venezuela

Në prag të krizës humanitare, Caritas: Të hiqen sanksionet për Libinë, Iranin, Venezuelën dhe Sirinë

Postuar në 07 Maj, 2020 02:01

Caritas Internationalis, një bashkim i 165 organizatave katolike që operojnë në 200 vende të ndryshme, ka paralajmërur se pasojat e pandemisë së koronavirusit do të jenë shumë më të rënda sesa vetë sëëmundja nëse nuk veprohet shpejt. 

Pasojat e pandemisë po japin prova se mund të jenë edhe më të rrezikshme dhe vdekjeprurëse sesa ndikimi i vettë virusit sidomos për komunitetet e ekspozuars që jetojnë në vendet më të varfra

është shprehur ndër të tjera sekretari i Përgjithshëm Aloysius John.
 

Kopja e Pranverës Arabe. Guaido dështon me popullin, thirrje ushtrisë për kryengritje

Postuar në 30 Prill, 2019 14:12

Venezuela ka hyrë këto ditë në fazën e radhës të përdoriit të kukullave të kurdisura si Juan Guaido që pasi u zgjodh në krye të Parlamentit të vendit një ditë të bukur shpalli idealin për revolucion. Kuptohet që presidenti Maduro përfaqëson krizën e korrupsionit që ka mbërthyer mbarë botën, por revolucionarë të pas perdeve si Guaido, që edhe estetikisht është në unformitet me njeriun e ri të politikës, me kostum, pa kravatë dhe që improvizon fjalime si djali i popullit, janë në fakt jo fillimi i diçkaje të re, por faza e degradimit të kësaj që kemi.

Ndalim i papritur në Athinë i ministrit të Jashtëm venezuelian, spekullime mbi lidhjet Tsipras-Maduro

Postuar në 06 Mars, 2019 11:22

Mediat greke raportojnë për lëvizjen e ministrit të Jashtëm venezuelian Jorge Arreza me një avion që është ngritur nga Caracas dhe është ulur në Athinë për katër në datën 2 mars.

Sipas këtyre raportimeve që referojnë burimet opozitare në Venezuelë, avioni në fjalë është ngritur në fluturim pa planifikim paraprak, në të njëjtën ditë që qeveria e Maduros nxori jashtë vendit një sasi të madhe ari.

Të intoksikuar nga fuqia e SHBA/Edhe ambasadori amerikan në Serbi në qendër të debatit për komentet e veta

Postuar në 22 Shkurt, 2019 14:10

Probleme komonukimi po has edhe ambasadori i SHBA-së në Serbi, Kyle Scott. Sipas mediave serbe – gazetës “Politika” – Scott “tejkaloi vijën diplomatike të taktit kundrejt Serbisë” përderisa fjalët e tij lënduan një pjesë të madhe të qytetarëve serbë. Mediat kanë sjellë në vëmendje një status në tuiter të ambasadorit që ka shkruajtur se Serbia nuk është në anën e drejtë të historisë me qëndrimin që po mban për situatën e krijuar në Venezuelë.

Serbia ka qenë përherë në anën e drejtë të historisë. Populli serb nuk ka bërë zgjedhje të gabuara

Trump: Nuk përjashtohet ndërhyrja ushtarake në Venezuela

Postuar në 04 Shkurt, 2019 13:17

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka deklaruar se ndërhyrja ushtarake në Venezuelë nuk përjashtohet.  Këto qëndrime ai i përcolli gjatë një interviste për CBS, por është e dyshimtë nëse ka ndonjë konsultim në nivel shtabi për këto çështje nisur nga praktikat e Trump që i pëlqen të bëjë shoë.

"Sigurisht është një opsion. Maduro ka kërkuar një takim me mua disa muaj më parë. E hodha poshtë kërkesën e tij sepse kishim ecur shumë në proces”, u shpre Trump. 

Atentat me dron Nikola Maduros (Video)

Postuar në 05 Gusht, 2018 10:34

Dështon një tjetër tentativë për vrasjen e presidentit të Venizuelës, Nikolas Maduro. Një dron "i mbushur" me eksploziv u ngrit të shtunën pasdite në Karakas gjatë një paradë ushtarake të Gardës Kombëtare.

Maduro, i cili po fliste u mënjanuar në kohë, por shtatë anëtarë të Gardës Kombëtare u plagosën nga shpërthimet. "Sot ata u përpoqën të më vrasin," tha presidenti i Venezuelës në një fjalim televiziv, të cilin ai shkruajti disa orë pas përpjekjes të dështuar të atentatit kundër tij, duke akuzuar presidentin kolumbian Manuel Santos për sulmin. 

AP: Trump hodhi idenë e një pushtimi ushtarak të Venezuelës në gusht të vitit 2017

Postuar në 04 Korrik, 2018 21:30

Associates Press raporton së fundmi për një ide të presidentit aktual të SHBA-së, Donald Trump, për pushtimin eventual të Venezuelës. Sipas AP, Trump ka pyetur për mundësinë e një pushtimi gjatë një bisede në Shtëpinë e Bardhë, gushtin e vitit të kaluar, e ku në të cilin ishin prezent edhe ish-sekretari i Shtetit, Rex Tillerson dhe Këshilltari për Sigurinë Kombëtare, H.R McMaster.

35 milionë dollarë rryshfet për Maduron e Venezuelës

Postuar në 14 Tetor, 2017 14:32

Një megaskandal ka përfshirë Venezuelën, pas një videoje të publikuar nga ish-prokurorja, Luisa Ortega. Në video përcillet dëshmia e një drejtuesi të firmës braziliane Odebrecht që deklaron se i ka paguar presidentit të vendit, Nicoals Maduro, një rryshfet prej 35 milionë dollarësh. Personi që flet në video me prokurorët është Euzenando Prazerës de Azevedo, sipas të cilit ndërmjetës të Maduros kërkuan kontribute të mëdha për fushatën e tij të vitit 2013. “Ai kërkoi 50 milionë $, por unë rashë dakord të paguaj 35 milinë $”, ka dëshmuar Azevedo.

Protesta antiqeveritare me viktima në Venezuelë

Postuar në 20 Prill, 2017 13:41

Protestat antiqeveritare në Venezuelë kanë rezultuar me të paktën 3 të vrarë. Presidenti i vendit, Nicolas Maduro ka nxjerrë ushtrinë në rrugë, ndërkohë që kërcënuar përfaqësues të opozitës si drejtues të puçit. Mbështetësit e tij kanë zhvilluar një kundërprotestë të mërkurën, por opozita ka deklaruar se sot do të mbajë një tjetër protestë, që nis nga 26 pika të ndryshme të kryqytetit Karakas.

Kriza në Venezuela, femrat zgjedhin sterilizimin për të shmangur shtatëzaninë

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 11:12

Një pjesë e femrave në Venezuela po i drejtohen sterilizimit vullnetar për të shmangur shtatëzaninë e padëshiruar. “The Washington Post” referon në studim të “PLAFAM”, klinikës më të madhe për planfikimin familjar në këtë vend, sipas të cilës në krahasim me katër vite më parë, femrat që kërkojnë sterilizim është rritur me 23%.

Pages

Subscribe to RSS - venezuela