vasili

Komunikatë/Ranë dakord. Edhe ambasada vazhdon të jetë në krah të popullit shqiptar

Postuar në 26 Maj, 2020 15:01

Ramë dakord për zvogëlimin e periudhës zgjedhore, përkatësisht në datat 15 prill-15 maj, ose 15 tetor- 15 nëntor. Është një periudhë shumë e mirë për të bërë zgjedhje në Shqipëri, pasi edhe klima është më e mirë. Pjesëmarrja sa më e lartë në zgjedhje do të jetë një gjë shumë e mirë.

Ramë dakord edhe për parimin e kuotës gjinore, që një në tre emra të jetë nga gjinia femërore, të shoqëruar dhe me sanksionet përkatëse. Nisur nga ky parim duhet të shihet si të eliminohen disa shqetësime.

Kleringu i blerjes së normalitetit

Postuar në 14 Janar, 2020 14:28

Sot mediat kanë raportuar një takim mes Damian Gjiknurit, Rudina Hajdarit, Petrit Vasilit dhe Oerd Bylykbashit. Takimi ka patur në vëmendje reformën zgjedhore dhe konsensusin rreth saj. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është pyetur për faktin se nëse prania në tryezë e Damian Gjiknurit përbën problem ose jo, Basha është përgjigjur se “nuk më intereson me kë përfaqësohet PS”.

VOA: Petrit Vasilit i është refuzuar viza nga SHBA (Video)

Postuar në 16 Maj, 2019 20:26

Zëri i Amerikës tha sot se nënkryetarit të LSI-së, Petrit Vasili i është refuzuar viza nga ambasada amerikane dhe se ai është një nga 170 zyrtarët që janë në listën e “zezë” të Departamentit të Shtetit. Zëri i amerikës nuk dha detaje por theksoi se refuzimi i vizave vjen si masë ndëshkimore ndaj zyrtarëve të korruptuar.

E ftuar në studio Monika Kryemadhi mohoi të kishte dijeni, por nuk përjashtoi që kjo masë ndaj Vasilit të ishte marrë.

"Shkarkimet duhet të kishin nisur nga Çako"

Postuar në 19 Tetor, 2017 14:49

LSI deklaroi se shkarkimi i zinxhirit drejtues të policisë së Elbasanit u bë për të hequr vëmendjen nga çështja "Tahiri". Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili tha në një deklaratë për mediat se i shkarkuari i parë për ngjarjet e Elbasanit dhe trafikut duhet të ishte drejtori i Përgjighshëm i Policisë së Shtetit, Haki çako.

Kundërshtitë e “opozitës së re” për konçesionin e pullave për barnat

Postuar në 21 Shtator, 2017 17:39

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së denoncoi përmes facebook-ut futjen në kalendarin e punimeve të kuvendit të rishikimit të kontratës konçesionare për pullën fiskale të barnave. Vasili thotë se kjo është një tjetër taksë që qeveria e Edi Ramës po vendos mbi shëndetin e shqiptarëve dhe i bën thirrje kryeministrit të tërhiqet.

PS përjashton koalicionin me LSI-në. Kreu i LSI: Të hapur për aleancë me PD. Nga do shkojnë demokratët?

Postuar në 29 Qershor, 2017 10:38

Gramoz Ruçi i ka dhënë sot një intervistë “Gazeta Shqiptare” në të cilën konfirmon qëndrimin paraelektoral të PS-së për një “Jo” ndaj koalicionit me Lëvizjen Socialiste për Integrim.

S’ka koalicion me LSI-në. Kemi zhvilluar një fushatë për të vetëqeverisur Shqipërinë dhe nuk kemi pse ta diskutojmë këtë. Diskutimet do të bëhen në kohën e duhur”, tha Ruçi.

Sipas tij propozimet për qeverinë e re dhe organet e legjislativit do të bëhen publike në shtator, kur edhe përfundon mandate i kësaj qeverie.

Ilir Meta, gati për pazar edhe me postin e presidentit

Postuar në 16 Qershor, 2017 21:20

Llogaria llogari, politika të vejë e të vijë. Ilir Meta po shfaqet në habitatin e vet dhe është i gatshëm të bëj pazarin që i shkon për shtat edhe me postin e presidentit, madje duke i serviur publikisht skemat që ka në mendje. Një deklaratë anormale për një vend normal, por mesa duket normale për një vend anormal si Shqipëria, ku shqiptarëve u ofrohen të tilla opsione, si ky që deklaron Ilir Meta.

Deri në shtator janë të gjithë (në) qeveri

Postuar në 19 Maj, 2017 12:55

Pasi bëri ironi me PD-në, kryetari i emëruar i LSI-së, Petrit Vasili ka dalë sot me një qëndrim politik zyrtar për marrëveshjen Rama – Basha.

Është e rëndësishme që do të kemi zgjedhje më 25 qershor. Sot kemi një garë politike të barabartë dhe LSI vijon të ketë bindjen se do të jetë forcë e parë politike. Ne na vjen keq që janë përjashtuar disa parti nga zgjedhja e mënyrës së konkurimit. LSI nuk ka asnjë ndikim në këtë”, tha ai.

Satelitët e politikës së madhe kanë vetëm një hall

Postuar në 19 Maj, 2017 11:29

Marrëveshja Rama-Basha krijoi një valë mosaprovimi nga partitë dhe faktorët që mbetën jashtë saj, shoqëruar edhe me komentet e analistëve  pranë këtyre partive të vogla që dolën në përfundimin se marrëveshja nuk jep garanci për standardet zgjedhore. Marrëveshja në fakt u bazua në paketën Mc Allister dhe para takimit Rama-Basha të gjithë e duartrokitën si bazën e duhur për konsensusin, që nga Petrit Vasili i pari dhe më pas partitë e vogla që morën pjesë në tryezën e thirrur nga PAA e Agron Dukës dhe PR e Fatmir Mediut.

Letra e dytë e Vasilit: S'ka marrëveshje mes SHBA e BE për bordin e OMN

Postuar në 26 Shkurt, 2017 13:33

Pas reagimit të komisionerit Hahn për bordin e ONM, Ministri i Drejtësisë Petrit Vasili ka nisur një tjetër letër në drejtim të presidentit, kryeministrit, kreut të Kuvendit dhe Ambasadorëve Lu dhe Vlahutin. Letra, e cila mban datën 20 shkurt 2017 rinënvizon faktin se ngritja e bordit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit është antikushtetues.

Pages

Subscribe to RSS - vasili