turqi

Tërmeti në Turqi, Komiteti Shqiptar i Rindërtimit ofron si ndihmë të parë gazetarë terreni

Postuar në 24 Janar, 2020 22:29

Nisur nga përvoja e tërmetit në Shqipëri dhe mbulimit profesional, emocional të gazetarëve shqiptarë, Komiteti, me propozim të shoqatave të gazetarëve, ka vendosur dërgimin e një trupe prej 15 profesionistësh të lajmit. Trupa do të udhëtojë me Air Albania. 

Ambasadori turk në Tiranë: Besojmë se kemi mbështetjen e Shqipërisë për luftën në Siri (Video)

Postuar në 14 Tetor, 2019 18:26

Ambasadori i  Turqisë në vendin tonë, Murat Ahmet Yoruk, doli sot në një konferencë për shtyp për të sqaruar qëllimet e sulmit të ushtrisë turke në Siri. Ai tha se operacioni i quajtur “Burimi i paqes” do të garantojë pikë së pari rikthimin e sirianëve në shtëpitë e tyre.

Yoruk theksoi se forcat e armatosura turke po veprojnë vetëm në hapësirat ku gjenden militantët e DAESH-it, PKK-së dhe YPG-së, duke shtuar se kjo është edhe arsyeja pse Ankarajmë po përpiqet të krijojë një zonë sigurie në veri të Sirisë.

Policia turke sekuestron 18.1 gramë Californium kontrabandë. Materiali përdoret për bomba bërthamore

Postuar në 06 Korrik, 2019 15:07

Autoritetet turke raportojnë se kanë sekuestruar 18.1 gram Californium radioaktiv, material që përdoret në prodhimin e armëve bërthamore dhe në reaktorë bërthamorë. Vlera e materialit të kapur shkon në 72 milionë dollarë dhe ajo u kap nga policia kriminale dhe antitrafik në një makinë në rajonin Detit të Zi.

Mediat raportojnë se sasia e kapur i është dërguar për analiza të mëtejshme Autoritetit Turk për Energjinë Atomike.

Erdogan refuzon humbjen në Turqinë Europiane

Postuar në 07 Maj, 2019 00:07

Këshilli i Lartë Zgjedhor (YSK) në Turqi, pas kërkesës së partisë së presidentit Erdogan për pavlefshmëri të rezultatit, vendosi përsëritjen e zgjedhjeve në Stamboll; zgjedhje që do të zhvillohen më 23 qershor.

Volkswagen largohet nga Ukraina. Zhvendosja në Serbi, Rumani, Bullgari, ose Turqi

Postuar në 19 Mars, 2019 13:59

Fabrika e kompanisë Volkswagen që aktualisht operon në Ukrainë mund të zhvendoset në Serbi. Lajmi konfirmohet nga mediat serbe që citojnë importuesin e Skodës, Milenko Kostiç  sipas të cilit një ndër arsyet pse kompania gjermane mendon të largohet nga Ukraina është mospërmbushja e objektivave të paravendosur.

Kostiç deklaron se është kontaktuar nga ekipi i menaxhimit nga Skoda dhe Volkswagen të cilët i kanë kërkuar një vlerësim për klimën e biznesit në Serbi.

Drejt fundit xhamia e Namazgjasë, ëndërr edhe për muslimanët e rajonit

Postuar në 19 Janar, 2019 14:02

Ndërtimi i xhamisë së Namasgjasë shihet si realizimi i një ëndrre jo vetëm për muslimanët shqiptarë, por edhe ata të rajonit. Kështu shkruan në faqen e tij Fondacioni i çështjeve Fetare të Turqisë, i cili është një prej financuesve të kësaj vepre.

Deri më tani janë kryer rreth 70% e punimeve dhe sipas planifikimit xhamia do përfundojë deri në fund të këtij viti. Ndërtimi i saj filloi në 2015, ku në inagurim mori pjesë edhe presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan. 

Urdhërarrest për gazetarin

Postuar në 07 Dhjetor, 2018 12:51

Autoritetet turke kanë lëshuar një urdhër arresti për gazetarin Can Dundar, ish-drejtor i gazetës opozitare. Ai është nën hetim për protestat anti-qeveritare në vitin 2013 në parkun Gezi të Stambollit.

Prokurorët pretendojnë se Dundar ka luajtur një rol aktiv në demonstrata, duke nxitur trazira nga mediat sociale. Ata akuzojnë ish-kryeredaktoin e gazetës opozitare se ka mbështetur anëtarët e një organizate terroriste.

Raporti i Konrad Adenauer: Rusia nuk ka asnjë ndikim në Shqipëri

Postuar në 19 Shtator, 2018 11:15

Fondacioni Konrad Adenauer ka publikuar një raport mbi ndikimet e aktorëve të jashtëm në Ballkanin Lindor. Fondacioni ka marrë në analizë marrëdhniet e vendeve të rajonit me lojtarët kryesorë të politikës ndërkombëtare, si Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Europian, Rusia dhe Turqia. 

Raporti thotë se pavarësisht influencave  nuk ka shenja serioze të një orientimi real më afatgjatë ndaj Turqisë, Rusisë apo Kinës, por vlerësohet se  BE dhe SHBA do të mbeten partnerët kryesorë  politikë të Shqipërisë.

Video/Turqi, shoferi u arrestua nga autoritetet

Postuar në 28 Gusht, 2018 23:51

Shoferi i një minibusi që transporton njerëz është arrestuar nga autoritetet turke, pais u filmua duke transportuar një grua të lidhur në pjesën e pasme të makinës. Videoja u realizua nga pasagjeri i një makine tjetër në rajonin Yaylakent në Turqinë Qendrore dhe ka bërë bujë. Një grua e lidhur me rripa qëndron e ulur në prapakolpin e makinës që ecën me shpejtësi të madhe në rrugë. Një pasagjer më shumë por që përbën një shfaqje të papranueshme edhe pse duket se gruaja aty ka qenë dakord për këtë “sport ekstrem”.

Fitore popullore dhe akuza për manipulim

Postuar në 25 Qershor, 2018 00:26

Erdogan shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale mes një paqartësie shifrash dhe një rezultati të shpallur nga agjencitë proqeveritare që i japin presidentit turk mbi 52% të votave, ndërsa rivalit të tij Muharrem Inçe jo më shumë se 30% të votave. 

"Populli turk më ka dhënë sërish mandatin"- u tha presidenti turk Erdogan  mbështetësve të tij në Stamboll, ndërsa partitë opozitare denoncuan "falsifikimin" e rezultateve në të transmetuara nga agjencia shtetërore Anadolu.

Pages

Subscribe to RSS - turqi