titulli

Abc-ja e gazetarisë "moderne": Titulli shpiket

Postuar në 01 Tetor, 2020 01:43

Në Shqipëri një klloun bllofoi si mbret. Britania nderoi me titull një gjeneral që as nuk ekzistonte

Postuar në 16 Shkurt, 2020 14:50

Shumëkush mund ta ketë lexuar historinë e Otto Witte, një klloun gjerman që më 1913 u shpall mbret për dy ditë dhe mandej iku para se të zbulohej identiteti i vërtetë i tij. Një histori e ngjashme ka ndodhur pak më vonë edhe me Britaninë e Madhe, ndonëse perandoria sigurisht nuk ngatërroi monarkun e vet, por fliste në rrugë zyrtare për një person që nuk ekzistonte. Incidenti zë fill me Luftën Civile ruse, që nisi pas vitit 1917, pra Revolucionit Bolshevik.

Presidenti gjen ndërmjetësin për në Athinë

Postuar në 21 Gusht, 2019 11:06

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekoruar ambasadoren e Greqisë në Tiranë, Eleni Sourani me titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, merrnin pjesë ambasadorë, përfaqësues të trupit diplomatik si dhe kryepeshkopi i Kishës Orthodhokse Autoqefale, Anastas Janullatos.
Në motivacionin e dekorimit shpjegohet arsyeja e presidentit: 

Koha për një dekoratë dhe titull "Ballist Morina"

Postuar në 29 Korrik, 2017 12:18

Në Kroaci është arrestuar personi i quajtur Ballist Morina i cili është vendosur të ekstradohet në Serbi. Aty Morina pritet të gjykohet për ngritjen e dronit në Beograd gjatë ndeshjes së 14 tetorit 2014 mes Serbisë dhe Shqipërisë. Ngjarje cila provokoi shumë reagime. 

Presidenti: Pavarësia fetare, kolona e dytë e lirisë së vendit

Postuar në 01 Mars, 2017 10:01

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka marrë dje pjesë në konferencën shkencore kushtuar 25 vjetorit të revistës “Drita Islame” në të cilën kanë marrë pjesë përfaqësues të shumtë. Presidenti e ka dekoruar revistën me titullin “Naim Frashëri” me motivacionin: “Për kontributin e saj të shquar në zgjimin e ndërgjegjes fetare e kombëtare, me anë të promovimit të atdhedashurisë, harmonisë, mirëkuptimit, kulturës e vlerave humane të besimit islam në mbarë kombin shqiptar”.

Krizë Shqipëri-Greqi, apo PS- Greqi?

Postuar në 20 Qershor, 2016 18:43

Ka disa kohë që kriza në marrëdhëniet me Greqinë është evidente. Por ajo që nuk kuptohet mirë është se cilat janë përmasat e kësaj krize e cila u tonifikua edhe më në planin verbal e deklarativ pas vizitës së ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias. Është e qartë se politika shqiptare po luan për qëllime elektorale e në funksion të aleancave me çështjet që ngërthejnë marëdhëniet me Greqinë. Ky tension priret të çlirojë energji favorizuese për retorikën nacionaliste, çka nuk e bashkon të gjithë klasën politike shqiptare.

“Hetim dhe dënim për ngjarjen e “Bombës në Ambasadën Sovjetike”

Postuar në 26 Shkurt, 2016 20:48

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka organizuar sot një takim në kujtim të ngjarjes së rëndë që në histori njihet si “Bomba në Ambasadën Sovjetike”. Ndodhur më 22 shkurt 1951, ajo çoi në pushkatim pa gjyq të 22 intelektualëve që u konsideruran si përgjegjës të saj dhe përfaqësues të një opozite. Koha provoi, qysh atëherë, se kjo ishte e pavërtetë dhe se në fakt pushkatimi i tyre bashkë me internimin dhe përndjekjen e familjeve është një ndër krimet më monstruoze të Diktaturës.

Presidenti Bujar Nishani i akordon titullin “Kalorës i urdhrit të Skënderbeut” Alfred Uçit

Postuar në 31 Janar, 2016 17:53

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i deklaruar publikisht si antikomunist dhe antienverist, i ka akorduar prof.dr. Alfred Uçit, titullin “Kalorës i urdhrit të Skënderbeut". Ky është një titull që jepet për kontribute të veçanta për shoqërinë shqiptare. Uçi ka një karrierë të gjatë akademike dhe studimore që janë konkretizuar në disa punime të botuara që herët. Ai ka qenë edhe drejtues në disa institucione si drejtor i Institutit të Kulturës Popullore në vitet 1979-1987, kryetar i Komitetit të Kulturës dhe Arteve në vitet 1987-1990.  

"Honoris Causa” për De Biasin, rektori i UET-së, Gjura: “De Biasi ka bërë atë që nuk e bën politika, media dhe Religjioni”(video)

Postuar në 07 Tetor, 2015 20:07

Para disa ditësh, trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, De Biasi, i nderuar nga Universiteti Europian i Tiranës me titullin “Honoris Causa”. Një ceremoni ku mori pjesë edhe kryeministri ndër të tjerë. Po cili ishte motivacioni? Kjo është sqaruar gjatë emisionit “Prcesi Sportiv” në datën 5 tetor në Top-Channel, nga rektori i UET-së, Tonin Gjura. Bashkëbiseduesi i tij, Përparim Kabo e ka cilësuar titullin të pavend, sa kohë UET nuk ka programe sportive dhe si kundërshembull ka sjellë rastin e nderimit nga një universitet sportiv bullgar të trajnerit Carlo Ancelotti.

Subscribe to RSS - titulli