terrorizmi

Për Obamën, Putinin dhe Assadin...

Postuar në 01 Tetor, 2015 22:51

Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot një intervistë për “Fox Business”, ku flet për zhvillimet në botë. Rama nuk i ka shmangur as disa konsiderata për presidentin rus si dhe për Obamën, që e “ka mbrojtur” edhe nga sulmet e republikanëve.

Më poshtë intervista:

-Kryeministri i Shqipërisë na ka nderuar me praninë e tij. Mirëserdhët zoti Kryeministër.

Faleminderit.

-Çfarë situate!

Austria “kthen” orën diplomatike mbrapa: Në luftën kundër ISIS, duhet të përfshihen edhe Asadi, Irani dhe Rusia

Postuar në 09 Shtator, 2015 00:14

Skenari Sadam – Gadaf nuk funksionon më. Prova gjenerale në Siri, me synim likujdimin e presidentit në fuqi, Bashar al Asad dhe mandej hapjen e kapitullit të njohur të “demokratizimit”, ka ngecur keq. Madje aq keq, saqë Perëndimi sot priret të kërkojë ndihmën e Asadit për të luftuar Shtetin Islamik. Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, deklarpi gjatë një vizite në Iran, se në luftën kundër ISIS, Perëndimi duhet të angazhojë Asadin, Iranin dhe Rusinë. “Ne kemi nevojë për një qasje të përbashkët pragmatike në këtë drejtim duke përfshirë edhe Asadin në luftën kundër ISIS”, tha Kurz.

Bin Laden në Shqipëri? Berisha e mohon kategorikisht

Postuar në 05 Gusht, 2015 17:51

Sot në media qarkulloi lajmi se në vitin 1995 në Shqipëri ka ardhur Osama Bin Laden, i cili është takuar madje me ish-presidentin e vendit, Sali Berisha. Lajmi i referohej një raporti të shërbimit sekret amerikan, por ai është hedhur poshtë nga Berisha. “Ky lajm eshte nje trillim banal dhe i paskrupullt i perhapur shume vite me pare nga mediat greke, serbe dhe media te tjera pa asnje baze. Ne delegacionin zyrtar te nivelt te larte te Arabise Saudite qe ka vizituar vendin tone ne vitin 1995, apo rast tjeter, Osama bin Laden nuk ka shkelur kurre ne Shqiperi.

Marrëveshja nukleare me Iranin acaron raportet ShBA-Izrael. Presidenti amerikan paralajmëron se rrëzimi i saj, apo sulmi ndaj Iranit do të sjellë raprezalje mbi Tel-Aviv

Postuar në 05 Gusht, 2015 13:17

Marrëveshja e 14 korrikut mes pesë fuqive të mëdha dhe Iranit mbi kufizimin e kapaciteteve bërthamore të këtij të fundit dhe kontrollon e rreptë të projektimeve në këtë fushë, ka irrituara shumë Tel-Avivin zyrtar. Kryeministri Netanjahu është një nga kundërshtarët më të fortë të marrëveshjes dhe i përmbahet pikëpamjes se Irani i sotshëm përfaqëson një rrezik më të madh për paqen në botë sesa Shteti Islamik.

Pages

Subscribe to RSS - terrorizmi