varoufakis

Ish-ministri grek i Financave njofton publikimin e regjistrimeve të fshehta në takimet me Eurogrupin

Postuar në 15 Shkurt, 2020 14:30

Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis ka deklaruar se posedon regjistrimet diskutimeve mes palës greke dhe përfaqësuesve të Eurogrupit në vitin 2015 dhe madje do t’i bëjë publike ato. Në një dalje në Parlamentin grek, Varoufakis kërkoi që legjislativi grek të pranojë regjistrimet për të diskutuar mbi to, por drejtuesi i Parlamenti grek, Costa Tasoulas, ka refuzuar kërkesën duke cilësuar letrën e ish-ministrit si të papranueshme. Vetë Varoufakis ka referuar vendimin e Gjykatës Supreme Greke sipas të cilës regjistrimit janë legale dhe nuk cenojnë sferën e privatësisë.

Plani Schauble-Varoufakis/80 miliardë euro që Greqia të linte BE-në

Postuar në 11 Shkurt, 2020 13:57

Ish-ministri grek i Mbrojtjes në qeverinë e Alexis Tsipras, Panos Kammenos ka deklaruar në një intervistë të dhënë së fundmi për televizionin ANT1 se mes Gjermanisë dhe Greqisë pati një akord për daljen e kësaj të fundit nga Bashkimi Europian.

Varoufakis ra dakord me Schaueble që të merrte 80 miliardë euro dhe linte Eurozonën. Ai ndoqi linjën e Schauble

ka thënë Kammenos.

Plani sekret i BE-së për një Grexit në 2012 dhe si u përdor emri i Shqipërisë për ta maskuar

Postuar në 19 Qershor, 2019 18:29

Një plan i fshehtë për daljen e Greqisë nga BE, i hartuar nga Banka Qendrore Europiane, Bashkimi Europian dhe mekanizmat e tij financiarë zbulohet në një libër të ri me titull “Bllofi i fundit” që mban autorësinë e Eleni Varvitsiots, korrespondente në Bruksel e së përditshmes së Athinës, “Kathimerini”, Eleni Varvitsiotit dhe Viktoria Dendrinout të agjencisë “Bloomberg”.

Varoufakis “rikthehet” me një libër mbi krizën. Tsipras: Për ne mund të thonë gënjeshtarë, por jo të korruptuar

Postuar në 24 Korrik, 2017 10:08

Një libër i publikuar nga ish-ministri grek i Financave, Yianis Varoufakis, ka provokuar reagime politike në Greqi. Në këtë punim të vetin, ish-ministri hedh dritë mbi kronikën e 6 muajve të parë të qëndrimit në pushtet të SYRIZA-s, një kohë kur në vendin fqinj i druheshin një kolapsi të plotë. Kjo çoi në vendosjen e kontrolleve dhe gati çoi në largimin e Greqisë nga Eurozona. Sipas gazetës “Protothema” libri jep detaje nga diskutimi mes Tsipras dhe Varoufakis për planet për paketën 16 miliardë euro pas mbylljes së bankave, si dhe për planin e quajtur X.

Varoufakis: Greqia po bëhet një protektorat i ngjashëm me Kosovën

Postuar në 13 Maj, 2017 13:21

Parashikimin e tij se Greqia do të bëhet një  protektorat i ngjashëm me Kosovën bëri ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis."Ne do të bëhemi si Kosova. Një protektorat i administruar nga një punonjës i Bashkimit Evropian. ATM-të kanë euro, por produkti i vetëm që ato nxjerrin është njeriu i ri. Kjo është e ardhmja që tentohet me saktësi matematike në Greqi ", tha ish-ministri i Financave në një intervistë për SKAI.

Një parti e re paneuropiane

Postuar në 10 Shkurt, 2016 10:41

“Ne duam të forcojmë demokracinë dhe të parandalojmë shpërbërjen e BE-së”. Me këtë mesazh ka dalë para elektoratit ish-ministri grek i Financave Yanis Varoufakis, pasi njoftoi krijimin e një partie të re politike pan-Europiane. Ai ka shpalosur qëllimet e partisë së quajtur Lëvizja e Demokracisë në Evropës 2025.

BE nuk i shërben popujve, demokracia kërkon një fillim të ri

Postuar në 07 Shkurt, 2016 12:57

Nga Yanis Varoufakis, “The Guardian”

Varoufakis njofton krijimin e një lëvizjeje paneuropiane të majtë

Postuar në 04 Janar, 2016 18:26

Ish-ministri i Financave të Greqisë, Yanis Varoufakis ka njoftuar se do të krijojë një parti të re, apo lëvizje politike. Ajo do të quhet “The Democracy in Europe Movement 2025” - DiEM25. Një lëvizje pan europiane e majtë që synon t’i japë fund fragmentarizmit në Europë. Lëvizja do të nisë zyrtarisht më 9 shkurt në Berlin.

Ballkan/Një telefon Tsiprasit nga Dijsselbloem dhe Varoufakis fluturoi nga detyra

Postuar në 27 Dhjetor, 2015 17:51

Gazeta greke “To Vima” shkruan se shkarkimi i ish-ministrit të Financave, Yanis Varoufakis, në pranverën e vitit 2015, ishte kërkesë e kreut të EuroGrupit, Jeroen Dijsselbloem. Ka qenë ky i fundit që ka zbardhur këtë fakt gjatë një interviste për një televizion holandez, duke theksuar se “mjaftonte prezenca e Varoufakis për të minuar negociatata mes të dyja palëve”.

“Puna ime ideale? Posti i Angela Merkel”

Postuar në 03 Nëntor, 2015 23:27

Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis thotë në një intervistë për “Financial Times” se puna ideale për të është ai i Kancelares Angela Merkel. Pranon sesi pengesë është gjuha gjermane, por sa për planin e masave si kancelar eventual i Gjermanisë ai e ka të qartë: një plan me katër pika për t’i dhënë tjetër ritëm ekonomisë së Eurozonës, i ngjashëm me planin e tij për Greqinë. Do krijonte një fond për varfërinë të mbështetur nga Banka Qendrore Europiane dhe do të orientonte Bankën Europiane të Investimeve drejt tregut të energjisë së pastër, në teknologji, biznes etj..

Pages

Subscribe to RSS - varoufakis