toka

Një astronom amator zbulon asteroidin që kaloi pranë Tokës  

Postuar në 13 Shtator, 2020 10:32

Një astronom amator nga Brazili ka zbuluar një asteroid të madh "potencialisht të rrezikshëm", i cili ka kaluar pranë Tokës të enjten e shkuar (10 shtator).

Asteroidi, i quajtur 2020 QU6, është afërsisht 3.280 metra i gjerë, mjaftueshëm i madh për të shkaktuar një katastrofë globale nëse do të godiste Tokën. Sidoqoftë, ai nuk paraqiste rrezik për planetin tonë pasi udhëtonte përtej planetit në një distancë prej më shumë se 20 milion milje (40 milion kilometra), e cila është më shumë se 100 herë distanca midis Tokës dhe Hënës, sipas një deklarate nga Shoqëria Planetare.

0.41% shanse të godasë Tokën më 2 nëntor

Postuar në 23 Gusht, 2020 14:55

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, ka përllogaritur se një asteroid që pritet të kalojë pranë Tokës në fillim të muajit nëntor, ka 0.41% shanse të godasë planetin. Objekti i njohur si 2018VP1, parashikohet të kalojë pranë Tokës më 2 nëntor 2020 dhe sipas trajektores së gjurmuar ekzistojnë tre mundësi përplasjeje.

Objekti është 0.002 km në diametër.

Hipoteza/Një shpërthim supernove mund të jetë shkaku i zhdukjes në masë në Tokë, 359 mln vjet më parë

Postuar në 20 Gusht, 2020 03:11

Rrezet kozmike të emetuara nga shpërthimi i një supernove(yje masivë të quajtur xhuxh i bardhë që janë në fazën e fundit të evolucionit të tyre dhe që përshpejtojnë fuzionin bërthamor) mund të jenë përgjegjëse për të paktën një zhdukje masive në Tokë. Ky është përfundimi i një studimi të udhëhequr nga profesori Brian Field nga universiteti i Ilinoisit që sugjeron se shpërthimet kozmike mund të kenë shkaktuar zhdukjen në masë 359 milionë vjet më parë, mes periudhave Devoniane dhe asaj Karbonifere.

Të keqen e Shqipërisë, fisi Esselen në SHBA rimerr tokën pas 250 vjetësh

Postuar në 31 Korrik, 2020 15:29

Një fis në Amerikën e Veriut ka fituar të drejtën e rikthimit të një pjese të territorit 250 vjet pasi ajo u uzurpua nga eksportuesit e qytetërimit. Fisi Esselen, territori origjinal i të cilëve është në malet e Santa Lucias në jug të lumit Suri i Madh në Kaliforni kanë finalizuar këtë javë blerjen e 1200 akrave tokë, afërisht 500 ha.

Tejkalohet edhe 1946/Toka i takon atij që e zapton

Postuar në 06 Mars, 2020 23:56

Me 94 vota pro, 8 kundër dhe 4 abstenim Kuvendi miratoi të enjten ligjin për përfundimin e procesve kalimtare të pronësisë. Me miratimin e këtij ligji, qeveria beson se të gjitha çështjet problematike të pronave, si legalizimi i banesave të palegalizuara apo regjistrimi i tokave bujqësorë do të marrin fund. Ky ligj shfuqizon 7 ligje të mëparshme për pronat, duke përfshirë ligjin 7501 që sipas Kadastrës kanë krijuar ngërçin me pronat. Përveç kritikave të Komisionit të Venecias dhe Partisë Demokratike, ky ligj kundërshtohet edhe nga ish-pronarët.

Shqipëria ka mbivendosje dhe ende po ndan pasurinë në shekullin e 21-të

Postuar në 07 Nëntor, 2019 09:42

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, sqaronte dje në një emision televiziv situatën me pronat në Shqipëri. Rast ilustrues: Lalëzi.

Deri pak kohë përpara bëhej kjo gjë: Kur përplaseshin, shkonin te Hipoteka përkatëse dhe atje paraqiteshin. Hipoteka nuk përdorte sistem elektronik. E dyta, shikonte kush ishte më i forti ose kush paguante më shumë dhe regjistronte atë. Ai që mbetej, ose do shtyhej më poshtë ose do shtynte ndonjë tjetër dhe ai do sistemohej. Mbetej tjetri dhe do shtyhej dhe ky.

Çfarë do ndodhë me tokën nëse përplaset nga një asteroid? (Video)

Postuar në 13 Maj, 2019 20:20

Rënia e një asteroidi në Tokë është një nga skenarët më apokaliptikë që është duke u shqyrtuar seriozisht nga agjencitë hapësinore dhe qeveritë në mbarë botën.

Ndikimi i një ngjarjeje të tillë padyshim do të ishte shkatërruese, por sa shkatërruese të varet nga shumë faktorë.

Me letra në rregull nuk regjistron dot pronën. Me letra false merr 30 milionë euro

Postuar në 14 Dhjetor, 2018 22:40

Fiks Fare raportoi sot një rast në Bërzhitë për një qytetare e cila nuk arrinte të regjistronte dot pronën e saj në hipotekë edhe pse dokumentet i kishte të gjitha të sakta. Në një prononcim për FF, përgjegjësi i Zyrës së Kadastrës në NJësinë Administrative përkatëse, Sami Gjana thotë se:

Edhe pse hipoteka e ka të gjithë dokumentacionin e plotë na kërkon sërish info

25 mijë m2 tokë pyll në Razëm e falsifikuar

Postuar në 27 Prill, 2018 22:21

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër vendosi sekuestron preventive për mbi rreth 25 000 m2 tokë pyll, në Razëm të Malësisë së Madhe. Hetimi i krimit financiar në Prokurorinë e rrethit zbuloi se kjo sipërfaqe ndodhet ende e regjistruar në favor të përfituesve të vendimit të Kthimit dhe Kompesimit të Pronave.

Sipas Prokurorisë 53 906 m2 tokë e llojit pyll në Razëm, është kthyer me dokumenta  të falsifikuara. Ajo që bie në sy është procedimin penal është regjistruar në mars 2016, por  është pranuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër vetëm në 25 prill 2018.

Kenia ndahet më dysh (video)

Postuar në 22 Mars, 2018 17:07

Një video e cila tregon një çarje të madhe në luginën e Narokut  në Kenia ka rritur shqetësimin për të ardhmen e kontinentit afrikan. Gazeta “Daily Nation” shkruan se gjeologët nga e gjithë bota kanë nxituar në zonë për të marrë pjesë në anketat dhe studimet rreth fenomenit të çuditshëm.

Pages

Subscribe to RSS - toka