Turqia

Sensibilizim me viktimat, por jo me Turqinë*

Postuar në 25 Mars, 2016 01:43

Që prej vitit 1970, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka kritikuar vazhdimisht Turqinë për sjelljen e saj ndaj popullsisë kurde në jug të vendit. Megjithatë, situata mbetet ende shqetësuese edhe sot, në vitin 2016.

Me të drejtë shumë njerëz pyesin: Përse Franca dhe Belgjika kanë më shumë rëndësi se Turqia? A nuk janë turqit të barabartë me francezët dhe belgët? Për Europën e vlerave dhe të parimeve, jeta e njeriut nuk është e njësoj e vlefshme? Përse ky standard i dyfishtë?

Të gjitha këto pyetje e kanë përgjigjen brenda tyre dhe ajo është: Vetë Turqia.

Skica për solidaritetin e munguar ndaj Turqisë

Postuar në 24 Mars, 2016 10:31

"Le Monde" doli të mërkurën me një skicë homazh për masakrën e Brukselit. Qëllimi ishte shprehja e solidaritetit të Francës me popullin belg. Skica tërhoqi vëmendjen e rrjeteve sociale dhe shkaktoi reagime të ndryshme. Shumë ishin ata që e postuan në llogarite e tyre personale, duke ngjallur reagimetë shumta në Turqi dhe postimin e një tjetër skice me mbishkrimin "Sot në krah të Belgjikës dhe Francës është edhe Turqia e lënduar nga sulmet kamikaze të disa ditëve më parë"..

Turkofilia në Italinë europiane të Piut II

Postuar në 19 Mars, 2016 15:14

Tre vite përpara se të shuhej, bashkë me projektin e tij europian, i cili u formatua mbi parime të tjera shekuj më vonë, Piu II shkruan një letër për Mehmetin II – kontroverse po aq sa projekti në fjalë –, të bërë sot objekt interesimi akademik, ndryshe nga kamaret elitare shqiptare të etura për të shpikur europianizëm, që veprimin e papës e likuidojnë si “provokim” ose e përjashtojnë tërësisht, nëpërmjet selektivizmit karakterizues të studimeve historike nga mesi i shekullit të kaluar e këtej, për arsyen e thjeshtë se aty përmenden deri edhe etiopasit e arabët, por jo arbërit, dhe se mes

Ngec pazari i BE-së me Turqinë për emigrantët, s'ka hapje të kufirit me Shqipërinë

Postuar në 08 Mars, 2016 10:05

Liderët e Bashkimit Evropian dhe Turqia nuk arritën në një marrëveshje për krizën e emigrantëve në samitin e jashtëzakonshëm në Bruksel duke e shtyrë vendimin për për kthimin ose jo të emigrantëve nga lindja që nuk do t'u pranohet azili. Në draftin paraprak të negociatave Komisioni shprehet i vendosur për të ndihmuar Greqinë në forcimin e kufijve me Shqipërinë dhe Maqedoninë, çka do të thotë se kufijtë e këtyre vendeve nuk do të hapen dhe nuk do të ketë një rrugë alternative për kalimin e emigrantëve.

"Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje me Turqinë"

Postuar në 07 Mars, 2016 10:43

Në një artikull me titull "Europa do shesë edhe shpirtin për një marrëveshje deportimi të emigrantëve me Turqinë", gazeta britanike "Telegraph", shkruan se zhvendosja e emigrantëve deri më tani nga Europa ka dështuar. Kreu i grupit liberal në Parlamentin Europian, Guy Verhofstad e quan të gabuar qëndrimin që Bashkimi Evropian po mban ndaj çështjes së emigrantëve duke mbylluar dyert dhe i kthyer ata mbrapsht në Turqi. Ai thotë se: "Ta eksportojmë problemin që kemi në Turqi është papërgjegjshmëri.

Erdogan po synon aneksimin e Sirisë veriore

Postuar në 19 Shkurt, 2016 10:46

Shpërthimi i fundit në Ankara dhe sulmi ndaj autokolonës ushtarake turke duke se po i hap rrugë një ndërhyrje ushtarake të Turqisë në Sirinë veriore, me qëllim aneksimin e saj. Analistët shkruajnë se si Turqia ashtu dhe Arabia Saudite janë të inteteresuara të ndërhyjnë me operacione nga toka në Siri, duke parë interesat e tyre.
"Synimimi i Erdogan është aneksimi i pjesës veriore të Sirisë, edhe pse zyrtarisht Akaraja e ka mohuar një gjë të tillë" - thotë për agjencinë ruse "Sputinik"' analisti i çështjeve gjeopolitike, Maikëll Kosudofski.

Siria thirrje OKB-së të marrë masa kundër Turqisë

Postuar në 15 Shkurt, 2016 10:39

Siria dënoi sulmet ushtarake të Turqisë kundër luftëtarëve kurdë në veri të vendit, duke i cilësuar si shkelje të sovranitetit. Damasku i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së të marrë masa të menjehershme. E djela ishte dita e dytë e bombardimeve me artileri e ushtrisë turke kundër forcave kurde, që po avancojnë në pronvincën e Alepit. Ankaraja e konsideron milicinë kurde si një degë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit që prej dekadësh kërkon autonominë nga Turqia ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjerë e mbështesin milicinë në luftën e saj kundër Shtetit Islamik.

Edhe Irani i gatshëm të angazhohet për mbrojtjen ajrore të Sirisë. Të gjithë kundër ISIS?

Postuar në 15 Shkurt, 2016 00:55

Konflikti sirian është duke u shndërruar në një konflikt ku prakitkisht janë përfshirë disa fuqi. Pas deklarimeve se Arabia Saudite do të dërgojë forcat ajrore në Siri dhe lajmeve se Turqia bombardoi dje forcat siriane, një tjetër shtet po përgatitet të vendosë prezencën ushtarake në këtë vend. “Press Tv”, televizion shtetëror iranian, citon gjeneralin Farzad Esmaili, komandant i bazës së Khatam al-Anbiya, i cili gjatë një interviste të dhënë për agjencinë “Tasnim”, ka deklarua se “Nëse Damasku e kërkon ne do të mbrojmë hapësirën ajrore të Sirisë”.

Rusia mbërrin në kufirin turk

Postuar në 11 Shkurt, 2016 11:29

Me ndihmën e aviacionit rus luftëtarët kurdë morën në zotërim gjatë natës një ish-aeroport ushtarak që kontrollohej nga rebelët antiqeveritarë. Aeroporti ndodhet vetëm 25 kilometra nga kufiri turk që mbetet zbuluar nga tërheqja e rebelëve. kanë qenë të paktën 30 fluturime të flotës ruse që kanë zbrapsur kundërshtarët e presidentit Asad. Qëllimi është marrja nën kontroll të plotë të Alepos nga forcat kurde që po mbështeten në armatime nga rusët. Në planin diplomatik tensioni mbetet i lartë.

“Rusia, kërcënimi kryesor për ekzistencën e BE-së”

Postuar në 10 Shkurt, 2016 21:36

George Soros është shfaqur sot me një opinion të vetin në “Project Syndicate”, i cili mund të cilësohet si një thirrje për kujdes dhe reagim ndaj Rusisë së Vladimir Putinit. Miliarderi, i njohur për agazhime shumëplanëse dhe për ndikimin në politikën e lartë, nënvizon se ideja e SHBA dhe BE-së se Putin mund të jetë aleati i tyre në luftën kundër ISIS është krejtësisht i gabuar dhe niset nga premisat e deklaratave të presidetit rus.

Pages

Subscribe to RSS - Turqia