testimi

Itali, 1.5 milionë persona në kontakt me CoVid-19. Gjashtë herë më shumë nga sa janë gjurmuar

Postuar në 03 Gusht, 2020 21:23

Në Itali janë publikuar të dhënat e para zyrtare të fushatës kombëtare të testeve sereologjike, kryer mes 25 majit dhr 15 korrikut. 

Po na manipulojnë, apo po vetë - manipulohemi?

Postuar në 18 Korrik, 2020 22:56

Bota tanimë duket se është ndarë thellësisht për mënyrën sesi duhet menaxhuar epidemia e tanishme. Nga njëra anë janë mjekët dhe politikëbërësit bashkë me ata që i mbijetojnë sëmundjes, nga ana tjetër pjesa më e madhe e njerëzve që nuk arrijnë të kuptojnë përsenë e të gjitha masave, dobinë e tyre dhe të perceptojnë në fund fare rëndësinë e protokolleve. Një valë e madhe mosbesimi duket se karakterizon një marrëdhënie që është qysh tani e vështirë dhe kjo mund të shihet edhe në Shqipëri.

ShBA rrëzon studimin e Kinës: Remdesivir, efektiv në shkurtimin e kohës së rikuperimit nga CoVid-19

Postuar në 29 Prill, 2020 22:47

Kreu i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Alergjike dhe Infektive në ShBA, Anthony Fauci ka njoftuar në një takim në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin  Donald Trump se testimet e medikamentit Remdesivir kanë dhënë rezultate pozitive në shkurtimin e kohës së rikuperimit te pacientët e prekur nga CoVid-19. Kompania Gilead që është prodhuesi lëshoi një deklaratë sot përmes së cilë deklaronte se ishte në dijeni të rezultateve pozitive. 

Në këtë kuptim, ndoshta bota ka tanimë një trajtim efektiv, ndonëse jo një kurë definitive apo një vaksinë. 

Dështojnë testimet e remdesivir. Nuk ka asnjë efekt ndaj CoVid-19

Postuar në 24 Prill, 2020 02:47

Remdesivir, medikamenti antiviral i zhvilluar nga kompania amerikane Gilead Sciences ka dështuar në testimet e kryera për përdorimin kundër CoVid-19. 
Remdesivir u promovua që në fazat e para të epidemisë si një ilaç premtues, por ai ka dështuar, madje testimet janë ndërprerë për shkak të efekteve anësore. 

Bashkëqeverisja si lypje e nevojtarit, jo ofertë vizionari

Postuar në 06 Prill, 2020 12:14

Dy vitet e fundit kryeministri është lodhur dhe n aka lodhur duke kërkuar bashkëqeverisjes me Partinë Demokratike. Hapur, tërthorazi, në vijimësi, z. Rama ka kërkuar ta ulë Lulzim Bashën në tryezë dhe t’i japë ca ministra. Nuk ja ka dalë. Arsyet janë disa.

Ftesa e fundit që u bë ishte me emergjencën e tërmetit. Kushdo mund të lexojë atë që ka ndodhur. U përsërit sërish në një farë mënyre, por sipërfaqësore me ardhjen e pandemisë. Sot z. Rama ka sulmuar PD-në:

Agjencia e Barnave: Spitalet private janë të pacertifikuar për të bërë analizat mbi CoVid-19

Postuar në 31 Mars, 2020 16:31

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore njofton se spitalet private janë të pacertifikuara për analizat e Covid-19.

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore deklaroi sot se i vetmi laborator i certifikuar deri më tani për të bërë analizën dhe për të publikuar rezultatet është Institutin e Shëndetit Publik.

Reagimi:

“Teste, teste, teste”, e vetmja mënyrë efektive për të frenuar pandeminë

Postuar në 25 Mars, 2020 00:02

Testimi po shihet gjithnjë e më shumë si mënyra më efektive për të frenuar përhapjen e pandemisë Covid-19. Tre gazetarë të revistës shkencore “Nature” analizuan situatën në Britaninë e Madhe dhe SHBA në “Nature Podcast”, i realizuar përmes një lidhjeje audio, ndërsa të tre janë të izoluar në shtëpitë e tyre.  

Mendimi po anon nga Testimi masiv. Karantina e zgjatur, njësoj si të ofrosh vetëvrasjen si kurë

Postuar në 24 Mars, 2020 01:57

Trajtimi dhe reagimi ndaj pandemisë ka ndarë tashmë edhe njerëz të njohur të botës akademike. Askush nuk di me siguri se çfarë duhet bërë, për medikamentet bota mbarë është lëshuar në eksperimentin live mbi pacientët duke mbështetur këtë me sforco të mëdha përmes ventilimit dhe intubimit të pacientëve në gjendje kritike.

Skenari i paralajmëruar është realitet. Progresi i shkencës ngjan tërësisht i mbivlerësuar në sytë e njerëzve të thjeshtë. Përgjigjet që jepen, evazive dhe me një shije gënjeshtre brenda.

Turqia ndihmon ShBA me 500 mijë kite testimi për CoVid 19

Postuar në 23 Mars, 2020 01:25

Turqia ka dërguar së fundmi 500,000 kite testimi për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Autoritetet turke janë shprehur se kërkesa ka ardhur nga pala amerikane e cila është gjetur e papërgatitur ose ka neglizhuar kërcënimin nga pandemia aktuale. 
Lajmi është konfirmuar edhe nga ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca që ka shtuar se Turqia po mendon të arrijë në 15 mijë testime ditore për popullsinë e vet. 
Po kaq kite u dërguan në formë dhurate në ShBA nga miliarderi kinez, Jack Ma pasi Kina kaloi fazën e emergjencës në Hubei. 

 

Përmes check-up mund të bëhej testimi agresiv për CoVid19. Qeveria e pezulloi!!!

Postuar në 22 Mars, 2020 13:19

Që nga nisja e krizës së pandemisë së koronaviorusit në Shqipëri, diskutimi kryesor është përqendruar në mënyrën sesi po menaxhohet ajo nga qeveria shqiptare. Pak ditë më parë kryeministri shqiptar, Edi Rama foli për arsyet se përse nuk është adaptuar modeli koeranojugor i testimit agresiv dhe është menduar adoptimi i modelit kinez dhe italian të karantinimit masiv.

Pages

Subscribe to RSS - testimi