trump

Debati i dytë presidencial, Trump: Unë kam thënë vetëm fjalë për gratë, Bill Klinton ka abuzuar me vepra

Postuar në 10 Tetor, 2016 10:15

Në Seint Ljuis të Mizurit u zhvilua debati i dytë presidencial Klinton-Trump në një atmosferë akuzash dhe kundërakuzash të ashpra.
"Ja kush është Donald Trump", tha zonja Klinton. Ndërsa Trump u shpreh se: "Nuk jam krenar për videon. Shihni Bill Klintonin. Të mijat ishin fjalë, të tijat ishin vepra. "Kam respekt të madh për gratë; askush nuk i respekton gratë më shumë se unë," tha zoti Trump.

WikiLeaks zbulon Clinton, “larg problemeve të klasës së mesme”

Postuar në 10 Tetor, 2016 03:25

Kandidatja demokrate Hillary Clinton ka vendosur si një nga objektivat e vet socialë dhe ekonomikë shpërndarjen e taksavem duke deklaruar edhe në debatin e sotshëm se “unë do të punoj me çdo amerikan dhe do të jem presidente e çdo amerikani”.

Një komedi amerikane/Mediat jashtë rolit: I bëjnë gjyqin moral Trump

Postuar në 09 Tetor, 2016 14:42

Të gjithë lexojmë shpesh kritika për median shqip. Kritika që nisin që nga keqraportimi, njëanësia, censura, mungesa e seriozitetit dhe deri te roli i saj si zgjatim i pushtetit. Të gjitha janë legjitime dhe në përgjithësi të vërteta. Media shqip i ka të gjitha këto simptoma dhe ka dëshmuar pak vullnet për korrigjim.

Derr, qen, do të doja t'i fusja një grusht...Të gjitha për Trump

Postuar në 08 Tetor, 2016 18:20

Deklarimet për femrat/Trump: “Kërkoj falje. Thirrja ime për ndryshimin e Amerikës më ka ndryshuar edhe mua. Nuk jam ashtu si thonë”

Postuar në 08 Tetor, 2016 17:54

Donald Trump është në aktualisht në qendër të ciklonit mediatik në SHBA, pas publikimit të një video ku ai thotë se “me femrat mund të bësh çfarë të duash”. Kaq u desh që përroi i moralit të mbysë çdo gjë dhe ta vendosë Trump në cepin e goditjeve prej nga ku përfiton vetëm një person dhe jo SHBA: Jillary Clinton, diagnostikuar me pneumoni dhe një sekretare Shteti që theu ligjet e sigurisë në detyrë. Trump ka dalë sot me një video ku kërkon falje.

RCP: Clinton 322 - Trump 216

Postuar në 04 Tetor, 2016 21:32

Portali amerikan RealClearPolitics ka ndërtuar hartën elektorale të zgjedhjeve presidenciale në SHBA, bazuar në sondazhet më të fundit të 50 shteteve, sipas së cilës, Hillary Clinton ka sot 322 vota elektorale dhe Donald Trump 216.

Që kjo situatë të ndryshojë pas 35 ditësh, Trump-i duhet ta mbajë epërsinë aktuale në shtetin e Ohajos (18 vota elektorale), dhe të përmbysë epërsinë e Clinton-it në shtetet e Floridës (29 vota elektorale), Karolinës së Veriut (15 vota elektorale) dhe Pensilvanisë (20 vota elektorale).

E.Z.  

Debati/Trump: Deklaroj të ardhurat e mia kur Clinton të zbardhë 33 mijë emailet e fshira

Postuar në 27 Shtator, 2016 04:50

Trump dhe Hillary Clinton janë përballur në debatin e parë për zgjedhjet presidenciale në ShBA. Të dy kandidatët kanë njolla në biografinë e tyre, të cilat kandidati republikan Trump i ka përmbledhur në deklaratën se: "Do të zbardh të ardhurat e mia kur Clinton të zbardhë 33 mijë emailet që janë fshirë". Akuzë kjo për shpërdorimin e kërkesave të sigurisë që Clinton ka bërë gjatë kohës së drejtimit të Departamentit të Shtetit.

Koeficientët e basteve: Clinton 1.5 dhe Trump 3

Postuar në 15 Shtator, 2016 17:33

Portali american RealClearPolitics përditëson rregullisht rezultatet e sondazheve kombëtare dhe të shteteve kryesore të SHBA-së, në lidhje me garën për Shtëpinë e Bardhë. Gjithashtu , ky portal raporton edhe mbi mesataren e koeficintëve të kompanive kryesore të basteve. Aktualisht mesataret e koeficientëve janë 1.5 për fitoren e Hillary Clinton-it dhe 3 për fitoren e Donald Trump-it. Këta koerficientë përkthehen afërsisht në 67% probabilitet për fitoren e Clinton-it dhe 33% për fitoren e Trump-it.

E.Z.

Kartelat e shëndetit kryetemë në zgjedhjet presidenciale amerikane. Trump është qiqër, Clinton në shënjestër nga mediat

Postuar në 15 Shtator, 2016 00:05

Shëndeti i Hillary Clinton është bërë një çështje në SHBA. Aq sa disa media po dëshmohen thuajse të pamëshirshme në kërkimin e çdo hollësie që mund të orientojë drejt idesë se ajo ka fshehur diçka për shëndetin.

Trump: Shpresoj që Clinton të bëhet mirë dhe të kthehet në betejë

Postuar në 12 Shtator, 2016 16:11

Shëndeti i Hillary Clinton është tashmë çështje e ditës në fushatën presidenciale amerikane. Rivali i saj direkt, Donald Trump, ka folur për këtë temë në “Fox&Friends” dhe ka dhënë një përgjigje diplomatike:

“Diçka ka, por unë shpresoj që ajo të bëhet mirë dhe të kthehet dhe të shihemi me të në debat”, tha Trump.

Ai e ka akuzuar Clintonin javë më parë se ka fshehur probleme shëndetësore, akuza për të cilat u stigmatizua. Koha i dha të drejtë, por kësaj radhe Trump ka zgjedhur të jetë më njerëzor.

Pages

Subscribe to RSS - trump