ukraina

SHBA, 175 milionë $ armatime për Ukrainën

Postuar në 24 Gusht, 2017 17:17

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke konsideruar furnizimin me armë vdekjeprurëse për Ukrainën. Kjo u bë e ditur nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Matis gjatë një vizite në Kiev. Uashingtoni ka rënë dakord edhe për armatimin e Ukrainës me pajisje shtesë në vlerën e  175 milionë dollarëve.

Sapo miratuam dy javët e fundit, pajisje me vlerë 175.000.000 $, duke përfshirë një pajisje të specializuara që mund të përdoret për të mbrojtur vendin, duke arritur një total prej gati  750 milion $ në vitet e fundit”- tha Matis.

Eksperimenti shtetformues në Europë – Republika e Donteskut njofton krijimin e Malorosisë

Postuar në 18 Korrik, 2017 10:30

Republika Popullore e Donetskut – një entite i vetëshpallur dhe i trajtuar si organizatë terroriste nga Ukraina, ka deklaruar krijimin e një shteti: Malorosia. Lajmi raportohet ndë rtë tjera edhe nga agjencia ruse “Sputnik” që citon të ashtuquajturin lider të republikës së vetëshpallur, Aleksandër Zakarçenko, që ka propozuar një periudhë tre vjeçare tranzitore deri në finalizimin e shtetit.

Mesazhe dhe luftë nervash(jo vetëm) në lidershipin e ShBA-së

Postuar në 01 Janar, 2017 10:53

Një lëvizje simbolike nga tre senatorë republikanë paralajmëron se presidenca e Donald Trump nuk do të jetë e lehtë. Sidomos nëse ajo parashikon marrëdhënie të reja dhe kompromise me Rusinë. Senatori Jon McCain, një nga kundërshtarët kryesorë të Trump, drejtues i Komitetit për Forcat e Armatosura, ka kaluar natën e ndërrimit të viteve me trupat ukrainase. Ai ka postuar foto të veta në shoqërinë e dy senatorëve të tjerë, Lindsay Graham dhe Amy Klobuchar, me ushtarë ukrainas në fshatin Shyrokine.

Ukraina nis testimin e raketave në kufirin me Krimenë, Rusia mobilizon 55 mijë trupa

Postuar në 01 Dhjetor, 2016 12:08

Prej dy ditësh Ukraina  ka nisur testimin  e raketave  në Krime duke shkaktuar zemërim te Rusia e cila ka mobilizuar forcat e saj ajrore dhe ujore në Detin e Zi. Volodymyr Kryzhanovsky, një zyrtar ushtarak nga Ukraina u shpreh se ushtrimet ushtarake po zhvillohen në jug të Ukrainës dhe në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Shënim: Ç’thotë Nulandi publikisht e privatisht për opozitën

Postuar në 24 Korrik, 2016 07:35

Pasi u krijua qeveria ukrainase nga partitë opiztare që rrëzuan Janukoviçin, Victoria Nuland, e shoqëruar nga zv.presidenti Joe Biden, i përgëzoi publikisht liderët opozitarë. Por në mediat gjermane rrodhi një bisedë telefonike e përgjuar mes saj dhe amabasadorit amerikan në Kiev, që bëri xhiron e botës, sepse ajo tha “Fu*k the EU!” në fund të bisedës.

Ambasada ruse në Tiranë: E vërteta e ngjarjeve të Krimesë. Mbi dy orë dokumentar i titruar shqip

Postuar në 08 Korrik, 2016 19:10

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë sot një material video-dokumentar i cili rrëfen versionin rus të ngjarjeve të Ukrainës dhe të Krimesë. Me interes është se dokumentari është titruar në shqip dhe është mbi dy orë(postuar në youtube që në mars të këtij viti). Në të flet presidenti rus, Vladimir Putin, apo edhe dëshmitarë të ndryshëm. Përveç aspektit gazetaresk dhe politik, dokumentari ka rëndësi pse ilustron një qasje të re të selisë diplomatike ruse në raport me opinionin shqiptar dhe mediat.

Ambasada ruse: Kemi kërkuar nga Shqipëria të ushtrojë ndikim ndaj Kievit për hetimin e Tragjedisë së Odesës

Postuar në 02 Maj, 2016 23:27

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndaë sot një njoftim për shtyp përmes të cilit sjell në kujtesë atë që e cilëson Tragjedia e Odesës. “Sot, më 2 maj, mbushen dy vite nga një prej ngjarjeve më tragjike të konfliktit ukrainas. Siç dihet, në këtë ditë në vitin 2014 neonazistët, përfshirë këtu edhe simpatizantët e grupit radikal “Sektori i Djathtë”, i vunë zjarrin Shtëpisë së Sindikatave në Odesë të Ukrainës, ku ishin bllokuar dhjetëra njerëz të paarmatosur.

E quajnë politikë europiane. Liberalizohen vizat për Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Për Kosovën jo

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 16:43

Politika e Bashkimit Europian ndaj Kosovës për liberalizimin e vizave i afrohet kufijve të absurdit. Komisioni Europian njeh zhvillimet poziive, adopton raport pozitiv për shtetin në fjalë, por për vizat thotë se do të presë që Kosova “të plotësojë edhe 8 kriteret e fundit”. Ndërkohë Komisioni ka rekomanduar liberalizimin e vizave për Ukraninë dhe Gjeorgjinë, që janë larg plotësimit të kritereve dhe përfshihen në axhendën politike të BE-së vetëm për shkak të tensioneve me Rusinë. “Sapo Kosova të plotësojë 8 kriteret e fundit, Komisioni do të propozojë heqjen e vizave për qytetarët e saj.

Izolimi i Kosovës nga BE-ja

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 16:27

Siç është bërë e njohur, Bashkimi Europian pritet që të hapë dritën jeshile për heqjen e vizave për ukrainasit dhe gjeorgjianët këtë javë. Mund të merret me mend se bëhet fjalë për interesa të tjera që kanë të bëjnë me politikën e Rusisë, por përdorimi i këtij instrumenti, në momentin që Europa po ankohet për imigrantët ngjan fare anormal. Më tej, autori Marc Champion shkruan në “Bloomberg” se kjo politikë që i hap dyert 45 milionë urkainasve, nuk po aplikohet për Kosovën me 2 milionë banorë.

Para negociatave vendimtare, Rusia ul çmimin e gazit për Ukrainën

Postuar në 25 Shtator, 2015 19:08

Para hapjes së negociatave nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, Rusia ka ulur zyrtarisht çmimin e gazit të shitur në Ukrainë. Palët shpresojnë të arrijnë në një marrëveshje duke mundësuar livrimin e ndërprerë që prej tre muajsh. Në afrim të dimrit, konsumi i gazit nga Ukraina do të rritet, ashtu si dhe në vendet evropiane që i tremben një çrregullimi të furnizimeve të tyre me gaz nëpërmjet territorit ukrainas sepse Kievi disponon aktualisht rezerva të pamjaftueshme.

Pages

Subscribe to RSS - ukraina