ukraina

Borrell: Rusia ka përqendruar 150 000 trupa në kufi me Ukrainën

Postuar në 19 Prill, 2021 19:47

Bashkimi Europian ka njoftuar përmes diplomatit të vet kryesor, Josep Borrell, se Rusia ka përqendruar në kufi me Ukrainën dhe Krime, mbi 150 000 trupa ushtarake.

Janë më shumë se 150 000 trupa të mbledhur në kufijtë ukrainas dhe në Krime. Rreziku i përshkallëzimit të mëtejshëm është evident

ka thënë Borrell.

Rusia: Franca dhe Gjermania po bëjnë propagandë. Stërvitja e tanishme, më modeste se një vit më parë

Postuar në 15 Prill, 2021 22:32

Rusia ka hedhur poshtë akuzat që po i bëhen se me stërvitjet e tanishme ushtarake në kufi me Ukrainën po përgatitet për një sulm ushtarak ndaj kësaj të fundit. Përmes një deklarate për mediat, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka bërë thirrje që vende si Franca apo Gjermania të heqin dorë nga propaganda keqdashëse ndaj Rusisë.

Ukraina nxirret në pazar

Postuar në 14 Prill, 2021 01:13

Tensioni në kufirin ruso-ukriainas ka kapërcyer fazën e nxehjes teksa përfaqësues të pushtetit, apo pranë pushtetit në Moskë kanë nisur të flasin për luftë me SHBA. Dje mediat citonin disa deklarata të Margarita Simonyan, drejtuese e mediave shtetërore ruse, RT dhe Sputnik, e cila shprehej se konflikti do të shpërthente në momentin kur Rusia do të niste lëvizjet për kapjen e territorit ukrainas. Sipas saj përplasja me SHBA është e pashmangshme në kursin e tanishëm të ngjarjeve në Ukrainë. Simonyan nuk është e vetmja që artikulon teza apo interpretime të tilla.

Gati për luftë, Zelensky: Është toka jonë dhe do ta mbrojmë

Postuar në 13 Prill, 2021 13:33

Ukraina dhe Rusia janë shumë pranë një konflikti të armatosur. Më shumë sesa një konflikt modern, ai i ngjan një të tilli të shekullit XX. Ushtarë të lodhur e nervozë me pushkë në krah që skanojnë atë një njihet si toka e askujt.

Snajperët, me gjasë të trajnuar nga rusë, thonë se zyrtarët ukrainas po presin rastin për të urdhëruar hapje zjarri. Më shumë se 20 shokë të tyre janë pushkatuar tashmë gjatë këtij viti.

Ekzistenca e Ukrainës në pikëpyetje

Postuar në 02 Prill, 2021 17:34

NATO është shprehur e shqetësuar në lidhje me dislokimin e disa tankeve dhe mjeteve të blinduara ruse në rajone që kufizohen me Ukrainën si dhe në Krime, të cilën Moska e aneksoi nga Ukraina në 2014.

Ambasadorët e NATO-s u takuan për të diskutuar mbi përshkallëzimin e dhunës në rajonin lindor Donbass, ku trupat ukrainase kanë luftuar forcat separatiste të mbështetura nga Rusia në një konflikt, sipas Kievit u ka marrë jetën 14 000 njerëzve që nga viti 2014.

Erdogan forcon raportet ushtarake me Ukrainën: Turqia nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë

Postuar në 18 Tetor, 2020 00:40

Presidenti turk Reccep Tayyip Erdogan ka bërë një dalje tjetër kundër ndikimit rus në rajonin e Detit të Zi duke forcuar bashkëpunimin ushtarak me Ukrainën. Në Stamboll raportohet se bashkë me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, Erdogan ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit ushtarak, që shkon qartë kundër interesave ruse, një vend që ka aneksuar një pjesë të territorit ukrainas.

Turqia e sheh Ukrainën si një vend kyç për vendosjen e stabilitetit, sigurisë, paqes dhe përparimit në rajon

tha Erdogan.

Hakeri ukrainas që u bë arma më e fortë e FBI-së dhe makthi i saj më i keq

Postuar në 13 Shkurt, 2020 14:52

 

Erdogan: Aneksimi i Krimesë është ilegjitim

Postuar në 08 Gusht, 2019 12:55

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar pas një takimi me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky se ankesimi i Krimesë nga Rusia është ilegjitim.

Vijimi dhe ruajtja e turqve në Krime, mëmëdheun e tyre historik, mbrojtja e identitetit dhe kulturës së tyre, ruajta e të drejtave dhe lirive bazë janë prioritete të Turqisë

tha ndër të tjera Erdogan.

A do vijnë humoristët e Shqipërisë në pushtet?

Postuar në 22 Prill, 2019 19:46

 

Satirë politike në kombinim me përhapjen në kohë rele dhe globale. Ja një realitet që po trondit themelet e establishment politik dhe ekonomik në mbarë botën. Komedianët – ata që të bëjnë të qeshësh duke menduar – janë shndërruar në pika referimi jo vetëm për të ankoruar kritikën e asaj që përndryshe nuk thuhet, por edhe për shpresën për ndryshim.

Volkswagen largohet nga Ukraina. Zhvendosja në Serbi, Rumani, Bullgari, ose Turqi

Postuar në 19 Mars, 2019 13:59

Fabrika e kompanisë Volkswagen që aktualisht operon në Ukrainë mund të zhvendoset në Serbi. Lajmi konfirmohet nga mediat serbe që citojnë importuesin e Skodës, Milenko Kostiç  sipas të cilit një ndër arsyet pse kompania gjermane mendon të largohet nga Ukraina është mospërmbushja e objektivave të paravendosur.

Kostiç deklaron se është kontaktuar nga ekipi i menaxhimit nga Skoda dhe Volkswagen të cilët i kanë kërkuar një vlerësim për klimën e biznesit në Serbi.

Pages

Subscribe to RSS - ukraina