unaza

Video/Papa refuzon që besimtarët t'i puthin unazën

Postuar në 26 Mars, 2019 18:30

Papa Francesku ka refuzuar disa herë që besimtarët të puthin unazën e tij papale gjatë një ceremonie në Basilica della Santa Casa. Në video duket qartë bezdia e Bergolios ndaj aktit në fjalë dhe heqja e dorës çka ka krijuar situate disi të sikletshme.

Puthja e unazës shihet si shenjë respekti për Papën, por një prej ndihmësve të tij tha se “ndonjëherë ai e pëlqen këtë gjë, ndonjëherë jo”.

A mund t'i besohet një pekinezi si Erion Veliaj?!

Postuar në 04 Shkurt, 2019 02:02

Në debatin që provokoi takimi i presidentit me banorët e Astirit dhe më pas qëndrimi i tij publik për projektin e Unazës së Re, të cilin e quajti kriminal dhe korruptiv u përfshi me zell të madh edhe kryebashkiaku Erion Veliaj. 

"Unaza i DUHET Tiranes. Do qe zhgenjyese nese vemi nga Presidenti anti-lodra tek ai anti-rruge"- shkruan Veliaj në Twitter.

Nis epoka e transparencës, ARRSh skualifikon të gjitha ofertat për Unazën e Re

Postuar në 31 Janar, 2019 12:45

Procesi tenderues për Lotin I të Unazës së Re në Tiranë ka dështuar. Lajmi është bërë publik nga drejtoresha e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato, e cila në një dalje të posaçme ka premtuar se do të ketë transparencë në punën e saj.

Saga e Unazës, të preferuarit e tenderit të dytë

Postuar në 14 Janar, 2019 16:45

Janë zbardhur kompanitë që janë në garë për Lotin e Parë të Unazës së Madhe. Tenderi u rishpall pas pezullimit të kontratës së parë me kompaninë DH Albania, e cila rezultoi se jo vetëm ishte futur në garë me letra të falsifikuara, por ka dyshime të forta se administrata shtetërore u vu në shërbim të kompanisë që drejtohej nga një 26 vjeçar receptionist, me lidhje të afërta me biznesmenin Bashkim Ulaj.

"Tirana Splendor", projekti 60 mln euro i Unazës së Madhe

Postuar në 20 Dhjetor, 2018 00:14

Akuzat e sotme të Partisë Demokratike sipas të cilës në zonën e Unazës së Madhe po parashikohet ndërtimi I blloqeve të pallateve të cilat I ka në një dorë si projekt biznesmeni Edmond Bego, konfirmohen edhe nga firma projektuese italiane MISALAB.

faqen e vet online, firma italiane e titullon projektin “Tiran Splendor” dhe e përshkruan atë si një projetk që do të realizohet në një zonë në Perëndim të Tiranës, që është pjesë e një programi të një transformimi të fortë urban.

Mbrojtje për dy manarët milionerë të Unazës (Video)

Postuar në 19 Dhjetor, 2018 20:22

Teksa ka dalë zbuluar me 3 tenderat skandalozë të  Unazës së Madhe, qeveria nuk heq dorë nga propaganda se është transparente me milionat që jep lartë e poshtë për ndërtim rrugësh.

Në rolin e udhëheqësit që jep porosi dhe detyra, Rama dërgon materiale të isnpektimeve në Bay Passin e Fierit, ku informohet nga Drejtori i Rrugëve Afrim Qëndro dhe ministri Damian Gjiknuri si këta dy tekonkratë të shquar po u kursejnë shqiptarëve lekë dhe kohë me kontratat e ripara dhe tenderat e rrugëve.

Asistent padish!

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 18:35

Lulzim Bashën e kemi parë të ngrejë zërin, të kërcënojë oligarkët, t’u thotë njerëzve të grisin teserat e LSI-së apo t’u shpojnë gomat pushtetarëve.

Personazhi që kishte objektiv shpalljen e Republikës së Re po bën rolin e opozitarit të thekur, duke denoncuar një e dy afera të qeverisë, por si gjithmonë ka mbetur te fjalët.

"Na mashtruan!" Analogjia e ministrit, unike (Video)

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 12:49

I zënë gafil në dy tendera ministri i Infrastrukturës, Damian Gjiknuri doli për të konfirmuar skandalin që fshihet pas kompanisë DH Albania, e cila është shpallur fituese në tenderin për Lotin 1 të Unazës së Madhe dhe  tenderin e OST ndërtimin e linjës së re Burrel – Peshkopi.

Dy tenderat, pas të cilave qëndron 26-vjeçari Avdiol Dobi i cili ka punuar si recepsionit në Spitalin Amerikan kapin vlerën e 30 mln eurove.

Gjiknuri i cili minimalisht duhet të ishte nën hetim dhe pa imunitet, i justifikohet publikut me një analogji shumë domethënëse.

Recepsionisti i Unazës, saga e tenderit 18.8 mln euro

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 21:35

Avdjol Dobi, por edhe noterja që ka vërtetuar si origjinale dokumentacionin e sjellë nga kompania DH Albania, e cila rezulton fituese e tenderit prej 18.8 milion eurosh të lotit të parë të segmetit të Unazës së Madhe nga pjesa e “Pallatit me Shigjeta” deri te “Rrethrrotullimi i Sheshit Shqiponja” janë dy personat që prokuroria është e detyruar të thërrasë për llogari të hetimeve që ka nisur.

Trashet zullumi, ndërpriten punimet për Lotin 1 të Unazës

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 11:27

Autoriteti Rrugor Shqiptar njoftoi sot ndërprerjen e punimeve në lotin 1 të Unazës pas publikimit në emisionin “Të Paekspozuarit” të dokumentave që vënë në dyshim rregullsinë e tenderit dhe vërtetësinë e operatorit ekonomik “DH Albania shpk- degë e shoqërisë së huaj” që ka marrë pjesë në tenderin për zgjerimin e Unazës. Kompania mëmë e saj “Dunwell Haberman” rezulton e regjistruar në shtetin Delaware të SHBA-ve

Pages

Subscribe to RSS - unaza