trupat

Rusia refuzon kërkesën turke: Jemi të vetmit në Siri që kemi mandat të ligjshëm

Postuar në 02 Mars, 2020 16:07

Kremlini ka refuzuar sot zyrtarisht kërkesën e Ankarasë për tërheqjen nga operacionet siriane në Idlib. Pak ditë më parë, presidenti turk, Erdogan deklaroi se ka kërkuar nga homologu i tij rus, Vladimir Putin që të tërhiqet nga Idlib dhe të lejojë trupa turke të mbarojnë punë më regjimin e Assad. Në një përgjigje lidhur me këtë çështje, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha ndër të tjera se:

Trupat amerikane nisin tërheqjen nga Iraku

Postuar në 10 Shkurt, 2020 16:34

Burime të ndryshme mediatike raportojnë se SHBA ka nisur tërheqjen e trupave nga Iraku. Mediat citojnë deputetin iraken, Ali al-Ghanimi sipas të cilit trupat amerikane do të lënë 15 bazat e tyre në Irak. Al-Ghanimi ka sqaruar se trupat amerikane do të kufizohen në vetëm dy baza, njëra pranë qytetit Erbil në veri dhe tjetra në Anbar që ndodhet rreth 180 km në perëndim të Bagdadit.

Libia ia merr edhe Shqipërisë si shtet patatinash

Postuar në 05 Janar, 2020 01:13

Disa media të njohura kanë publikuar pak orë më parë tituj të ngjashëm sipas të cilëve lexohet se parlamenti libian ka votuar kundër dislokimit të trupave turke në vend. Gazeta greke “Kathimerini” shkruan madje se parlamenti ka votuar edhe kundër memorandumit mes Turqisë dhe Libisë për delimitimin e ujërave detare. 

Kur kalon titullin dhe hyn në tekst, sheh se bëhet fjalë jo për parlamentin libian, por për Dhomën e Përfaqësuesve me qendër në Tobruk, aty ku vepron gjenerali Khalifa Haftar. Çfarë është votuar dhe çfarë vlere ka një gjë e tillë? 

BE-SHBA ndahen në Iran dhe në Siri

Postuar në 08 Korrik, 2019 13:35

Irani ka hedhur një hap më tej në programin e vet bërthamor duke ritur pasurimin e uraniumit përtej kufirit të caktuar në marrëveshjen e vitit 2015 me fuqitë kryesore të botës. sipas informacioneve mediatike, me këtë veprim, Teherani zyrtar i është afruar edhe më shumë nivelit të prodhimit të armëve bërthamore, që ka qenë një ndër akuzat kryesore ndaj tij dhe shkak për presione që shkojnë deri në kërcënim me ndërhyrje ushtarake.

Varrezat greke/Janë gërmuar 150 vende. Shumica e trupave me pllakën “Greco”

Postuar në 22 Shkurt, 2018 12:15

Puna për zhvarrosjen, identifikimin dhe varrosjesn e ushtarëve grekë gjatë luftës italo-greke, ka përparuar deri më tani me hapjen e rreth 150 varreve. Burime nga Ministria e Mbrojtjes thanë për ResPublica se në shumicën e tyre është gjetur pllaka me mbishkrimin “Greco” që sugjeron se kemi të bëjmë me ushtarë grekë të varrosur nga italianët. Pllakëza “Greco” është pra identifikimi i kombësisë në pamundësi për të identifikimin nominal.

Stoltenberg: KFOR nuk do të largohet nga Kosova

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 12:10

KFOR nuk do të largohet nga Kosova. Kështu është shprehur dje në një konferencë për shtyp, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i cili ka sqaruar se misioni ushtarak në Kosovë do të vijojë të ushtrojë detyrat e veta. 

Belgjikë, gjendet nëndetësja gjermane e LIB me 23 trupa brenda

Postuar në 19 Shtator, 2017 21:01

Pranë brigjeve belge është gjetur së fundmi një nëndetëse gjermane e Luftës I Botërore me 23 trupat e ekuipazhit brenda. Nëndetësja është gjetur e paprekur dhe sipas Guvernatorit të Flandrës Perëndimore, Carl Decaluwe, “gjetja është tepër unike”.

“Dëmtimi ishte në pjesën e përparme, por nëndetësja është e mbyllur dhe aty janë ende 23 njerëz në bord”, citon Associated Press.

Ligji për mbrojtjen në kuadër të NATO-s, pse nuk diskutoi PD-ja?

Postuar në 25 Nëntor, 2016 11:42

Pse u largua opozita këtë të enjte nga salla e parlamentit? Për dekretin e plehrave që nuk u votua në parlament? Për ofendimet e Taulant Ballës? Duken arsye që nuk e justifikojnë largimin. PD ndoshta nuk donte as të diskutonte as të votonte një ligj të rëndësishëm mbi ushtrinë. Duke parë se si miratohen në parlament pa diskutim apo kundërshtime ndryshimet në ligjin për kalimin e forcave të huaja ushtarake, duken qesharake ankesat e politikës për shkelje të sovranitetetit nga paketa e ligjeve për Vetting-un në Drejtësi.

Kërcënimi rus, Perëndimi përgjigjet me forcën më të madhe ushtarake që prej Luftës së Ftohtë

Postuar në 27 Tetor, 2016 12:22

Me njësinë ushtarake më të madhe të ndërtuar ndonjëherë në Evropën Lindore që prej Luftës së Ftohtë, një forcë e blinduar, që përfshin 800 trupa britanike do të vendosen në Estoni vitin e ardhshëm, për t’u përballur me agresionin që kërcënon Rusia.

Lëvizjet janë të përcaktuara dhe menduara që të ndalojnë Moskën të shtrijë tentakulat e saj në Evropën Lindore siç ajo ka bërë me Krimenë dhe Ukrainën, shkruajnë mediat britanike.

Gjenden 21 trupa të tjerë imigrantësh, përfshirë tre fëmijë, në brigjet turke

Postuar në 05 Janar, 2016 12:24

Autoritetet turke kanë gjetur trupat e 21 imigrantëve, përfshirë tre fëmijë, në zona të ndryshme të Egjeut. 11 trupa u gjetën në brigjet e Ayvalik, kurse dhjetë të tjerë në rajonin e Dikili. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet turke për agjencinë “Reuters” , ndërkohë që gazeta turke “Hyrriet” ka publikuar pamjet tragjike. 

Pages

Subscribe to RSS - trupat