verifikim

"Vetting" kontratave të Gjiknurit

Postuar në 24 Janar, 2019 17:38

Damiani iku, u dogj dhe nuk i dihet nëse do thirret nga Prokuroria për një sërë çështjesh që implikojnë Ministrinë që ka drejtuar. Por letrat e tij po verifikohen nga brenda, nga ministrja që u zuri vendin. 
Pasi pezulloi konçesionin e rrugës Thumanë-Kashar të lidhur me kompaninë Gener 2 të Bashkim Ulajt, Belinda Balluku njoftoi skanimin e të gjitha kontratave konçesionare të hidrocentraleve që nuk janë ende në operimim.

Verifikime edhe për koncesionin e Thumanë- Kashar?

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 13:07

Pas skandalit me tenderin e Lotit 1 Të Unazës së Madhe, ku një shoqëri e themeluar me kapital 1 mijë lekë në muajin qershor dhe me dokumentacion të falsifikuar  u shpall fituese, burime anonime nga MIE flasin dhe për verifikime të tenderit të rrugës Thumanë-Kashar. Kjo procedurë ka muaj që ka mbaruar dhe është shpallur fituesi por akoma nuk është firmosur kontrata. Arsyet për momentin nuk bëhen publike.

Verifikim tenderave të Tahirit

Postuar në 27 Nëntor, 2017 10:17

Të gjithë tenderët e zhvilluar në Ministrinë e Brendshme nga viti 2013 deri në vitin 2017, kohë që përkon me periudhën kur në krye të këtij dikasteri ishte ministër i Brendshëm, Saimir Tahiri do të verifikohen nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.
Burime jo zyrtare i thanë Top-Chhanel se ky veprim i Prokurorëve po kryhet për të qartësuar se sa tenderë kanë fituar kompanitë që i përkasin biznesmenëve Orest dhe Lefter Sota, babë e bir.

Si u lirua trafikanti me 5 ton drogë, verifikim gjyqtarit që dha vendimin

Postuar në 12 Tetor, 2017 18:38

Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka nisur verifikimin për të gjithë dokumentacionin lidhur me vendimin që gjyqtari i Vlorës, Arqile Basho ka dhënë për lirimin e trafikantit të drogës Rakip Arapaj, i cili ndodhej në masë sigurie arrest me burg për mbi 5 tonë lëndë narkotike të kaput në fshatin Llakatund të Vlorës.

Qeveria nis luftën me makinat luksoze

Postuar në 30 Gusht, 2017 11:30

Një fushatë verifikimi të burimeve financiare për personat që posedojnë makina luksoze, biznese apo pasuri të paluajtshme do të jetë operacioni i parë i qeverisë së re, në kuadër të forcimit të ligjit dhe luftës kundër aseteve kriminale. Nisma është shpallur nga kryeministri Rama gjatë mbledhjes së Task Forcës që bëri një rezyme të luftës antikanabis.

Kryebashkiaku socialist i Poliçanit verifikohet për trafik femrash

Postuar në 15 Mars, 2017 19:26

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur verifikimet për kryetarin socialist të Bashkisë së Poliçanit, Adriatik Zotkaj për akuzën e trafikimit të femrave jashtë vendit me qëllim prostitucionin. Verifikimi nisi pas  një deklarimi të të arrestuarit për prostitucion, Leonard Muçaj. Ky i fundit deklaroi këtë të mërkurë në sallën e gjyqit se prokuroria duhet të hetojë Adriatik Zotkajn si person që ka trafikuar drejt Greqisë 8 femra. Vetë Muçaj përballet në gjykatë me akuzën e trafikut të femrave, pas një denoncimi të bërë për të në vitin 2015

Edi Ramën e detyrojnë të shkarkojë (Elvis???)Roshin

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 20:29

Ky është një shkrim i publikuar më datë 10 maj me titull: Do kalojë nga zyrat e Llallës. Sot KQZ-ja bër fakt heqjen e mandatit të Elvis Roshit dhe kryeministri u detyrua ta shkarkonte nga detyra e Kryetarit t Bashkisë Kavajë. NJë vendim pas një mbrotjeje kompromentuese. PO risjellim shkrimin bashkë videon ku flet Roshi si një kujtesë për firmëtarin Edi Rama. 

***

Kush e ka vizituar Kastriot Ismailajn në burgun e Fierit?

Postuar në 30 Shtator, 2015 10:37

Objekt i veifikimit të pretendimeve që parashtrohen në letrën e Spartak Brahos janë edhe disa vizita që i janë kryer Kastriot Ismailajt në burgun e Fierit dhe kërcënimet që ai të dëshmojë kundër Ilir Metës. Për këtë arsye, pritet që Prokuroria të verifikojë librin e fletëhyrjeve në burgun e Fierit. Panorama raporton se grupi i hetimit pritet të marrë në pyetje edhe biznesmenin me të shoqen. Mësohet se dy javë më parë Kastriot Ismailaj është lëvizur nga burgu i Fierit dhe është sjellë në Tiranë, pasi në Gjykatën e Apelit u mbajt seanca për çështjen e sekuestros së pasurive të tij.

Draft i ri për dekriminalizimin, PD kërkon ngritjen e një institucioni që do të bëjë verifikimin

Postuar në 18 Shtator, 2015 14:56

PD prezanton draftin për dekriminalizimin, vetëm dy ditë pas miratimit prej Qeverisë të projektligjit për funksionet publike. Ndryshe nga pr/ligji i qeverisë, PD ka parashikuar në draftin e saj ngritjen e një institucioni që do të bëjë verifikimin, si dhe një strukturë e posaçme brenda Prokurorisë së Përgjithshme.

Subscribe to RSS - verifikim