terrorizmi

Trump: Testim për emigrantët që duan të hyjnë në ShBA

Postuar në 15 Gusht, 2016 20:43

Kandidati republikan për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka deklaruar se do të vendosë një testim të detyrueshëm për emigrantët që hyjnë në vend. Testi do të ketë natyrë ideologjike dhe do të shtrojë pyetje sesi e shohin emigrantët Amerikën, vlerat e saj për lirinë e besimit, barazinë gjinore dhe të drejtat e gayve.

Sulm me 1 të vrarë dhe 5 të plagosur në Londër

Postuar në 04 Gusht, 2016 09:33

Londra është qyteti i radhës ku si pasojë e një sulmi me thikë ka patur 1 viktimë e 5 të plagosur. Autori është një 19 vjeçar, i cili crau me thikë një grua 60 vjeçare dhe plagosi 5 të tjerë. E përbashkëta me sulmet në Francë dhe Gjermani është se autori është një 19 vjeçar. Policia nuk përjashton që motivi i sulmit të jetë  terrorizmi. Sipas Dailymail sulmi ndodhi në të njëjtën zonë ku në vitin 2005, 26 persona vdiqën si pasojë e shpërthimit të bombës në metro të Londrës.

Mos identifikoni Islamin me dhunën, paraja kërcënimi më i madh terrorist i njerëzimit

Postuar në 01 Gusht, 2016 12:27

Papa Françesku e quan të gabuar qasjen e atyre që identifikojnë Islamin me dhunën, duke thënë se rrënjët e terrorizimit janë padrejtësitë sociaale dhe idhujtaria për paranë.

Franca përgatitet për "Kryqëzatë" të Re kundër Islamit

Postuar në 29 Korrik, 2016 11:51

Rivlerësim i marrëdhënieve me islamin, ndalim të financimeve të huaja për ndërtimin e xhamive në territorin francez dhe shkatërrim të armikut, janë 3 pikat e triptikut që kryeministri frances Manuel Vals i dorëzoi presidentit Hollande pas sulmeve të njëpasnjëshme terroriste që goditën Francën.

Ushtria federale do të angazhohet për sigurinë e brendshme të Gjermanisë. Turqia, partner i rëndësishëm

Postuar në 28 Korrik, 2016 19:25

E detyruar nga ngjarjet e fundit në Gjermani, kancelarja Angela Merkel doli në një konferencë për shtyp,  për të ndarë me publikun shqetësimin për sulmet e fundit në Wuerzburg dhe Ansbach, të cilat sipas saj janë vepër e “terrorizmit islamik". “Janë akte që janë kryer në vende ku mund të ndodhet gjithkush prej nesh”-tha Merkel, duke mos përjashtuar mundësinë e përfshirjes së ushtrisë federale në sigurinë e brendshme të Gjermanisë.

Tjetër sulm në Gjermani, 1 i vdekur dhe 11 të plagosur në Nuremberg

Postuar në 25 Korrik, 2016 01:58

Një tjetër sulm ka ndodhur sot në Gjermani, pas atij në Munih. 1 person ka vdekur dhe 11 janë plagosur në Nuremberg si pasojë e shpërthimit të një pajisjeje në një restorant në Ansbach.  Mediat raportuan për rrjedhje gazi, por kryetari i Bashkisë, Karda Seidel, ka deklaruar se bëhet fjalë për sulm terrorist. Sipas disa raportimeve thuhet se i vdekuri është personi që ka ndërmarrë sulmin vetëvrasës. 

Miq të pandashëm, jo më vëllezër. Oferta për trajtim fiskal preferencial dhe zona të lira ekonomike

Postuar në 29 Qershor, 2016 21:50

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Turqi, ku është takuar me presidentin Erdogan dhe kryeministrin Yildirim. Në takimin me këtë të dytin janë diskutuar një sërë çështjesh, mes të tjerave edhe terrorizmi që goditi Turqinë së fundmi. Gjatë fjalës së vet, Edi Rama ka nënvizuar bashkëpunimin ekonomik e tregëtar, në fushën e arsimit dhe energjetikës. Duke e parë vizitën edhe si një rast për urimin e kortezisë për Yildirim që sapo ka marrë detyrën, kryeministri shqiptar ka hequr dorë edhe nga terminologjia vëllazërore me turqit, përdorur shpesh vitet e fundit.

Marrëveshje mes Ministrisë së Brendshme dhe FBI-së për luftën kundër terrorizmit dhe ngritjen e Byrosë së Hetimit

Postuar në 15 Prill, 2016 09:27

Shqipëria rreshtohet në vijën e parë të frontit kundër terrorizmit. Përtej takimit mes kryeministrit shqiptar dhe presidentit amerikan, vizita në SHBA ka sjellë edhe një marrëveshje shumë të rëndësishme mes Ministrisë së Brendshme dhe Byrosë Federale të Hetimit(FBI). Ajo është nënshkruar mes ministrit shqiptar Sajmir Tahiri dhe drejtorit të FBI-së James Comey, gjatë një takimi që delegacioni shqiptar kreu në selinë e kësaj të fundit.

Lista e 43 vendeve më të ekspozuara nga terrorizmi, Shqipëria në nivelin 2 të rrezikut

Postuar në 23 Mars, 2016 10:12

Shqipëria është në listën e vendeve me rrezikshmëri të ulët nga sulmet terroriste, por gjithsesi nuk duhet injoruar ekspozimi ndaj ekstremiszmit. Ministria e Jashtme Britanike ka publikuar një hartë të vendeve sipas nivelit të rrezikshmërisë për sulme të mundshme terroriste. Belgjika është një prej 40 vendeve që kanë nivelin 4 të rrezikut atë maksimal, kur renditen edhe vende si Gjermania, Franca, Rusia, Spanja apo Turqia. Një nivel më poshtë, në nivelin 3 të rrezikut janë vende fqinje me Shqipërinë, si Maqedonia, Greqia, Kosova, Italia, Bosnja apo Austria.

Erdogan betohet se do të gjunjëzojë terrorizmin

Postuar në 14 Mars, 2016 11:18

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan u zotua se “do të gjunjëzojë” terrorizmin pas sulmit në Ankara, ku humbën jetën 37 persona dhe u plagosën mbi 100 të tjerë. Mes viktimave është edhe kamikazi i dyshuar.Një autobombë shpërtheu në orën 18:41 të së djelës, pranë një stacioni autobuzi, në Parkun Gyven, në lagjen Kizilai, një nga nyjet e rëndësishme të transportit në kryeqytetin turk. Përmes një deklarate, presidenti turk tha se “grupet terroriste po vënë në shenjestër civilë sepse e kanë humbur betejën me forcat e sigurisë”.

Pages

Subscribe to RSS - terrorizmi