vaksina

Pandemia po teston besueshmërinë e Perëndimit

Postuar në 13 Tetor, 2020 21:57

BBC-ja raporton këto orë se në Britaninë e Madhe do të nisë testi për ndikimin e vitaminës D kundër CoVid-19. Raportime të tjera thonë se Johnson&Johnson ka ndërprerë testimet për vaksinën kundër CoVid-19 për shkak të dëmeve anësore që ajo ka sjellë.

Politizimi i narrativës mbi pandeminë e CoVid-19

Postuar në 12 Tetor, 2020 00:54

Diçka e pazakontë po ndodh me raportimin mbi ecurinë e pandemisë së shkaktuar nga CoVid-19. Në muajt e verës ne pamë një rënie të ndjeshme të rasteve në Europë, ulje të tyre në SHBA, thuajse zerim në Azi dhe probleme që gjithësesi u menaxhuan deri diku në Brazil. Ndonëse parashikimi se virusi do të ikte me vapën rezultoi i pasaktë, njerëzit u lanë relativisht të lirë gjatë muajve të verës duke u vendosur për sa i përket pandemisë përballë dy tipesh kryesore të lajmeve:

OBSh: 2 milionë të vdekur deri në daljen e vaksinës kundër CoVid-19

Postuar në 26 Shtator, 2020 13:17

 Numri i viktimave nga koronavirusi mund të arrijë në 2 milionë njerëz përpara sesa të zhvillohet vaksina. Këtë deklaron Organizata Botërore e Shëndetësisë, sipas të cilës kjo shifër del nga projeksionet e ecurisë së sëmundjes deri më tani.

Në 9 muaj qëkurse CoVid-19 u identifikua kanë vdekur 1 milionë njerëz dhe siç është bërë e ditur vaksina në opsionin më të mirë do të vihet në përdorim në muajin mars 2021.

Rusia merr përsipër risqet legale për vaksinën e vet anti-CoVid-19

Postuar në 22 Shtator, 2020 14:18

Rusia ka vendosur të ndërmarrë një hap të pazakontë në lidhje me shpërndarjen e vaksinës së vet kundër CoVid-19. Agjencia “Reuters” raporton se Moska ka deklaruar se është e gatshme të marrë përsipër një pjesë të problemeve juridike që mund të krijohen nga efektet e ndryshme të mundshme të vaksinës së zhvilluar prej saj duke mos i lënë të gjithë barrën blerësve potencialë. Në përgjithësi, blerësit kërkojnë garanci nga prodhuesit për çdo problem që do të krijohet, por duket se në këtë rast në lojë është një investim politik shumë i madh.

Poliomeliti, një mësim edhe për pandeminë aktuale

Postuar në 26 Gusht, 2020 03:44

Dje në mediat kryesore të botës u publikua lajmi se Afrika deklarohet zyrtarisht si e çliruar nga infektimet dhe pasojat e virusit të poliomelitit. Çertifikimin e kap bërë Komisioni Afrikan Rajonal për Çertifkimin. Kjo konsiderohet një fitore e madhe në shëndetin publik të një kontinenti të tërë që deri 25 vjet më parë numëronte mijëra fëmijë të prekur dhe të paralizuar, ndërkohë që aktualisht kjo sëmundje vazhdon të godasë vetëm në Afganistan dhe Pakistan.

Misioni "prorus" i Ramës në Bjellorusi/Përpjekje për të siguruar vaksinën ruse kundër CoVid-19

Postuar në 20 Gusht, 2020 17:35

 

Misioni i Edi Ramës në Bjellorusi fsheh shumë më tepër sesa përfaqëson zyrtarisht. Burime diplomatike i thanë redaksisë së “Të Kripura” se zgjimi i z. Rama që drejton OSBE_në për një mision në Bjellorusi lidhet me asgjë më shumë sesa me përpjekjen e dëshpëruar të tij si kryeministër i Shqipërisë për të siguruar vaksinën anti-CoVid-19 nga Rusia e Vladimir Putinit.

Njoftohet se Shqipëria nuk ka arritur të marrë asnjë premtim për vaksinën për të cilën ka një garë të madhe në Perëndim dhe ka gjetur te kriza bjelloruse një shans për ta shfrytëzuar.

Koha që qeveria të sqarojë nëse ka arritur marrëveshje për vaksinën anti-CoVid-19

Postuar në 18 Gusht, 2020 12:17

Ministri grek i Shëndetësisë, Vassilis Kikilias, njofton së fundmi se Greqia ka arritur të firmosë marrëveshjen për 3 milionë doza vaksine kundër CoVid-19 të prodhuar nga AstraZeneca nëse ajo kalon fazën e katërt të testimit. 

Ministri ka sqaruar se faza e katërt përfundon në muajin nëntor dhe dozat do të dorëzohen në Greqi në muajt pasues të dimrit, kur mendohet të arrihet piku i sëmundjes. 

Sfida e CoVid-19, dyshimet mbi vaksinën dhe të panjohurat e imunitetit të njeriut

Postuar në 17 Gusht, 2020 04:35

Përgjigja ndaj koronavirusit të tanishëm është zhvendosur drejt imunologjisë. 6-7 muaj pandemi me 20 milionë të prekur zyrtarisht dhe qindra mijëra të vdekur, kanë prodhuar të paktën një përvojë klinike të mjaftueshme dhe një bazë statistikore që mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi. Megjithës perspektiva imunologjike kufizon shqyrtimin duke vendosur një relacion të veprimit të virusit me njeriun në funksion të fitores mbi të, ajo mbetet së paku një qasje më racionale sesa kundërveprimi reaktiv i fazës së parë.

Gates: Ishim me fat që sëmundja nuk ishte më fatale. Do dalim nga kjo situatë nga fundi i 2021-t

Postuar në 14 Gusht, 2020 18:54

Bill Gates mendon se në fund të vitit 2021 bota do të ketë shpëtuar nga makthi i koronavirusit. Përmes një interviste dhënë për Bloomberg, miliarderi i Microsoft, ka deklaruar se deri në fund të vitit tjetër mund të shpresohet për kthim në normalitet, ndërkohë që çështja e vaksinës është komplekse.

Rusia regjistron më 12 gusht vaksinën e parë kundër CoVid-19

Postuar në 07 Gusht, 2020 16:05

Qendra Gamelei në Moskë pritet të regjistrojë më 12 gusht të këtij viti vaksinën e parë kundër CoVid-19 në botë. Lajmi është konfrmuar nga zv.ministri rus i Shëndetësisë, Oleg Gridnev sipas të cilit përparësi do të kenë personeli mjekësor dhe të moshuarit. Sipas Miistrisë ruse të Shëndetësisë është planifikuar nisja e fushatës së vaksinimit të popullatës në muajin tetor dhe ajo do të mbulohet tërësisht nga qeveria ruse.

Vaksina në fjalë është testuar mbi 38 vullnetarë dhe i ka kaluar protokollet e sigurisë. Sipas mediave ruse ajo prodhoi imunitet te të vaksinuarit.

Pages

Subscribe to RSS - vaksina