venezuele

Maduro shfaqet me drejtuesit e ushtrisë: Jemi në luftë

Postuar në 03 Maj, 2019 12:33

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro është shfaqur dje në krah të drejtuesve të ushtrisë ndaj së cilës ka kërkuar unitet për të përballur dhe shtypur çdo lloj grushti shteti.

Po ne jemi në betejë dhe mbajeni moralin lart në këtë luftë për të çarmatosur çdo tradhëtar dhe komplotues

tha ai.

Pompeo nuk përjashton ndërhyrje ushtarake në Venezuelë

Postuar në 01 Maj, 2019 20:23

Sekretari amerikan, Mike Pompeo la të hapur mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Venezuelë në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan Fox Biznes.

"Operacioni ushtarak është i mundshëm. Nëse është e nevojshme, Shtetet e Bashkuara do ta kryejnë”-tha kreu i diplomacisë amerikane. Por ai shtoi se Uashingtoni do të preferonte një transferim paqësor të pushtetit në Venezuelë.

Skenar sirian në Venezuelë. Rusia dërgon trupat e para ushtarake

Postuar në 25 Mars, 2019 11:13

Një tjetër front përplasjeje mes Rusië dhe ShBA-së është krijuar në Venezuelë. Pas javësh përplasjeje në rrugët e Caracasit dhe pas dështimit të planit të dorëzimit të shpejtë të presidentit Nicolas Maduro, Kremlini ka menduar të ndërhyjë në një formë të ngjashme si në Siri. 

Subscribe to RSS - venezuele