tirane

Në proces legalizimi për dekada. Sot pranojnë në protestë njërin prej përgjegjësve

Postuar në 09 Nëntor, 2018 13:34

Në zonën e Astirit në Tiranë po protestohet prej disa ditësh kundër prishjes së afërt të banesave apo objekteve të tjera që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe. Banorët thonë se do mbrojnë  shtëpitë e tyre, disa prej të cilave janë të palegalizuara.

Zona në fjalë është ndër ato që u urabanizuan më shpejt dhe pa rregull. Në këtë protest po bëhet pjesë edhe Partia Demokratike. Sot p.sh kreu i saj, Lulzim Bash aka shkuar për një takim me banorët. Të cilët ose janë militantë të PD-së, ose duan të përdoren.

Korsitë e biçikletave në Tiranë, përtej propagandës së shfrenuar të Bashkisë

Postuar në 14 Tetor, 2018 18:53

Që nga shtrimi i fibrave optike që kërkon çarjen e rrugëve e deri te mungesa e një studimi, këto janë ndër ato çështje për të cilat nuk flitet kur vjen puna te ndërtimi i korsive të biçikletave në Tiranë.

Ambasada e Rusisë në Tiranë: SHBA duan t’i heqin Kosovës “Trepçën” dhe Ujmanin

Postuar në 11 Shtator, 2018 17:53

Ambasada ruse në Tiranë ka publikuar sot në faqen e vet në Facebook, një reagim ndaj një shkrimi të publikuar në gazetën “Koha Jonë”. Shkrimi në fjalë i atribuon Rusisë autorësinë e planeve për rishikim kufijsh në Ballkan, pra edhe mes Kosovës dhe Serbisë. Në reagimin e vet, ambasada ruse tërheq vëmendjen në keqleximin e qëllimshëm që gazeta në fjalë i bën intervistës së senatorit Ron Johnson, që interpretohet si një akuzë për Rusinë dhe thirrje për ndryshim kufijsh.

Biçikletat pa stacion, qytetarët akohen për tarifimin dhe aplikacionin

Postuar në 05 Shtator, 2018 13:50

Prej tre muajsh, qytetarëve të Tiranës u është shtuar një alternativë e re transporti. Biçikletat pa stacion, të prezantuara në Ditën Botërore të Biçikletave pas një marrëveshjeje mes Bashkisë së Tiranës dhe kompanisë “Mobike”, janë një tjetër opsion për lëvizjet brenda qytetit.

Në fillim të qershorit, kur u vunë në shërbim të qytetarëve për herë të parë, kryebashkiaku Erion Veliaj i prezantoi si një alternativë transporti më ekonomike dhe miqësore me mjedisin.

Autokracia vendore e kryebashkiakut të Tiranës*

Postuar në 11 Gusht, 2018 23:33

Tirana, nuk është më një demokraci por një autokraci vendore. Rasti i “zgjerimit” të korsive të reja për biçikletat është një shëmbull flagrant i derivës së qeverisjes së qytetit. 

Mungesa e transparencës, mungesa e debatit publik, mungesa e alternativave, mungesa e një kostimi dhe të një analize strategjike mbi impaktin në mobilitetin e qytetit, dëshmojnë të gjitha se sa pak merret në konsideratë “qytetari” në vendimarrjet e Bashkisë Tiranë. 

Bashkia krijon tregje, tregëtarët duhet të gjejnë myshterinjtë

Postuar në 21 Korrik, 2018 19:45

Dita nuk zë ditën me ide nga më të çuditshmet në Tiranë. Sot revista ekonomike “Monitor” publikon një projektvendim të Bashkisë që parashikon grumbullimin në një vend të shitësve të rrobave të përdorura. 

Patriarku i Moskës vjen në Tiranë në fund të Prillit

Postuar në 18 Prill, 2018 11:19

Në fund të muajit Prill Patriarkut i Moskës Kiril do të vizitojë Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i Patriarkanës së Moskës, i cili shtoi gjithashtu se Patriarku Kiril dhe kryepeshkopi Janullatos kanë njohje miqësore me njëri-tjetrin prej më shumë se 50 vitesh.

Kotzias sërish në Tiranë

Postuar në 07 Prill, 2018 18:24

Pas takimit me krerët politikë dhe informimit për çështje të politikës së jashtme, ku vendin kryesor e mbajnë bisedimet me Maqedoninë dhe Shqipërinë, ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias do të rikthehet në Tiranë e Shkup. Siç raportojnë mediat greke, pas festës së Pashkëve, Kotzias në krye të një delegacioni të vogël do të bëjë një zinxhir takimesh në Shqipëri, Kosovë, Serbi me destinacion të fundit Shkupin.

Mosbesimi Tiranë-Athinë ndryshon axhendën e Prillit

Postuar në 29 Mars, 2018 18:59

Prilli ishte parashikuar koha kur qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë do të përmbyllnin negociatat për nënshkrimin e partneritetit strategjik siç u lajmëruar nga Rama e Cipras pas takimit në Davos. 

Intervista/Veliaj për epideminë e parazitëve në kopshtet dhe çerdhet e Tiranës: Ja si të qëndroni të pastër!

Postuar në 29 Mars, 2018 03:04

Në koshtet dhe çerdhet e Tiranës ka që nga muaji nëntor që ka rënë epidemi parazitësh. Ose siç thuhet rëndom: ka rënë morri.

Ja nuk ju ha koka tani që lexuat  këtë?

Pages

Subscribe to RSS - tirane