tirana

Politikë që nuk mbrohet dot më, as me besim të verbër

Postuar në 02 Maj, 2021 02:49

Gazeta e Partisë Demokratike, “Rilindja Demokratike” përcillte dje një lajm me titullin: Degët e PD të Tiranës mbështesin fuqimisht kryetarin Basha! Në tekst ndër të tjera thuhet:

Partia Demokratike e Tiranës e gjitha në krah të Lulzim Bashës në betejën për të faktuar blerjen, vjedhjen dhe manipulimin e votave me 25 prill nga bandat e pushtetit.

Shqipëria nuk duhet bërë, Shqipëria duhet zhbërë

Postuar në 01 Shtator, 2020 20:22

 

Kam kaq vite që bashkëbisedoj me bashkadhetarët për problemet e Shqipërisë. Një dëshirë e flaktë që i bashkon të gjithë është ajo e qeverisjes së vendit nga patriotët. Me pak fjalë, shumica e shqiptarëve duket sikur bëjnë supozimin që problemet e Shqipërisë janë menaxheriale dhe jo strukturore.

Vesiç, Veliaj, Vuçiç, Rama - lehjet e ngjashme "patriotike" në Ballkan

Postuar në 25 Gusht, 2020 14:08

Në Serbi ka lindur një debat mbi vendosjen në Beograd të monumentit të Stefan Nemanjës, thmelues i dinastisë së Nemanjiçëve që sunduan tokat serbe gjatë dy shekujve në Mesjetë. Monumenti është porositur në Rusi dhe ka për autor skulptorin Alesander Rukavishnikov që siç thuhet do të jetë i pranishëm personalisht në vendosjen e monumentit.

Nëkryetari i Bashkisë së Beogradit, Goran Vesiç ka komentuar me këtë rast edhe sulmet e asaj që i quajti “elita e rreme e Serbisë”.

Lodrat seksuale në Shqipëri, 50% e blerjeve nga Kosova

Postuar në 22 Maj, 2020 13:32

 

Karantina ka rritur dëshirën për të blerë lodra seksi edhe në Shqipëri. Izolimi shtoi dëshirën për të përjetuar kënaqësi personale, por edhe në çift nëpërmjet lodrave të seksit. Në një intervistë për Tvt.al, administratorja L.F. e dyqanit më të madh të shitjeve të këtyre produkteve, thotë se shqiptarët po përpiqen gjithnjë e më shumë të eksplorojnë kënaqësinë seksuale. Një tjetër detaj që po ndryshon në konceptin e shoqërisë sonë është fakti se është përmbysur bilanci i klientelës mes gjinive, ku 60% e blerësve së fundmi janë femra.

Tirana e xanun

Postuar në 19 Maj, 2020 13:36

E kujt është Tirana? Ja një pyetje që të vjen vetiu ndërmend kur je dëshmitar i ngjarjeve të shformimit dhe riformimit të saj të vazhdueshëm. I kujt është ky qytet, apo gati qytet? Kujt i përket, kujt i flet dhe kë përfaqëson?

Duhet edhe Dita zyrtare e Urrejtjes

Postuar në 17 Maj, 2020 15:21

Ky më poshtë është mesazhi i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj pas shembjes së Teatrit Kombëtar dhe pas protestave që vazhdojnë. Thelbi i mesazhit të tij është: Teatri i vjetër iku, të shohim të riun. Tipike. Dje fliste për pakica të zhurmshme, sot për opinione.

Puna e do që emocionet të kontrollohen edhe kur nuk është mesazhi që provokon, por vetë qenia e dikujt. Megjithatë është e udhës që pas këtij mesazhi, Tirana të zyrtarizojë Ditën e Urrejtjes, për të kujtuar poshtërimin që po tentohet përmes hipokrizisë. Më poshtë mesazhi i Veliajt: 

Një ushtar që sillet si protagonist

Postuar në 25 Prill, 2020 19:41

Nëse ka në Shqipëri një biçim politikani që bën protagonistin e punëve të tjerëve ky është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. 

Politikë me Amerikën në krah, jo politikë amerikane

Postuar në 27 Shkurt, 2020 22:04

Albin Kurti ka njoftuar se nga data 15 mars do të heqë në mënyrë të kushtëzuar tarifën për mallrat serbe. Ka rëndësi të theksohet kushtëzimi, pasi në deklarimin e vet Kryeministri i Kosovës bëri me dije se nëse Serbia nuk reagon proporcionalisht, tarifa do të rikthehet. 

Mund të mos jesh dakord me këtë qëndrim, por ai është njoftuar nga z. Kurti që pa ardhur në pushtet duke premtuar reciprocitetin. 
Në Kosovë po luajnë politikisht kundër këtij akti, kurse në Tiranë loja është më tinzare. 

Kioskat dhe motelet nuk krahasohen me kullat dhe prishjet në Tiranë

Postuar në 17 Shkurt, 2020 15:20

Po sulmojnë Bashkinë! Ja fjalia thuajse e preferurar e kryebashkiakut Erion Veliaj. Sot ai ka shpërndarë një status në Facebook përmes të cilit njofton me gëzim prishjen e një moteli në hapësirën e kalasë së Tiranës përmes të cilit rikujton punët e mira të Bashkisë:

Fillon lirimi i pjesës së dytë te Kalaja e Tiranës - largohen motelet me orë e çibanët mbi mure, për ta dyfishuar hapësirën e transformuar nga rigjenerimi urban.

Velianllëku i kryeqytetit

Postuar në 05 Shkurt, 2020 15:05

Në Itali, afrikanët që shesin rrugëve thirren “I vu cumpra”. Një mënyrë komike, ironike për italishet e afrikanëve, nisur nga artikulimi i fjalisë: “Vuoi comprare”? Të gjithë në të zezë, pra informalë më saktë, i sheh plazheve me mbulesa, kuverta, objekte tradicionale, të veshur sipas vendeve nga vijnë. Dhe askush nuk i ngacmon. Në Itali qarkullojnë fjalë se kjo është një ekonomi e kishës që i mbron ata. Ose versione të tjera.

Pages

Subscribe to RSS - tirana