vetingu

Vettingu i heq edhe një gjyqtar Gjykatës Kushtetuese

Postuar në 23 Mars, 2018 12:07

Anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo është shkarkuar nga detyra pasi nuk ka arritur të justifikojë pasurinë e tij prej rreth 500 mijë dollarësh para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Eri me zhulin, Edi me llumin dhe simetria e mungesës së argumentit

Postuar në 28 Tetor, 2016 14:42

Qeveria e ka përgjigjen për çdo situatë që nuk i shkon përshtat dhe që më mungesë të argumentave e vendos veten në front lufte me të keqen që sipas saj identifikohet ndonjëherë me zhulin dhe ndonjëherë me llumin. Është e njëjta filozofi që në mënyrë simetrike vepron nga bashkia në selinë e kryeministrisë.

Pezullohet ligji i Vetting-ut, Gjykata Kushtetuese nuk ndikohet nga presioni i ambasadës amerikane

Postuar në 25 Tetor, 2016 13:37

Qeveria nuk do të marrë brenda këtij mandati frytet e reformës në drejtësi, të paktën për pastrimin e trupës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Përkundër objektivave të ambasadës amerikane që ligji të niste menjëherë zbatimin, ky proces duket se do të marrë shumë kohë derisa të prodhojë efektet e para.
Kjo pasi Gjykata Kushtetuese ka pezulluar ligjin e “Vetting”-ut, pas kërkesës së Partisë Demokratike, që e cilëson ligjin si antikushtetues, pasi i jep qeverisë kontrollin politik mbi organet që do të vendosin për pastërtinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Gjermanët dhe amerikanët të paduruar me Vettingu-n, marrin në dorë dosjet e gjyqtarëve dhe prokurorëve pa u shprehur Gj. Kushtetuese

Postuar në 19 Tetor, 2016 11:06

Ndonëse për ligjin e Vetingut pritet të vendosë Gjykata Kushtetuese, ekspertët amerikanë dhe gjermanë, kryesisht të drejtësisë penale, por edhe të fushatave të tjera, kanë nisur lëvizjet për hetimin dosjeve, me dokumentacionin dhe të dhënat, për gjyqtarët dhe prokurorët, për ligjshmërinë e pasurive dhe ligjet e papërshtatshme me krimin.

Shfaqen ndërkombëtarët, jo sipas variantit të Fatmir Xhafës

Postuar në 27 Korrik, 2016 22:05

Fatmir Xhafa tha sot se ndërkombëtarët kanë kërkuar futjen me procedurë të përshpejtuar të Ligjit të Vettingut ose siç njihet ndryshe Ligji për Vlerësimin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, duke kërkuar që ligji madje të miratohej këtë të enjte, ndonëse procedura e kërkonte që miratimi i 7 ligjeve shoqëruese të paketës të reformës në drejtësi të bëhej 15 ditë pas dekretit të presidentit.

Lajme - shashka: BE-ja kërkon miratimin sa më shpejt të vettingut!!! Procedura është e sanksionuar dhe mbi të nuk ka asnjë negociatë

Postuar në 26 Korrik, 2016 21:21

Presidenti i Nishani dekretoi këtë të martë ndryshimet kushtetuese per Reformen ne Drejtesi. Pas këtij dekreti do të duhen të paktën 15 ditë pas botimit në Fletoren Zyrtare që parlamenti të nisë me miratimin e 7 ligjeve që janë pjesë e paketës.

Por Top Channel raporton se Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë ka kërkuar në rrugë jozyrtare miratimin e ligjit të “vetting”-ut brenda muajit korrik, për shkak se mund të digjej një fond i akorduar nga Bashkimi Europian.

ONM me rolin e një "portali" për KLP dhe KLGJ-në

Postuar në 21 Korrik, 2016 21:05

"Top-Channel" referon këtë përmbajtje të marrëveshjes së sotme për kandidatët e Këshillit të Lartë të Gjyqësor dhe atij Prokurorial.

“Të gjithë” kundër vetingut në dorë të të huajve. Përveç kryeministrit

Postuar në 15 Korrik, 2016 15:15

Kryeministri Edi Rama mbetet thuajse vetëm në idenë e tij për vetingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit. Përpos shumë zërave që dolën hapur sot, edhe Koço Kokëdhima, ish-deputet dhe njeri që pretendon se ka influencë mbi një apo dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, ka folur sot përmes një editoriali të firmosur nga Genc Burimi.

Bollino: Rama t’u thotë “jo” ndërkombëtarëve për hir të stabilitetit. Vetingu, të huajt vetëm monitorim moral

Postuar në 15 Korrik, 2016 08:17

Carlo Bollino, botues i “shqiptarja.com”, administrator i “Report Tv” dhe një njeri i afërt me kryeministrin Edi Rama, ka publikuar sot një opinion situatën ekrijuar nga përplasja për reformën në drejtësi. Bollino sjell si krahasim rastin e “jo” së së Ramës për armët kimike, e cila nuk prodhoi kosto për të, pasi “amerikanët e mirëkuptuan dhe dipomacia shpjegoi pjesën tjetër”. Mirëpo Bollino ndan një tjetër mendim kur vjen puna për “Jo” e kësaj radhe ndaj ndërkombëtarëve. Teksa i cilëson si tradhëtarë të interesave kombëtare ata që janë kundër reformës, Bollino bën një analizë të tillë:

Pages

Subscribe to RSS - vetingu