Visho

Kjo ishte loja, Visho Ajazi Lika shkon ambasador i Shqipërisë në NATO

Postuar në 13 Nëntor, 2017 18:52

Pikëpyetjeve mbi dorëheqjen e papritur të Visho Ajazi Likës nga drejtimi i Shërbimit Informativ Shtetëror u ka dhënë fund propozimi që qeveria ka bërë për ta emëruar atë ambasador të Shqipërisë në NATO.

Vetë ish-kreu i Shish nuk dha asnjë shpjegim për largimin nga posti që mbante prej 5 vitesh, ndërsa motivet e dorëheqjes u komentuan si vullnet personal i tij për të lënë këtë detyrë. Zyra për shtyp e kryeministrit tha përmes një reagimi zyrtar se kreu i qeverisë kishte mirëpritur dorëheqjen e kreut të SHISH dhe e kishte falenderuar për kontributin.

Rama Lu e Visho Ajazi, kokë më kokë në kryeministri

Postuar në 14 Dhjetor, 2016 10:53

Takimin e përjavshëm me Ilir Metën kryeministri Rama e zëvendësoi këtë të mërkurë me një bisedë trilaterale në zyrën e tij me shefin e Shërbimit Informativ, Visho Ajazi Lika dhe ambasadorin Amerikan Donald Lu.Zyra për shtyp e kryeministrit nuk ka dhënë asnjë detaj mbi këtë takim që nisi rreth orës 09 të mëngjesit, por besohet se në fokus të takimit kanë qenë çështje të sigurisë.

Në përgjim nga SHSH komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Gati blerja e një pajisjeje të re përgjuese

Postuar në 25 Nëntor, 2016 10:06

Së shpejti nën përgjimin e Shërbimit Informativ Shtetërore do të jenë edhe komunikimet në What's Up, Viber e Facebook. Në mbledhjen me dyert të mbyllura të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, SHISH kërkoi një fond për të blerë një pajisje të re përgjuese që i përshtatet kohës dhe avancimit të teknologjisë. "Pajisja aktuale që përdor aktualisht shërbimi nuk ka aftësinë për të kryer përgjime në teknologji të avancuara”, mësohet të ketë deklaruar përfaqësuesi i SHISH në Komisionin e Sigurisë Kombëtarë.

Dyshojnë se Tahiri ka përgjuar nga Vlora

Postuar në 18 Maj, 2016 12:11

Kreu i SHISH Visho Ajazi dha shpjegimet e tij në Komisionin e Sigurisë lidhur me pajisjen interceptuese që është përdorur nga policia shqiptare për trajnimin e efektivëve të saj. Nga deklarimet e tij u la të nënkuptohet se SHISH ka qenë i shqetësuar për mungesën e transparenvës në përdorimin e kësaj paisje.

Subscribe to RSS - Visho