terrorizmi

Vonesat për skanimin, problem i krijuar nga Drejtoria e Doganave. “Masa kundër terrorizmit dhe nevojë për disiplinë”

Postuar në 07 Shkurt, 2016 14:38

Prej disa ditësh raportohet në media një problem i lindur në dogana mes bizneseve dhe konçesionarit të skanimit. Vonesat në përpunimin e automjeteve dhe kufizimi i orareve për ata që eksportojnë, kanë sjellë jo vetëm orë të zgjatura, por i kanë hapur rrugë edhe korrupsionit. Mirëpo sot gazeta “Shqip” shkruan se shkak për këtë situatë është bërë një urdhër i lëshuar nga Drejtori e Përgjithshme e Doganave në muajin dhjetor, përmes të cilit detyrohen degët doganore që të aplikojnë oraret e kthyera në problem.

Janullatos për CNN Greek: Terrorizmi nuk luftohet vetëm me raketa e aeroplanë, Europa e ka snobuar krishtërimin

Postuar në 30 Janar, 2016 20:39

Primati i Kishës Ortodokse Shqiptare, kryepeshkopi Anastas Janullatos është intervistuar nga CNN Greek ku ka folur rreth situatës globale të shfaqjes së terrorizmit dhe mënyrën sesi po e lufton perëndimi.

Pyetjes nëse Perëndimi ka përgjegjësi për shpërthimin e terrorizmit dhe nëse fenomeni ka implikime fetare, kryepeshkopi Janullatos u përgjigj: "Unë do t'ju them diçka provokuese. Kam përshtypjen se Perëndimi nuk shqetësohet shumë se çfarë do të thotë padrejtësi  dhe varfëri dhe se ku mund t’i çojë popujt varfëria”

Europol: ISIS ka kampe stërvitore në Europë dhe në Ballkan

Postuar në 27 Janar, 2016 04:22

Shteti Islamik ka ndryshuar mënyrën e operimit dhe sipas informacioneve ka arritur kapacitetin e veprimit në shkallë ndërkombëtare. Kjo rezulton nga një përmbledhje e takimit mes ekspertëve të Europol, mbajtur në datat e 29 dhjetor-1 dhjetor 2015, e cila evidenton po ashtu se ISIS ka ngritur kampe stërvitore të vogla në Europë, por edhe në vende të Ballkanit.

Tahiri: S’kemi lidhje me ISIS, panik i përhapur nga gazetarë anonimë

Postuar në 19 Janar, 2016 14:53

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i konsideron të pavërteta lajmet e disa mediave te huaja se kultivimi i kanabisit apo trafiku i armeve jane te lidhura me me terrorizmin dhe Shtetin Islamik, duke e lidhur raportimin e gazetarëve të huaj me referencat e gabuara që u jepen sipas tij nga burime brenda vendit.

Lapsa dhe kallashnikovë nga Shqipëria

Postuar në 06 Janar, 2016 14:15

Televizioni francez “Canal +” ka realizuar një investigim special për të zbuluar se si trafikohen kallashnikovët nga Shqipëria për në Francë. Investigimi me titull “Rruga e Kallashnikovëve”, e gazetares Vanina Kanban, u transmetua të hënën në orën 21:00. “Kallashnikovi” është përdorur në dy sulme terroriste në Francë, në redaksinë e revistës “Charlie Hebdo”, si dhe në sulmet e fundit në Paris ku mbetën të vrarë 130 persona. Gazetarja ka nisur investigimin që në prill të vitit 2014.

Pa një strategji për të frenuar radikalizmin

Postuar në 02 Janar, 2016 21:33

La Stampa, një prej gazetave prestigjoze italiane përcolli shqetësimin e shërbimeve sekrete perëndimore për kthimin e Shqipërisë në një nyje të rekrutimeve xhihadiste për llogari të Shtetit Islamik, bazuar  në informacionet e marra nga Lorenzo Vidino, korrespondent i kësaj gazete në Washington.Ndonëse Shqipëria duket më e mobilizuar se Kosova e Maqedonia në luftën kundër këtij fenomeni, nuk ka treguar një strategji të qartë për të parandaluar përhapjen e islamit radikal dhe penguar xhihadizimin e një pjese të popullsisë.

Çfarë mund të bëjë Shqipëria për kërcënimet që vijnë nga lindja? Rama: "Si anëtar të NATO-s, jemi të gatshëm të fitojmë “Luftën e Tretë Botërore”

Postuar në 10 Dhjetor, 2015 18:06

Shqipëria duhet të rrisë nivelin e gatishmërisë përballë kërcënimeve që vijnë nga lindja. Ky ka qenë mesazhi që ka përcjellë në Tiranë, shefi i Aleancës së NATO-s, Jens Stoltenberg, duke thënë në mënyrë të drejtëpërdrejtë se Shqipëria ka një rol kycc në stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. “Siguria jonë po sfidohet në drejtime të ndryshme dhe NATO po i kundërpërgjigjet duke iu përshtatur një mjedisi të ri sigurie, po rrisim gatishmërinë e forcave tona. Kemi një forcë dyfish më të madhe të reagimit dhe kemi një prani ushtarake të rritur në pjesën lindore të Aleancës.

Botë e përgjakur

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 14:38

Disa popuj ndodhen në konflikt. Disa sisteme janë çoroditur. Shumë të pafajshëm janë vrarë. Disa regjime diktatoriale janë rrëzuar duke krijuar anarki. Disa demokraci janë në luhatje. Urrejta është rritur dhe po zgjerohet nga dita në ditë. Nacionalizmi, radikalizmi dhe ekstremizmi po përhapen qoftë në Lindje po ashtu edhe në Perëndim, në Hemisferën veriore dhe atë jugore. Disa të etur për pushtet janë « infektuar » nga individualizmi, egoizmi apo egocentrizmi. Disa « qënie njerëzore », duke u vënë në rolin e hyjnive apo duke luftuar në emër të tyre, manipulojnë një numër besimtarësh.

Pabarazia në rrënjë të terrorizmit në Lindjen e Mesme?

Postuar në 30 Nëntor, 2015 17:28

Thomas Piketty gjurmon një shprehje të re të pasojave që mund të sjellë pabarazia në të ardhura. Një shkrim i tij në francezen “Le Monde” është rimarrë në vështrim nga “Washington Post”, që cilëson se argumentet e ekonomistit francez janë kontroversale. Sipas tij, pabarazia në Lindjen e Mesme është faktori kryesor pas terrorizmit, përfshirë këtu sulmet e ISIS në Paris.

Pages

Subscribe to RSS - terrorizmi