thirrje

Vritet për "Atdhe" 35 vjeçari grek në Bularat

Postuar në 28 Tetor, 2018 16:43

Kostandinos Kaçifa, 35 vjeçari nga fshati Bularat në Gjirokastër u vra nga forcat Renea pasi më herët kishte qëlluar me armë ndaj makinës së policisë në mes të fshatit .

Incidenti ndodhi gjatë festimeve për ditën kombëtare të Greqisë. Policia sqaroi në komunikatën për shtyp se rreth orës 10:00 të paradites  ai qëlloi me armë teksa në qendër të fshatit po mbaheshin ceremonitë për 78-vjetorin e JO-së greke ndaj ultimatumit të Musolinit për pushtimin e Greqisë.

 

Policia ka dhënë këtë dinamikë për ngjarjen:

Dështon ngritja e KLP-së

Postuar në 14 Tetor, 2018 14:18

Këshilli i Lartë të Prokurorisë, një prej institucioneve kyç të reformës në drejtësi rrezikon të mos ngrihet. Afati 15-ditor i thirrjes së parë për kandidatë nga prokuroritë e Apelit dështoi, pasi anjë prej tyre nuk shfaqi interes.

Për Këshillin e Lartë të Prokurorisë ka pasur 19 kandidatë nga prokuroritë shqiptare, ku nga këta tetë kanë vetingun, shtatë janë shkarkuar dhe tre janë ende në proces, ndërsa Arta Marku u tërhoq pas zgjedhjes si kryeprokurore e përkohshme.

Gjermania dhe Britania rrëzojnë “binjakët” e paqes

Postuar në 09 Gusht, 2018 16:58

Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Britania janë pozicionuar qartë kundër çdo ndryshimi kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë. Të pyetur nga Radio Europa e Lirë, zyrat diplomatike të këtyre vendeve kanë folur pa dorashka kundër idesë së Thaçit që mesa duket e ka përqafuar edhe Vuçiç, i cili deklaroi se është në favor të demarkacionit me shqiptarët

Gazetari izraelit kërkoi përdhunimin e 17-vjeçares palestineze

Postuar në 28 Dhjetor, 2017 19:34

Ahed Tamimi është vetëm 17 vjeçe dhe është kthyer në një nga simbolet e rezistencës palestineze ndaj izraelitëve. Kjo për shkak se bashkë me kushërirën e saj sulmuan me gurë dy ushtarë izraelitë Indinjatën e saj kundër regjimit izraelit ajo e ka shprehur kohë më parë kur ende fëmijë kafshoi dorën e një ushtari izraelit duke u përpjekur të ndalojë arrestimin e një djali palestinez. Fotoja bëri xhiron e internetit.

Erdogan thirrje nga Konferenca Islamike për Palestinën

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:22

Thirrje për të njohur Jeruzalemin Lindor si "kryeqytet të Palestinës" bëri presidenti turk Rexhep Taip Erdogan si reagim ndaj vendimit të Presidentit amerikan për të transferuar ambasadën nga Tela Avivi në Jeruzalem. 

"Unë u bëj thirrje vendeve që mbrojnë të drejtën ndërkombëtare të njohin Jerusalemin e okupuar si kryeqytetin e Palestinës", tha Erdogan në fillim të samitit të jashtëzakonshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në Konstandinopojë. Në të njëjtën kohë, presidenti turk e përshkroi Izraelin si një "shtet terrorist". 

Është i njëjti personazh!

Postuar në 05 Tetor, 2017 20:26

Partia Demokratike dha një tjetër shfaqje donkishoteske mesa duket nga nevoja për të konfirmuar veten si opozitë dhe kryetarin si lider. Por ajo që prodhoi ishte deklarata manekine e kryetarit të saj, Lulzim Basha që i bëri thirrje popullit të marrë në dorë fatet e parlamentit.

 Në thelb shumë zhurmë për asgjë nga i njëjti njeri që bërtiste dhe ulëriste në çadër duke kërkuar që njerëzit të çoheshin për të shpuar gomat e zyrtarëve, ndërsa më pas i hodhi krahun kryeministrit dhe firmosën një marrëveshje që mbetet pazar për aq kohë sa nuk bëhet publike.

Iraku thirrje kurdëve të “fshijnë” referendumin

Postuar në 28 Shtator, 2017 12:28

Dy ditë pas referendumit për pavarësi të organizuar nga autoritetet kurde në veri të Irakut, parlamenti irakian miratoi një rezolutë që i bën thirrje kryeministrit Haider al-Abadanit për të dërguar trupa në qytetin e kontestuar të Kirkukut dhe të mbajë në mbikqyrje puset e naftës.

Kirkuk i përkiste territorit të qeverisjes lokale kurde, por u qeveris nga Bagdadi deri në verën e vitit 2014, kur ra në duart e shtetit islamik. Luftëtarët kurdë (Peshmerga) e çliruan atë, duke i penguar xhihadistët që të kapnin puset e naftës.

Policia kallëzon Bashën për nxitje të dhunës kundër rendit kushtetues

Postuar në 25 Shkurt, 2017 13:58

Për thirrjen ë bërë një ditë më parë nga çadra e protestës, policia i ka kërkuar Prokurorisë të ndjekë penalisht kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha.Në materialin që i ka referuar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë policia thotë se në datën 24 shkurt në çadrën e ngritur,para kryeministrisë dhe në fjalën e transmetuar drejtpërdrejt në media, Basha ka bërë thirrje nxitëse ndaj qytetarëve të reagojnë dhunshëm ndaj institucioneve shtetërore.

228 shkencëtarë thirrje kryeministrit Rama të tërhiqet nga konçesioni i hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë (dokumenti)

Postuar në 22 Shtator, 2016 14:26

228 shkencëtarë nga 33 vende të ndryshme i bëjnë thirrje kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama të tërhiqet nga ndërtimi i hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosa të paktën për tre vitet e ardhshme. Ata konsiderojnë, se gjatë kësaj periudhe duhet kryer një vlerësim i duhur për ndikimin mjedisor të këtij projekti në lumin Vjosa, raporton korrespondentja e ABC Neës në Bruksel.

Përqasja e të akuzuarve për terrorizëm me opozitën. Fadil Myslimani thirrje për xhihad Lulzim Bashës

Postuar në 15 Dhjetor, 2015 11:45

Një nga 9 të akuzuarit për rekrutim të luftëtarëve shqiptarë në Siri deklaroi se përpjekjet e opozitës nuk mjaftojnë për të rrëzuar diktaturën që sipas tij është instaluar në Shqipëri. Në seancën e radhës në Gjykatën e Krimeve të Rënda Fadil Myslimani këshilloi liderin e opozitës Lulzim Basha të ndryshojë strategji për të arritur objektin që sipas tij është paqja në islam.

Pages

Subscribe to RSS - thirrje