torturat

Video/Tortura në kampin e refugjatëve në Libi

Postuar në 28 Gusht, 2018 12:49

Video e mëposhtme është publikuar nga gazeta e njohur italiane, Avvenire, dhe aty tregohet sesi emigrantë afrikanë torturohen në kampet e krijuara në Libi. Italia ka kërkuar që në kampet e Libisë të ndërhyjë BE-ja, por një ide e tillë është lënë jashtë axehndës. Tema e emigrantëve dhe indiferenca e kancelarive mund të rifaktorizojë Kishën e cila së fundmi ka jo pak probleme me imazhin e vet. 

 

Fakte tronditëse të torturave britanike në Qipro

Postuar në 24 Maj, 2018 17:24

Përshkrime të hollësishme të torturave që  ushtarët britanikë kanë kryer ndaj guerrilëve qipriotë të organizatës nacionaliste  EOKA në vitet 1955-1959 kanë dalë në dritë. Gazeta “Metro” e Londrës  përmend praktikat e pretenduara të torturës, që tashmë posedohen nga gjykatat britanike.

Dëshmia e dy ish-muxhahedinëve/Tortura në kampin e Tiranës

Postuar në 07 Nëntor, 2017 21:33

Dy prej muxhahedinëve iranianë që janë arratisur nga pallatet e Yzberishtit ku ndodhen mijëra të tjerë, rrëfejnë eksperiencat e tyre në Tiranë. Në një rrëfim ekskluziv për TemA TV ata tregojnë sesi raportonin endrrat dhe mendimet tek krerët eMEK-ut dhe më pas mijëra persona mblidheshin rreth tyre dhe qeshnin.

TemaTv

Subscribe to RSS - torturat