TV

Të na mësojë dikush si festohet Viti i Ri...

Postuar në 01 Janar, 2020 16:44

 

Erdhi Viti i Ri. Na është bërë hall. Nuk dihet se çfarë, por ndoshta forca e zakonit, të imponon regjimin festiv të ndërrimit të viteve sipasa ritualeve të një kohe që nuk ekziston më. Të një kohe ku darka familjare, tryeza, gatimet, punët e shtëpisë ishin pjesë e pandarë e atmosferës. Pa folur për kapuçët e stisur me karton, xhamat e stolisur me urime pambuku të ngjitura me vinovil apo pështymë dhe ndonjë tullumbace si dhuratë magjike. E fryj, e shfryj, e kuqe, e verdhë, jeshile. Me aromën karakteristike të llastikut.

Ej kujdes se mos e çan. E lije në bufe.

Grushtoi kolegun në TV, ndalohet deputeti i Vetëvendosjes (Video)

Postuar në 30 Shtator, 2017 11:02

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi u ndalua dhe ndodhet në paraburgim pas përplasjes fizike që pati gjatë një debati televiziv me deputetin e Nismës, Milaim Zeka. Dy deputetët ishin ftuar në emisionin “Info Magazine” në Klan Kosova, kur debati precipitoi në sharje dhe fyerje me tone të larta. Deputeti i “Nismës”, Milaim Krasniqi dëgjohet duke i thënë përdhunues kolegut të Vetevendosjes, i cili shpërtheu më pas me grushta ndaj Krasniqit. Një nga rastte kur dhuna serviret si kulturë politike, madje dhe live në televizion.

Konflikt në treg, apo titull i një emisioni të ri?

Postuar në 23 Janar, 2016 13:24

Në rrugët e Tiranës shihet së fundmi kjo reklamë(në foto) që është sponsorizuar nga “ABCom”, një nga ISP-të më të mëdha në Shqipëri dhe një kompani që ofron shërbime të zgjeruara në tregun e internetit dhe TV. Në reklamë përdoret një shprehje e kryeministrit aktual në Parlament, e cila u lexua gjërësisht si kërcënim ndaj opozitës, por hyri në zhargonin e politikës si replika e duhur debatuese. Nuk duhet paragjykuar, por kjo frazë ndoshta paralajmëron një tjetër aktor në treg që do të “hyjë në kënetën mediatike” për të shqetësuar” me disa të vërteta.

"Televizioni klasik e ka mbaruar kohën e vet”

Postuar në 11 Shtator, 2015 13:24

Artan Fuga, profesor i komunikimit, shkruan së fundmi për televizionin klasik, atë linear, i cili po hyn në krizë. Kjo në të gjithë botën kuptohet, por edhe në Shqipëri. Është një fakt që po ndihet përherë e më shumë dhe meriton vëmendje.

Imazhi shet

Postuar në 21 Gusht, 2015 00:34

Imazhi shet. Kjo duhet të jetë vërtet një fjalë kyç, ose thënë ndryshe: togfjalësh magjik. Fjala është për portretin tënd, të stampuar apo në lëvizje, të trasmetuar në gjithfarë mediash, pra të bërit publik.

Subscribe to RSS - TV