Uashingtoni

Udhëzime nga Uashingtoni per takimin e Kretës

Postuar në 07 Nëntor, 2017 13:21

Ministri i jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati dhe homologu i tij grek Nikos Kotzias do të nisin të enjten takimin disaditor në Kretë, për të zgjidhur çështje të klasifikuara si të “vështira” mes dy vendeve. Takimin e konfirmoi për gazetën lokale Flash News.gr kryetari i bashkisë se Spithas ku do të mbahet takimi, Ioanis Stefanakis.

Meta: Një reformë me 94 vota rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 21 Korrik, 2016 11:53

Meta u bëri sot thirrje të gjithë aktorëve politikë e diplomatikë që të arrijnë konsensusin për reformën në drejtësi, në mënyrë që ajo të votohet me konsensus sa më të gjerë. Në qoftë se pas arritjes së konsensusit, tha ai, Berisha, apo Topalli, apo ndonjë tjetër nuk e votojnë reformën, le të mbajnë përgjegjësi individuale. Ai garantoi se 20 votat e LSI-se janë depozituar në Uashington, por në qoftë se reforma miratohet vetëm me 94 vota, ajo mund të rrëzohet në Gjykatën Kushtetuese, për shkelje proceduriale. Kjo deklaratë bie ndesh me thirrjen e SHBA-se për votim individual të reformës.

Nuancat e së keqes për reformën në drejtësi

Postuar në 17 Korrik, 2016 16:53

Një popull që është mësuar me të keqen qysh kur vdiq Skënderbeu (për të mos u shtyrë më mbrapa në histori), e ka pothuaj zero probabilitetin e realizimit të një gjëje shumë të mirë. Për 70% të shqiptarëve që anketova para ca kohe, roli kyç i ndërkombëtarëve në spastrimin e drejtësisë nga gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar ishte versioni më i mirë i reformës në drejtësi. Për 18% të tjerë, versioni më i mirë ishte ai spastrimit të drejtësisë përmes një shoshe sovrane shqiptare, ndërsa 12% të tjerë jepnin përgjigje të tipit “ku di gjo un lale”.

Viti 2015: më shumë 500 mijë emigrantë kanë kaluar Mesdheun, Moska dhe Uashingtoni në bisedimet për zgjidhjen e krizës

Postuar në 29 Shtator, 2015 13:56

Gjatë vitit 2015, më shumë se 515 mijë emigrantë dhe refugjatë kanë mbërritur në Evropë duke kaluar nëpërmjet Mesdheut. Sipas shifrave të publikuara nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, ndër këta rreth 3000 kanë vdekur ose janë shpallur të zhdukur gjatë përpjekjeve të tyre për të mbërritur në Evropë duke kaluar në rrugë detare të rrezikshme në Mesdhe. Rreth 383 000 persona kanë dalë në Greqi dhe rreth 129 000 të tjerë në Itali. Sipas HCR-së 54 për qind e tyre janë sirianë dhe 13 për qind janë afganë.

Subscribe to RSS - Uashingtoni