tsipras

Kryeministrit grek i "hapen letrat" e dy skandaleve 140 milionë euro

Postuar në 18 Prill, 2019 20:06

Qeveria e Alexis Tsipras në Greqi po përballet me një sulm të zgjatur rreth një skandali të madh të dyshuar që ka përfshirë ministrin për Dixhitalizimin, Nikos Pappas. Ky i fundit konsiderohet një ndër njerëzit më të afërt të Tsipras dhe prej disa muash tashmë është në qendër të akuzave sipas të cilave ish-drejtori I kompanisë shtetërore të gazit, DEPA, Theodoros Kitsakos nuk ka mbledhur borxhet që shkojnë deri në 110 milionë euro që I kishte si detyrim, kompania Elfe e biznesmenit Lavrendi Lavrendiadhi.

Yes, Sir!

Postuar në 12 Prill, 2019 19:02

Takimi i radhës mes kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe homologut të tij grek Tsipras u zhvillua në kuadër të formatit që imponoi samiti i Dubrovnikut, ku në fokus ishte bashkëpunimi i 16+1 i vendeve të Europës Juglindore me Kinën.

Ky takim vjen pas telefonatës së pak ditëve më parë, ku Tsipras i bëri të qartë kreut të qeverisë shqiptare se lojrat me pronat e minoritetit mund t’i kushtojnë veton Shqipërisë në samitin e Qershorit për çeljen e negociatave.

Mazllëmi ynë!

Postuar në 05 Prill, 2019 09:55

Si mund të lexohet heshtja e qeverisë ndaj një lajmi që qarkulloi në të gjitha mediat e vendit fqinj lidhur me një telefonate të Edi Ramës me kryeministrin grek, Aleksis Tsipras? Qeveria greke doli me një deklaratë, ndërsa mediat në Athinë zbardhën këtë paragraf nga biseda.

Në pesë vjet nuk foli asnjëherë për shqiptarët në Greqi

Postuar në 02 Prill, 2019 12:42

Pak ditë më parë në media qarkulloi një deklaratë e kryeministrit grek, Alexis Tsipras që kërcënonte Shqipërinë me veto në procesin e anëtarësimit në BE, nëse qeveria shqiptare vazhdon me problemet me pronat e zonës së Himarës. Në fakt Tsipras ka luajtur të njëjtën lojë që kanë bërë edhe kryeministra të tjerë dhe kjo ka vlerë tani që në Greqi pritet të nisë fushata elektorale.

Kryeministri grek kryen vizitën e parë në Maqedoninë e Veriut

Postuar në 29 Mars, 2019 11:56

Maqedoninë e Veriut do të vizitojë në 2 Prill, kryeministri grek Aleksis Tsipras. Kreu i qeverisë greke do të mbërrijë në aeroportin e Shkupit te martën në mëngjes dhe pastaj do t'i drejtohet selisë së qeverisë ku do të pritet me një ceremoni të veçantë nga homologu i tij.

Më pas, Tsipras do të ketë një takim kokë më kokë me kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev.Axhenda do të vijojë me një takim të Këshillit të Bashkëpunimit Greqi-Maqedoni e Veriut dhe pastaj dy kryeministrat do të kenë një konferencë për mediat.

Tsipras lë detyrën e ministrit të Jashtëm. Ministria e Jashtme i besohet Giorgos Katrougalos

Postuar në 15 Shkurt, 2019 13:27

Kryeministri grek, Alexis Tsipras, ka bërë së fundmi disa ndryshime në kabinetin qeverisë. Sipas mediave të vendit fqinj, Tsipras ka zëvendësuar pesë zv.ministra në qeverinë e tij dhe ka dhënë dorëheqje nga roli i tij si ministër i Jashtëm, që e mori pas dorëheqjes së Nikos Kotzias.

Ministri i Jashtëm i ri do të jetë Giorgos Katrougalos, aktualisht ministër në detyrë. Për çështjet europiane, ministre alternative do të jetë Sia Anagnostopoulou.

Elftheria Hatzigeoriou do të jetë zv. ministre për Maqedoninë dhe Thrakën dhe zëvendëson në këtë detyrë, Katerina Notopoulou.

Der Spiegel: Tsipras, aleat i Erdoganit në BE

Postuar në 07 Shkurt, 2019 10:06

Me shumë vëmendje u ndoq nga shtypi gjerman vizita e kryeministrit grek Aleksis Tsipras në Turqi. Der Spiegel, vë në dukje se Greqia dhe Turqia janë rivalë historikë, por Presidenti Erdogan dhe kryeministri Tsipras kanë mbajtur “një lidhje të fortë - sepse përfitojnë nga tjetri "

 "Po-ja" që ndryshon Ballkanin

Postuar në 25 Janar, 2019 16:44

Pas një debati të stuhishëm me një kohëzgjatje totale prej 38.5 orësh ligjërata dhe 200 deputetë që mbajtën fjalime parlamenti grek më në fund ratifikoi me 153 vota "po" Marrëveshjen e Prespës” që ndryshon panoramën e zhvillimeve në Ballkan.

Votimit i parapriu një javë e mbushur me konfrontime, dy divorce politike dhe shpërbërjen e një grupi parlamentar. Vetë Tsipras kishte 145 vota, por në këtë votim ai pati mbështetjen edhe të deputetëve të pavarur.

Ustai i Athinës e hedh sërish lumin

Postuar në 16 Janar, 2019 22:57

Alexis Tsipras ia hodhi edhe kësaj radhe. Ai ka kaluar provën e mocionit të votëbesimit në Parlament pasi aleati i tij i djathtë, Kamenos u tërhoq nga qeveria. Me 151 vota pro dhe 148 kundër, Tsipras mbette në detyrë duke u përqendruar te vota për marrëveshjen e Prespës që pret ratifikimin nga Parlamenti grek.

Kjo është një votë për stabilitetin. Mora rrezikun duke treguar kuarjo politike sepse ajo që kemi përpara kërkon zgjidhje të qarta

tha Tsipras para votimit.

Tsipras në ikje...edhe pse ka mbështetjen  e SHBA dhe Gjermanisë

Postuar në 15 Janar, 2019 19:06

Po jetojmë anën e kundërt të medaljes që kemi përjetuar në vitin 2015. Z. Tsipras atëherë kishte përkrahje të madhe në Greqi dhe nuk kishte mbështetje nga jashtë. Tani ai ka shumë më pak mbështetje brenda dhe më shumë nga jashtë. Kancelarja gjerman nuk e fshehu as në publik dhe as në takimet private që pati këtu në Athinë.

Pages

Subscribe to RSS - tsipras