viktimat

Pamje shqetësuese nga Irani dhe një luftë propagandistike pa kufij

Postuar në 09 Mars, 2020 16:11

Irani është ndër vendet që është goditur më keq nga coronavirusi. Zyrtarisht Republika Islamike ka raportuar 8000 të infektuar dhe 237 të vdekur, mes të cilëve edhe përfaqësues politikë.

Por media të ndryshme thonë se autoritetet po mbulojnë të vërtetën dhe se numri është shumë herë më I lartë. Opozita iraniane që është strhuar në Shqipëri raporton për më shumë se 2300 të vdekur që është një shifër shumë afër me atë të Kinës, por diçka e tillë mbetet e pakonfirmuar.

Heronjtë po i nxjerrin nga kazani

Postuar në 28 Nëntor, 2019 22:39

Tri ditë zgjat çudia. Edhe kur vjen nga natyra. Tërmeti po na mëson me pafuqinë tonë, po zbulon paaftësinë tonë në vendosjen e rregullit dhe përgjegjshmërisë, si dhe po dikton lëvizjet njerëzore të solidaritetit. 

 

Për disa të tjerë tërmeti ka prodhuar heronj. E nisi kryeministri që sevdalliset me veten në Facebook kur pyeste në mënyrë konkluduese: kjo mund të ishte foto e ditës. Ose kur shpallte: heroi i sotshëm është një zjarrfikës nga Vlora. 

Urdhëri i Trump: Nuk publikohet më numri i civilëve të vrarë në sulme me dron

Postuar në 07 Mars, 2019 13:58

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka revokuar urdhërin e paraardhësit të tij, nobelistit të paqes, Barack Obama, për raportimin e viktimave civile nga goditjet ajrore me dron.  Urdhëri i ri nuk aplikohet për zona lufte si Siria, Iraku dhe Afganistani, ku SHBA ka trupa ushtarake të dislokuara, por për goditjet ajrore që kryhen nga operativët e shërbimeve sekrete.

Update/ Ateist, autori i masakrës së Teksasit (Foto)

Postuar në 05 Nëntor, 2017 22:49

Një sulm i përgjakshëm tronditi të dielën Teksasin teksa një person hyri në një kishë dhe vrau të paktën 26 besimtarë që ndodheshin brenda saj. Mes viktimave raportohet të jenë persona nga 5 deri ne 70 vjeç

Policia amerikane ka zbardhur të dhenat mbi autorin e masakrës së një dite më parë në një kishë të Teksasit ku mbetën të vrarë 26 persona dhe u plagosën 20 të tjerë. Ai është një ish-ushtarak 26 vjeçar i quajtur Devin Patrick Kelley i njohur si atesit dhe predikues on line i bindjeve të tij. Në postimet në internet ai i quante qesharakë të gjithë ata që besojnë në Zot.

Protesta antiqeveritare me viktima në Venezuelë

Postuar në 20 Prill, 2017 13:41

Protestat antiqeveritare në Venezuelë kanë rezultuar me të paktën 3 të vrarë. Presidenti i vendit, Nicolas Maduro ka nxjerrë ushtrinë në rrugë, ndërkohë që kërcënuar përfaqësues të opozitës si drejtues të puçit. Mbështetësit e tij kanë zhvilluar një kundërprotestë të mërkurën, por opozita ka deklaruar se sot do të mbajë një tjetër protestë, që nis nga 26 pika të ndryshme të kryqytetit Karakas.

Vdekja vjen natën - Duerte i pamëshirshëm

Postuar në 06 Janar, 2017 00:02

Rodrigo Duerte me siguri që do të lërë gjurmë në historinë e Filipineve. Në qershor 2016 ai mori detyrën e presidentit dhe premtoi luftë të pamëshirshme ndaj narkomanëve. Rezultati i këtij premtimi të mbajtur është 6000 të vrarë nga një fushatë policore me tolerancë zero. Viktimat vriten natën, përdorues apo trafikues, pa proces gjyqësor, duke njoftuar kështu një betejë gati finale.

Të zhdukurit e regjimit komunist, OKB: Shqipëria pa një memorial

Postuar në 24 Dhjetor, 2016 22:33

Zyrtarët e OKB-së u kanë bënë thirrje autoriteteve shqiptare që të japin më shumë para për kompensimin e 6 000 familjeve, të afërmit e të cilëve u vranë dhe u zhdukën gjatë regjimit komunist. Siç raporton Associated Press, Znj Houria Es-SLAMI në cilësinë e kreut të Grupit të Punës së Kombeve të Bashkuara mbi Zhdukjet përfundoi javën e dytë të dhjetorit një vizitë Tiranë. "Të gjitha të  zhdukurit me dhunë- tha ajo- dhe të afërmit e tyre kanë të drejtë për kthimin e plotë, kompensimin dhe rehabilitimin nga padrejtësitë e regjimit të kaluar”

Maqedonia në zi kombëtare

Postuar në 08 Gusht, 2016 11:07

Maqedonia është në zi pas fatkeqësisë natyrore të së premtes, ku nga përmbytjet humbën jetën 21 persona, në mesin e të cilëve edhe dy fëmijë. Ndërkohë Qeveria ka marrë vendimin për shpalljen e gjendjes së krizës në rajonin e Shkupit dhe Tetovës për 15 ditë. Nga ana tjetër Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim ka vazhduar kërkimet në lagjet më të goditura të Shkupit, si Hasanbeg, Haracinë, Stajkovc e Smillkovc për gjetjen e personave të tjerë që konsiderohen akoma të zhdukur.

Papa përqafon viktimat shqiptare të prostitucionit në Vatikan

Postuar në 10 Prill, 2016 11:03

Gjatë ditës së sotme në sheshin San Pietro, Papa Francesco, me rastin e dëgjesës jubilare, ka patur një përqafim domethënës me një grup prej 50 grash ish-prostituta dhe transeksualë, që vinin nga 10 vende të ndryshme dhe që kanë qenë viktima të trafikimit.
“Edhe gratë e detyruara të prostituojnë – shpjegon e përditshmja e Selisë së Shenjtë- kanë diçka të bukur brenda tyre, që mund ta ndajnë me Papën, kanë dëshirë të luten së bashku me të, veçanërisht për fëmijët e tyre”.

Kush na i prishi njerëzit?

Postuar në 24 Nëntor, 2015 15:07

Ndërsa kundërshtarëve të tij komunizmi iu sul me tërbim dhe i shkatërroi kulturalisht, ekonomikisht dhe  fizikisht, njerëzve të tij u shkatërroi dhe u përçudnoi moralin. Këtë mendim e kam pasur gjithnjë, por m'u forcua dhe m'u vërtetua disi nga transformimi i disa personave që u bënë komunistë e që Liri Lubonja, e shoqja e Todi Lubonjës, i jep në një libër kujtimesh.

Ndërmjet të tjerave, Liria flet për disa persona që i kishte njohur më parë si normalë, por që më pas ndërruan krejtësisht.

Pages

Subscribe to RSS - viktimat