vendimi

Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 19:51

Presidenti amerikan, Donald Trump firmosi vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, pavarësisht nga reagimet e bashkësisë ndërkombëtare. "Ky qytet është kryeqyteti i Izraelit" tha Donald Trump dhe shtoi se "Ne nuk mund ta zgjidhim problemin duke përsëritur të njëjtat strategji të dështuara të së kaluarës".

Saimir Tahiri del jashtë Shqipërisë, Kuvendi votoi moslejimin e një veprimi të tillë

Postuar në 18 Nëntor, 2017 21:56

Që prej ditës së djeshme ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri nuk ndodhet në Shqipëri, një veprim që s’duhet ta kishte kryer. Të paktën kështu ishte rënë dakord me anë të një dokumenti të firmosur si nga maxhoranca e majtë në Kuvend ashtu edhe nga opozita.

Ligji për kamerat, Gjykata Kushtetetuese rrëzon ankimimin e Shoqatës së Tregëtarëve

Postuar në 18 Korrik, 2017 15:43

Ligji për kamerat e sigurisë në mjediset private është kushtetues. Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar të gjitha kërkesat për të shfuqizuar ligjin për kamerat e sigurisë që u depozituan në formën e një ankese nga Shoqata e Tregëtarëve

Zbardhet vendimi i Prokurorisë: Deti "u shit" pa dashje

Postuar në 04 Prill, 2017 19:34

Zbardhet vendimi i Prokurorisë së Tiranës që pushoi çështjen ndaj grupit negociator të Ministrisë së Jashtme të akuzuar për tradhëti komëtare për marrëveshjen e detit me Greqinë. Sipas saj bisedimet e anëtarëve të grupit të punës janë bërë në neglizhencë të palës shqiptare për marrjen e masave parapërgatitore për marrëveshjen e delimitimit. Sipas prokurorisë kjo neglizhencë e grupit të punës ka sjellë dhe shkeljet e rënda të konstatuara më pas nga Gjykata Kushtetuese.

Erdogan: Zyrtarët gjermanë po sillen si nazistë

Postuar në 05 Mars, 2017 22:16

Tensionohen edhe më shumë marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gjermanisë, pas deklaratave të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që i karakterizoi si "naziste" vendimet e autoriteteve gjermane për të ndaluar tubimet politike të politikanëve turq në qytetet gjermane në mbështetje të referendumit të prillit.

"Nuk ka ndryshim (në sjelljen e gjermanëve) nga periudha naziste," tha Erdogan, duke iu referuar taktikave të zyrtarëve gjermanë, duke i hedhur më shumë "benzinë ​​zjarrit" në marrëdhëniet tashmë të tensionuara mes dy vendeve.

Maqedoni/BDI deklaron pjesëmarrje në qeveri me LSDM

Postuar në 04 Mars, 2017 11:08

Bashkimi Demokratik për Integrim ka dhënë dritën jeshile për bashkëqeverisje me LSDM-në. Vendimi është marrë nga kryesia e partisë 24 orët e fundit, duke rrëzuar paqartësinë më të madhe që qëndronte mbi ekuacionin politik të Zoran Zaev dhe refuzimit prej tij të mandatit nga presidneti maqedonas, George Ivanov. 

Reagimi i Orik Shytit: Nuk jemi ndjerë asnjëherë fajtorë. Berisha e ndjen mungesën e një Sollaku në Prokurori

Postuar në 13 Shkurt, 2017 17:59

Po përcjellim më poshtë reagimin e plotë të Orik Shytit pas vendimit të sotshëm të Gjykatës së Apelit që i dha pafajësinë anëtarëve të Hakmarrjes për Drejtësi: 

Sot më 13 shkurt, pas vendimit të Gjykatës Kushtetues të 5-6 viteve më parë dhe vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit të kaluar, Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda njohu pafajësinë tonë.

Pafajësi për “Hakmarrjen për Drejtësi”. Berisha: Do lirohet edhe Aldo Bare

Postuar në 13 Shkurt, 2017 13:19

Gjykata e Apelit i ka dhënë pafajësi anëtarëve të organizatës “Hakmarrja për Drejtësi”. Procesi ka një odise të gjatë; në mars të 2016 Gjykata e Lartë riktheu për gjykim dosjen duke ia kaluar atë për gjykim Apelit të Krimeve të Rënda. Organizata erdhi në vëmendje pas publikimit të akuzave dhe arrestimit të anëtarëve të saj në vitin 1996. Themelues të saj akuzohet se janë Orik dhe Leart Shyti me anëtarë të supozuar Altin Arapin, Pasho Novruzi, Dritan Hate, Gëzim Gjoni, Gentian Haka, Nikolin Novruzi, Roland Shyti, Kreshnik Spahiu.

Populli humbet tre përfaqësues për shkak të dekriminalizimit

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 14:19

Kryetari i Bashkisë së Kavajës, që zyrtarisht njihet me emrin Elvis Roshi, nuk do të jetë më në këtë detyrë. Edhe deputeti i LSI-së, Shkëlqim Selami po ashtu nuk do të jetë më deputet. Bashkë me këta është edhe Dashamir Tahiri I PDIU-së. Vendimin për t’i zhveshur këta të zgjedhur të popullit nga mandati përfaqësues e ka marrë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i cili me votë unanime ka vendosur të aktualizojë efektet e ligjit për dekriminalizimin për Roshin dhe Selamin. Për Tahirin, 3 anëtarë të KQZ-së kanë votuar kundër. 

Goditje për Internetin, Franca shkon përtej Gjykatës Europiane për "të drejtën për t'u harruar"

Postuar në 30 Nëntor, 2016 14:10

Franca mund të krijojë kushtet që liria e shprehje të marrë goditje në shkallë globale. “Electronic Frontier Foundation”, një ent që është shumë aktiv në mbrojtjen e të drejtave në botën dixhitale – shkruante dje për një vendim të marrë së fundmi në Francë e që ka të bëjë me “të drejtën për t’u harruar”. Kjo e drejtë e detyron “Google”, motorri më i madh i kërkimit, që të fshijë të dhënat apo lidhjet e caktuara që kërkohen, në mënyrë që ato të mos shfaqen gjatë kërkimit. Mirëpo kjo kërkesë që ka provokuar debate këto vitet e fundit, në Francë po çohet më tej.

Pages

Subscribe to RSS - vendimi