terrorizmi

Në Shqipëri ka edhe financues të terrorizmit

Postuar në 01 Mars, 2017 09:18

Në Shqipëri ka edhe financues të terrorizmit përveç se pjesëmarrës në linjat e aktivitetit të tij. Kjo është deklaruar nga Agim Ismailaj, zv.drejtori i Përgjithshëm i Parandalimit dhe Pastrimit të Parave, I cili raportoi dje në Komisionin Parlamentar të Sigurisë. “Disponojnë një listë me emrat e personave të dyshuar në Shqipëri që financojnë terrorizmin”, ka thënë Ismailaj, raporton “Koha Ditore”. Sipas Ismailaj gjatë vitit 2016, janë evidentuar 1300 raportime për transaksione të dyshimt dhe janë bllokuar 28 milionë euro nga veprimtari kriminale. 

Bill Gates paralajmëron rrezikun nga bioterrorizmi

Postuar në 19 Janar, 2017 20:55

Bill Gates paralajmëroi në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit se  njerëzimi kërcënohet nga një formë e re terrorizmi për të cilën nuk jemi të përgatitur. Fondacioni Bill dhe Melinda Gates është pjesë e Koalicionit, i cili fokusohet në krijimin e vaksinave që mund të ndalojnë shpërthimin e sëmundjeve të ardhshme.

Por teksa  organizata ka rreth 700 milionë $ për të shpenzuar, Gates spreh shqetësimin ato nuk do të jenë të mjaftueshme për të ndaluar këtë lloj kërcënimi.

Myslimanët dhe të huajt barazohen me terroristët

Postuar në 17 Janar, 2017 13:58

Ligjet antiterrorizëm që janë miratuar në dy vitet e fundit në 14 vende të Bashkimit Europian vijnë në shkelje të të drejtave të njeriut pasi ato diskriminojnë myslimanët dhe refugjatët. Të paktën këtë përfundim përcjell Amnesty International, në një raport që citohet nga agjencia “Reuters”. 

Myslimanët dhe të huajt barazohen me terroristët”, citon “Reuters” një eksperte të AI, Julia Hall. Prirja po zë vend në disa vende të BE-së dhe ajo i mëshon stereotipeve negative bazuar mbi paragjykime dhe frikë joproporcionale. 

ISIS herët a vonë do të godasë Italinë

Postuar në 07 Janar, 2017 20:55

Vlerësimin se Shteti Islamik herët a vonë do të godasë Italinë ka shprehur kreu i policisë italiane, Franco Gabriel. "Dua ta them me një mënyrë sa më të pranueshme. Herët apo vonë edhe ne do të paguajmë një çmim. Nuk ka anjë dyshim, ne nuk duhet të mashtrojmë veten. Shpresojmë që goditja të jetë në një shkallë sa më të kufizuar”

Erdogani nxiti erë e po korr stuhi

Postuar në 03 Janar, 2017 11:23

Kohë përpara se të pritej ndërrimi i viteve ndaj shtresës shoqërore me orientim modern të Turqisë ishte paralajmëruar sulmi i tmerrshëm terrorist në klubin e natës "Reina". Gjatë javëve të fundit shpesh sharlatanë gjëmonin në mediat sociale kundër festës së Vitit të Ri me tituj si „Imam" ose „Hoxha". Në këtë kontekst ata as nuk u rezervuan që t'i shpallnin si "të pafe" e kësisoj edhe si objektiv të sulmeve të dhunshme ata që preferojnë mënyrën perëndimore të jetesës.

Terrorizmi vjen nga jashtë. Masa të reja për Sistemin Informativ të Shengenit

Postuar në 21 Dhjetor, 2016 15:50

Terrorizmi godet dhe Bashkimi Europian shton masat policore. Ky ekuacion është bërë rutinë tashmë.  Kjo që po ndodh këto dy vitet e fundit, kur një dukuri globale me rrënjë të thella, edhe sociologjike si terrorizmi, ekstremizimi, po tentohet të frenohet apo kufizohet duke shtuar masat policore, nuk ka precedent. Menjëherë sapo ndodhi ngjarja e Charlie Hebdot u propozuan masa të reja, sapo ndodhi ngjarja në Bataclan e njëjta gjë, goditja në Nice provokoi të njëjtin reagim.

Assad: I gatshëm të bashkëpunoj me Trump kundër terrorizmit, jemi partnerë natyralë

Postuar në 16 Nëntor, 2016 12:14

Presidenti Sirian, Bashar Al Assad, ka folur për herë të parë pas zgjedhjes se Donald Trump, në krye të Shtëpisë së Bardhë. Ai tha se  do të presë nëse presidenti i ri amerikan do t’i ndryshojë politikat amerikane për Sirinë, tha Assad në një intervistë për një televizion portugez.  “Jam i gatshëm të bashkëpunoj me të në zhdukjen e terrorizmit në Siri”, deklaroi presidenti sirian.

Megjithë deklaratat premtuese të Donald Trump gjatë fushatës se do të luftoje ekstremistët islamikë ne Siri, Assad është treguar skeptik për mbajtjen e premtimit nga ana e Trump.

Ngjarjet në Malin e Zi, hije skandali në raportet serbo-ruse

Postuar në 29 Tetor, 2016 19:15

Disa media ruse dhe serbe po shkruajnë këto ditë për atë që agjencia “B92” e quan si skandalin më të madh në raportet mes Moskës dhe Beogradit që pas Luftës së Ftohtë. Skandali merr shkas nga një vizitë të raportuar të kreut të Këshillit të Sigurisë të Rusisë, Nikolai Patrushev në Beograd, që po lidhet me largimin e disa qytetarëve rusë nga Serbia. Lajmi është dhënë nga gazeta serbe “Danas” që publikoi një raport, sipas të cilit, disa qytetarë rusë u deportuan nga vendi për përfshirje në planet me natyrë terroriste në Malin e Zi.

Pse Italia është e kërcënuar nga terrorizmi?

Postuar në 08 Tetor, 2016 11:31

Hija e terrorizmit ka mbuluar Evropën pas sulmeve vdekjeprurëse që lanë gjurmë të pashlyeshme, duke  krijuar një realitet të ri për qytetarët e vendeve të prekura nga pasuesit fanatikë të Shtetit Islamik, të cilët jo vetëm që nuk kanë frikë të humbasin jetën e tyre, por në vend të kësaj ata dëshirojnë që bashkë me gjakun e "të pafeve" të derdhet dhe gjaku i tyre si provë e besnikërisë absolute dhe përkushtimin ndaj Allahut.

Ballkani i kërcënuar nga terrorizmi dhe ndikimi rus, mund të ketë përplasje të armatosur

Postuar në 19 Shtator, 2016 12:13

Kryesuesi i Këshillit Ushtarak të NATO-s, gjenerali Petr Pavel ka deklaruar se Ballkani vazhdon të mbetet burim i mundshëm i përplasjeve ushtarake. Ai porosit që aleanca veri-atlantike duhet të ketë patjetër aftësi për kundërvënie ndaj kundërshtarëve dhe mbrojtjes së anëtarëve të saj, si dhe rol më të madh në luftën kundër terrorizmit, bën të ditur agjencia kroate e lajmeve “HINA”.

Pavel citohet të ketë thënë se situata në një pjesë të Evropës është “larg stabilitetit”, duke theksuar se “Ballkanit i kanoset terrorizmi islamik, por edhe ndikimi rus”.

Pages

Subscribe to RSS - terrorizmi