veriu i kosoves

Zgjedhjet e 30 qershorit si ato në Veriun e Kosovës: Kandidon vetëm një parti, Lista Serbe dhe merr 96% të votave

Postuar në 12 Qershor, 2019 23:13

 Veton Suroi ka shkruar sot një opinion për krizën politike në Shqipëri. Është një gjë e mirë që opinionistë nga Kosova shprehen për zhvillimet në Shqipëri, sikundër e anasjellta. Përvoja e këtyre viteve ka dëshmuar se shkëmbimet e opinioneve ushtrojnë një presion pozitiv sepse qasja nga jashtë ka të mirën se ruan një distancë emocionale.

Surroi e krahason procesin zgjedhor të 30 qershorit në Shqipëri me atë që ndodh në Veriun e Kosovës, gjë që duhet të jetë thjesht e papranueshme.

Një ditë para krijimit të Ushtrisë/Lëvizje e mjeteve të KFOR drejt Veriut të Kosovës

Postuar në 13 Dhjetor, 2018 13:00

Mediat serbe raportojnë për lëvizje të mjeteve të KFOR-it drejt veriut të Kosovës. Bëhet fjalë për 45 mjete, që përfshijë autoblinda, ekskavatorë, makina ndërtimi etj. Sipas mediave serbe këto duket se shërbejnë për prishjen e barrikadave.

Të njëjtat burime e lidhin zhvendosjen e tyre me krijimin ditën e nesërme të Ushtrisë së Kosovës, akt që mbështetet nga SHBA dhe që ka provokuar tensione në Serbi.

Kjo tregon frikë për reagimin e mundshëm të Serbisë

citohet agjencia shtetërore Tanjug.

Kaq shumë ngjashmëri me “mikun Aleksandër"...

Postuar në 30 Shtator, 2015 17:52

“Miku im Aleksandër”, pra miku i ri i kryeministrit shqiptar, kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, shfaq të njëjtat simptoma në qeverisje. Ndonëse një “lider lokal”, nepotizmi duket se është problem jo i vogël. Portali “tesheshi.com” publikon një letër që përfaqësues të serbëve në Veriun e Kosovës i dërgojnë Aleksandër Vuçiç, përmes së cilës shprehin shqetësimin se nuk janë ekstremistët shqiptarë ata që janë problem, por “Zemuni i ri” që frymëzohet nga Beogradi.

Subscribe to RSS - veriu i kosoves