urdhëri

Absurde, qeveria shqiptare i paraprin sistemit ETIAS. Forcon kontrollin në kufi

Postuar në 09 Janar, 2020 17:37

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka lëshuar në datën 20 dhjetor 2019 dy urdhëra të rinj përmes të cilit shtrëngohet regjimi i kontrollit kufitar për shtetasit shqiptarë që udhëtojnë drejtë hapësirës Shengen. Urdhëri nr. 640 rregullon kalimin e të miturve duke parashikuar përveç deklaratave noteriale që tanimë kërkohen rregullisht edhe intervistimin e tye në rastin kur ata nuk shoqërohen nga një prej prindërve.

Urdhëri i Veliajt/Dosja për teatrin të mbyllet në 18 Tetor, oferta e vetme nga kompania “Fusha”

Postuar në 16 Tetor, 2019 20:42

Paralelisht me kryebashkiakun e natës, Erion Veliaj ka rikthyer në vëmendje të Bashkisë së Tiranës edhe çështjen e lënë pezull të Teatrit Kombëtar, ku prej muajsh qëndrojnë në protestë artistët që janë kundër shembjes së godinës.

Vallë quhet shtet ky? Ministri i Brendshëm urdhëron kryebashkiakët të zbatojnë...ligjin!!!

Postuar në 20 Korrik, 2019 14:42

Aksioni kundër informalitetit vazhdon të perceptohet si veprim që duhet mbështetur nga një forcë e armatosur si Policia e Shtetit. Ndonëse na thuhet ditë e natë se po bëhet shtet, se po vihet rend dhe se bashkitë kanë në krye ata që duam dhe se reforma administrative territoriale do të sillte ndryshime.

Fjalë pa kuptim. Prej dy ditësh, ministra të qeverisë shqiptare kanë dalë në terren për të bërë realitet…atë që ligji e ka sanksionuar prej kohësh. Në krye ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj:

Denoncimi: Urdhërohet zbrazja e godinës së Teatrit Kombëtar

Postuar në 18 Korrik, 2019 12:50

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton se sot në mëngjes ka nisur zbrazja e godinës së Teatrit Kombëtar, shenjë se qeveria dhe Bashkia e Tiranës do të ecin me planin e prishjes dhe shembjes së saj.

Sot në mëngjes, Ministria e Kulturës ka urdhëruar zbrazjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Duket se dyshja Rama-Veliaj po hedhin hapat e parë konkret për shembjen e kompleksit teatror dhe grabitjes së truallit publik.

Anullon urdhërin për të sulmuar Iranin

Postuar në 21 Qershor, 2019 09:50

Nisjen e sulmeve kundër Iranit kishte miratuar presidenti amerikan Donald Trump si kundërpërgjigje për rrëzimin e një droni të ushtrisë amerikane nga forcat iraniane, por pak orë më vonë anuloi urdhrin e tij, sipas gazetës “The New York Times”.

Urdhëri i Trump parashikonte goditjen e disa objektivave në territorin e Iranit, veçanërisht radarëve dhe sistemeve raketore, sipas burimeve nga zyrtarë të lartë qeveritarë amerikanë që kishin marrë pjesë në konsultime.  

Tatime, spastrime përmes ristrukturimit

Postuar në 08 Maj, 2019 17:03

Drejtoria e Përgjthshme e Tatimeve njofton sot për nisjen e procesit të ristrukturimit të administratës së vet bazuar në një urdhër të Kryeministrit, Edi Rama.

thuhet në njoftim.

Thumanë - Kashar, kumar me paratë publike

Postuar në 20 Mars, 2019 21:34

Padia e kompanisë Gener 2 në pronësi të biznesmenit Bashkim Ulaj për konçesionin e rrugës Thumanë Kashar, bart në vetvete dyshime se kemi të bëjmë me një koordinim me qeverinë.

Kjo të paktën për tri arsye:

Urdhëri i Trump: Nuk publikohet më numri i civilëve të vrarë në sulme me dron

Postuar në 07 Mars, 2019 13:58

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka revokuar urdhërin e paraardhësit të tij, nobelistit të paqes, Barack Obama, për raportimin e viktimave civile nga goditjet ajrore me dron.  Urdhëri i ri nuk aplikohet për zona lufte si Siria, Iraku dhe Afganistani, ku SHBA ka trupa ushtarake të dislokuara, por për goditjet ajrore që kryhen nga operativët e shërbimeve sekrete.

Gent Cakaj, ministër pa Urdhër delegimi kompetencash. QBZ: Nuk na ka ardhur gjë

Postuar në 06 Shkurt, 2019 14:41

Ministri i Jashtëm dhe për Evropën, Edi Rama nuk ka përcjellë ende urdhërin për delegimin e kompetencave për zëvendësin e tij, Gent Cakaj, në detyrë zv.ministër i Jashtëm. Kësaj pyetjeje nga Qendra e Botimeve Zyrtare iu dha përgjigja:

Nuk na ka ardhur ende asgjë

Delegimi është akt zyrtar që rregullohet në rastin e ministrit nga neni 102 i Kushtetutës dhe nga dispozitat e Kodit të Procedurës Administrative, që në nenin 29 përcakton se:

I pari që nga Pashiçi/Putin i akordon Vuçiç urdhërin Aleksandër Nevsky

Postuar në 07 Janar, 2019 15:58

Aleksandër Vuçic, president i Republikës së Serbisë, është dekoruar me Urdhërin e Aleksandër Nevskyt, akorduar nga homoogu i tij rus, Vladimir Putin. Në njoftimin për shtyp thuhet se Vuçiç nderohet me çmimin më të lartë rus për kontributin e dhënë në forcimin e marrëdhënieve serbo-ruse dhe është personaliteti i parë në 100 vjet që e merr atë. Para tij, nga Serbia dekoratën e ka marrë mbreti Milan Obrenoviç, mbreti jugosllav Aleksandër Karagjorgjeviç, ndërsa i fundit ka qenë ish-kryeministri Nikolla Pashiç. Figura të njohura të nacionalizmit serb.

Pages

Subscribe to RSS - urdhëri