtij qyteti dolën me një deklaratë të përbashkët përgënjeshtruese ndaj emisionit të fundit Top-Story.

Nisur nga transmetimi në TV Top Channel i një reportazhi, ku flitet për rreth 80 persona të zhdukur në vitet e fundit, një numër i cituar edhe nga foltorja e PD-së ditën e djeshme, Prokuroria dhe Policia e Vlorës sqarojnë opinionin publik se:

 Në 3 vitet e fundit rezulton se numri total i personave të larguar nga banesa është 23.

Përditësim/Kapet autori i masakrës në Vlorë

Postuar në 10 Gusht, 2018 20:06

Nuk ka zgjatur shumë arratia e autorit të masakrës me 8 të vrarë në fshatin Resulaj të Vlorës. Ritvan Zykaj, 24 vjeç u kap në dalje të Selenicës i fshehur në një shkurre. Ai nuk bëri rezistencë dhe në momentin e parë kërkoi ujë nga policia.

Para arrestimit, kur po kërkohej nga më shumë se 100 policë në kodrat e fshatit, Zykaj u shfaq duke replikuar me ndjekësit në fejsbuk

Inagurim në dy kohë (Video)

Postuar në 09 Korrik, 2018 12:41

Kryeministri Edi Rama ishte dje në Vlorë ku inaguroi impiantin për përpunimin e ujrave të zeza ne Vlore. Rama e prezantoi si një nga investimet me të rëndesishme të qeverisë së tij për këtë zonë, por jo të fundit.

“Prej dekadash ujrat derdhen në det dhe pas kryerjes së inevstimeve që po jep frytet është koha për të nisur investimin për sisitemin përfundmitar në mënyrë që vitin e ardhshme vija bredetare të jetë në kushte optimale”-deklaroi Rama

TEC-i i Vlorës në Gjykatën e Lartë, Gjiknuri e nxjerr në shitje

Postuar në 18 Prill, 2018 20:51

Qeveria ka rishpallur predispozitën për të  dhënë konçesion edhe TEC-in e Vlorës, i mbetur në gjendje konservimi thuajse që prej ndërtimit të tij. Gjatë një raportimi në grupin parlamentar të punës 6-mujore të Ministrisë së Energjisë, Gjiknuri tha se TEC-i do funksionojë me gaz dhe do të furnizohet nga një tubacion që do të ndjekë trajektoren Fier-Vlorë.

Prokuroria kërkon 9 vjet burg për Shpëtim Gjikën

Postuar në 29 Qershor, 2017 15:06

9 vjet burg. Kaq kërkon Prokuroria e Vlorës për ish-kryetarin e Bashkisë së këtij qyteti, Shpëtim Gjika, i rikthyer në Partinë Socialiste me ndjesi shumë pozitive për kryeministrin që e largoi.

Një shembull i përbashkët banditizmi italo-shqiptar në prill 1939

Postuar në 13 Prill, 2017 13:56

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave publikon në faqen e vet në Facebook foto të dokumenteve për hetimin e shkatërrimit të Muzeut Arkeologjik të Vlorës në prill 1939:

Shkatërrimi dhe bastisja e Muzeut Arkeologjik të Vlorës, 7 prill 1939.

Pages

Subscribe to RSS - vlore