tregetia

A duhet konsideruar depistimi masiv me ndihmën e operatorëve privatë?

Postuar në 17 Mars, 2020 18:44

Ju të gjithë e keni keqkuptuar, OBSH-ja thotë të thyejmë zinxhirin e infeksionit, të gjurmojmë dhe të testojmë rastet e dyshuara. E kanë kuptuar gabim pasi unë e kam dëgjuar shumë mirë se çfarë ka thënë OBSH

Kështu ka deklaruar sot në një prononcim mediatik përfaqësuesja e IShP-së, Silva Bino. 
Edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në një mesazh të shpërndarë sot për Shqipërinë thekson ndër të tjera se:

SHBA-BE drejt luftës tregëtare

Postuar në 01 Janar, 2019 14:50

Gazeta e njohur amerikane “The Washington Post” shkruan sot se marrëdhëniet mes BE-së dhe SHBA-së janë në një pikë delikate dhe në prag të lufte ekonomike. Unioni europian duhet të plotësojë kërkesat e presidentit Donadl Trump që kanë të bëjnë me surplusin në shkëmbimin tregëtar mes të dy zonave pasi përndryshe nuk përjashtohet përballja që kujton atë mes SHBA-së dhe Kinës.

"Serbia bën biznes me Kosovën, Shqipëria bën folklor"

Postuar në 17 Prill, 2018 15:13

Në panairin e biznesit “Prishtina 2018” që do të mbahet në 18-21 prill,  ajo që bie në sy është pjesëmarrja e një kompanie të vetme nga Shqipëria. Për kreun e Dhomës së Tregtisë, Tiranë, Nikolin Jaka, ky është një sinjal alarmi që duhet të bjerë në vesh të politikës së dy vendeve.

TvT

Samiti i Triestes përtej alibisë së europianizimit

Postuar në 14 Korrik, 2017 19:32

Deklarata përmbyllëse e Samitit të Triestes është e mbushur me fjalë të mira dhe optimiste. Duke e marrë zhvillimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor në një konteskt teorik që i referohet përvojës frank-gjermane, Gjermania me aleatët e vet, ka menduar të eksperimentojë edhe këtu atë që provoi vetë. Siç e dimë modeli franko-gjerman i hapi rrugën Bashkimit Europian, padyshm një arritje jo e vogël, por i cili qysh në krizën e parë serioze, atë të vitit 2008, nxori në sipërfaqe diferencën e madhe mes Gjermanisë si dominuese dhe vendeve të tjera.

Turqia, luftë dollarit në Azi: Tregëti me Iranin, Rusinë dhe Kinën në monedha lokale

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 08:31

Turqia ka ndërmarë së fudmi një nismë me karakter ekononomik që mund të ketë rrjedhoja jo të vogla: tregtëti me katër vendet kryesore aziatike në monedhën lokale. Më datën 3 dhjetor, presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan, zbuloi këtë ide në Ankara:

Sugjerova si më poshtë: Le ta bëjmë tregëtinë në monedhë locale. Çfarëdo lloj gjëje që blej prej jush do ta paguaj në rubla ruse dhe çfarëdo lloj gjëje që do blini prej meje do ta paguani në lira turke”, citon “Hurriet” presidentin turk, i cili këtë ofertë ua ka bërë edhe Iranit dhe Kinës. 

Drejt përballjes tregëtare mes SHBA-së dhe Gjermanisë

Postuar në 26 Nëntor, 2016 12:58
Marrëdhëniet ndëratlantike, të nënvizuara si jetike për sigurinë e Europës, por edhe si paradigmë de facto e asaj që njihet si Arkitektura e Sigurisë Ndërkombëtare, duket se kalon aktualisht në provën e saj më të madhe. Ajo konsiston në raportet me Europës Perëndimore dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që gjatë Luftës së Ftohtë prevalonte në aspektin ushtarak fërkimet ekonomike. 
 

Blerjet online, 75% në vlerë 100 euro. Konkurencë e pandershme me 100 euro?!

Postuar në 28 Korrik, 2016 13:25

Ministria e Financave arsyetoi dje përmes ministrit Arben Ahmetaj se arsyeja për të ulur kufirin e tatueshëm për blerjet online është shmangia e konkurencës së pandershme. Pasi shumë tregëtarëvtë vegjël ndjekin këtë praktikë për të futur në treg mallra me vlerë të vogël, duke dëmtuar tregëtarët që paguajnë rregullisht detyrimet. Por sipas revistës “Monitor”, Posta Shqiptare raporton se 75% e pakove kanë vlerë 100 euro. A bëhet tregëti me 100 euro?

Serbia rrit presionin ndaj BE-së, një hap më tej në bashkimin tregëtar me Unionin Ekonomik Euraziatik

Postuar në 31 Maj, 2016 21:15

Serbia hap një dritare të re me vendet e Unionin Ekonomik Euraziatik me synim krijimin e një zone të përbashkët tregëtie. Lajmi përcillet nga agjencia “B92” që referon ministren Veronica Nikishina, e cila ka deklaruar se vendet e UEE-së, Rusia, Kazakistani dhe Bjellorusia, kanë marrëveshje të tregëtisë së lirë me Serbinë. Unioni që po mban aktualisht një takim në Astana, është i interesuar tregun e përbashkët e gazit dhe të naftës dhe bashkëpunimin me vende të tjera, si Serbia.

Pangolini, 80 milionë vjet në Tokë, por po shkon drejt zhdukjes nga Njeriu

Postuar në 21 Mars, 2016 17:58

Pangolini, një gjitar që jeton në Afrikë dhe në Azi, rrezikon zhdukjen. I vetmi gjitar i veshur me mbrojtëse, e cila përballon edhe një goditje sëpate, pangolini ishte vitin e kaluar specja më e tregëtuar në Indi. Shkak është pikërisht zhgualli i tij që shërben për ta mbrojtur: gjahtarët e kapin, e zjejnë dhe i heqin zhguallin. I cili, siç thuhet shërben për krijimin e barnave tradicionale që kurojnë astmën, kancerin, si dhe shërbejnë si afrodiziakë. Në fakt asgjë nga këto nuk është e provuar.

Luftë dollarit/Rusia propozon pagesa në monedha kombëtare me Kinën dhe Iranin

Postuar në 09 Shkurt, 2016 15:37

Pas Iranit që deklaroi se do të pranojë pagesa vetëm në euro për shitjen e naftës së vet, një tjetër veprim i ngjashëm pasohet nga Rusia. Agjencia ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan se Presidenti i vendit, Vladimir Putrin, ka deklaruar nevojën e përdorimit të monedhave kombëtare në pagesat bilaterale me Iranin dhe me Kinën.

Pages

Subscribe to RSS - tregetia