vjedhja

Votojeni partinë deri në ditën e gjykimit, por mos na dërdëllisni se jeni Ndryshe

Postuar në 19 Qershor, 2019 22:26

Rilindja e pagëzoi qeverisjen me aferën 400 milionë të CEZ-it. Në mes të saj rezultoi ministri Damian Gjiknuri dhe kryeministri Edi Rama.

Nga një aferë financiare përfundoi në një aferë shantazhi mes dy palëve dhe u mbyll.

Vazhdoi me aferën Doshi-Meta, kur dikush akuzonte se dikush tjetër donte ta vriste.

Vazhdoi me megaskandalin e hashashit që përfundoi me qidra milionë euro fitim dhe një ministër të Brendshëm që kishte ngatërruar makinën. Ishte kjo prezencë e OSBE-së që fliste për 3 miliardë dollarë jashtë sistemit.

Studenti dixhital - përpjekja e Berishës, PD-së dhe LSI-së për të vjedhur protestën

Postuar në 08 Dhjetor, 2018 15:01

Qeveria është në hall. Në hall të madh madje. Por ironikja është se opozita është në një hall edhe më të madh. Ajo ka dalë në vend të dytë të përfaqësimit të kundërshtimit të qeverisë. Protesta e studentëve e bëri këtë gjë. Ndaj edhe pamë aty para ca ditësh ndonjë gazetar të çquar që po bënte rikonjicion.

Për ta zgjidhur këtë situatë që po e vendos PD-në dhe LSI-në në rolin e vet të pazarit, lakuriq fare, PD-ja po përpiqet të njollosë protestën, apo me shpresë ta vjedhë atë.

1002 netë/Gjenerali iranian: Izraeli po na vjedh retë dhe dëborën

Postuar në 03 Korrik, 2018 14:22

Armiqësia e egër mes Iranit dhe Izraelit ka nxitur akuza absurde që shkojnë nga ato për qenien e Iranit si kërcënimi kryesor për paqen në botë e deri tek një më e fundit, e ardhur nga një përfaqësues iranian, sipas të cilit Izraeli po i vjedh Iranit retë dhe borën me synim që ta çojë në rrënim për shkak të thatësirës.

Gjenerali Gholam Reza Jalali, kreu I Mbrojtjes Civile të Iranit është shprehur në një konferencë për shtyp se ka prova sipas të cilave Izraeli po kufizon rënien e shiut mbi hapësirën iraniane.

Gabime dhe gënjeshtra, Zuckerberg detyrohet t’i pranojë

Postuar në 21 Mars, 2018 23:58

Në vazhdën e skandalit me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve të Facebook nga kompania Cambridge Analytica, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg pranoi se " janë bërë gabime" nga kompania e tij në menaxhimin e kësaj çështje.

Kreu i gjigandit amerikan mori përgjegjësi personale për vjedhjen e të dhënave personale të pesëdhjetë milionë përdoruesve të Facebook nga Cambridge Analytica, duke thënë se " unë jam themelues i Facebook dhe në fund të ditës unë jam përgjegjës për atë që ndodh në platformën" .

Milioneri socialist!

Postuar në 08 Qershor, 2017 10:06

Në fushatë duhen thënë gjëra të mira, pozitive. Pushteti e ka më të thejshtë të karikojë emocionalisht turmën: spektakël, ngjyra, “modernizëm”, lirshmëri, sportivitet, pse jo edhe luks qeveritarësh. Paradoksi i përshfaqjes së një Shqipërie që shumica nuk e arrin dot, por e duartroket si model për veten, na provon se sëmurë është e gjithë shoqëria. Njerëz që ksehasen dhe kënaqen me piruetat e kryeministrit në piacë, sodisin veshjet dhe pëshpërisin për gjatësinë.

Kriza e Fajdeve - E parë nga një tjetër këndvështrim

Postuar në 06 Mars, 2017 10:24

20 vjet më parë në Shqipëri ndodhi kriza e fajdeve që në të vërtetë ishte katastrofë, një katastrofë kombëtare e shkaktuar jo nga natyra, por nga një udhëheqës, për të thënë më të paktën, i papërgjegjshëm, i cili, pasi vodhi, rrahu,  burgosi dhe vrau popullin, shkatërroi edhe vendin. Sot, nga ajo katastrofë ka mbetur ideja e rreme se një popull budalla u gënjye nga disa pronarë mashtrues të firmave piramidale, se mbyllja e firmave piramidale nga Sali Berisha e shpëtoi Shqipërinë, se firmat piramidale falimentuan, se i vetmi gabim i Sali Berishës ka qenë lejimi i firmave piramidale duke mos

Texas 1800 – Tiranë 2016

Postuar në 15 Gusht, 2016 14:28

Kronika e vjedhjes së një banke në zemër të Tiranës, ka qenë lajm i parë thuajse gjithë javën.

Guvernatori gënjeu. Banka e Shqipërisë pranon ekzistencën e raportit të KLSh-së që flet për 21 milionë $ dëme

Postuar në 12 Gusht, 2016 12:07

Para disa ditësh u bë e njohur ekzistenca e një raporti të Kontrollit të Lartë të Shtetit, në zotërim ky edhe nga Prokuroria e Përgjithshme, sipas të cilit në Bankën e Shqipërisë janë konstatuar 21 milionë dollarë dëm. Kjo u lidh me çështjen Fullani, ish-guvernatori i përfshirë në skandalin e vjedhjes së 713 milionë lekëve. Fullani doli i pafajshëm, por raporti i KLSH-së flet për 21 milionë dollarë dhe kjo detyron rihapjen e hetimeve si dhe një hetim brenda vetë prokurorisë që nuk ka lëvizur gishtin për këtë gjë.

"Struci" i rendit dhe i sigurisë

Postuar në 02 Korrik, 2016 20:53

Sot Policisë së Shtetit, Ministrisë së Brendshme dhe titullarit të saj, Sajmir Tahiri, i ka ardhur në ndihmë media. Një raport i publikuar fillimisht nga “Top-Channel” për një testim të kryer në perimetrin e aeroportit të Rinasit ka bërë xhiron e të gjitha mediave, në funksion të një qëllimi: përgjegjësinë për sigurinë në një hapësirë të caktuar të aeroportit të Tiranës, me përkufizim Objekt i Rëndësisë së Veçantë – e kanë disa firma nënkontraktore private që kanë neglizhuar sugjerimet e Autoritetit të Aviacionit Civil dhe të Policisë së Shtetit.

Deklarata të ndryshme të zyrtarëve të Drejtorisë së Tatimeve për ndërhyrjen në server

Postuar në 18 Mars, 2016 15:14

Gjergj Nestori, përgjegjës i Sketorit të Zhvillimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, ka dëshmuar sot para Komisionit Hetimor për Serverin e Tatimeve. Nestori nuk pranoi të filmohej gjatë dëshmisë, ndaj kamerat morën vjetën pjesën e pasme të tij. Nestori deklaroi se nuk kishte dijeni për ndërhyrje nga jashtë në sistemin IT të Tatimeve, çka u pohua ditë më parë nga ish-shefi i Sektorit të IT-së, në DPT, Renald Rista. “Unë nuk kam qenë ndonjëherë në dijeni se sistemi i vjeter i IT-së të kishte patur ndërhyrje nga jashtë.

Pages

Subscribe to RSS - vjedhja