tensione

Ndoshta kryeministri do ta quajë turizëm elektoral (Video)

Postuar në 19 Qershor, 2019 12:32

Protestat e opozitës kryeministri i Shqipërisë i krahasoi me koncertet e mbremjeve verore dhe sugjeroi me ironi se mund të përfshiheshin në paketat turistike.  Tashmë ka më shumë material për paketat që ka menduar t’ua ofrojë të huajve.

Tensionet e nisura mbrëmë në Shkodër janë shtrirë sot në disa qytete ku zyrtarë vendorë dhe mbështetës të opozitës kanë tentuar të hynë me forcë në Komisionet Zonale për t’i liruar. Përplasje raportohet të ketë patur në Burrel, Kamëz e Kavajë .

Turqia me sytë nga torta në detin e Qipros

Postuar në 13 Nëntor, 2018 12:14

“Tensionet për shpimet detin e Qipros  Gazi duken po aq" shpërthyese sa  depozitat që mund të gjenden në pjesën e poshtme të Mesdheut Lindor"- shkruan në edicionin online gazeta zviceriane, Neue Zürcher Zeitung në artikullin me titull, “Kërkimet rindezin problemin e Qipros".

Gazeta zvicerane vëren se ka pak gjasa që Ankaraja të ndërhyjë me mjete ushtarake për të penguar interesat amerikane në Mesdheun Lindor dhe shpimet që po kryen Exxon Mobil dhe anija e saj IceMax.

Thellohet përplasja mes Turqisë dhe Gjermanisë

Postuar në 17 Shtator, 2017 12:01

Turqia thirri ambasadorin gjerman në Ankara për të protestuar për një tubim të kurdeve në Këln, duke çuar edhe më tej tensionet në marrëdhëniet Berlin-Ankara.

"Ne dënojmë organizimin e një tubimi në qytetin gjerman të Këlnit nga grupet e degëve të organizatës terroriste PKK dhe faktin se propaganda terroriste u lejua nga autoritetet gjermane. Ne shprehëm reagimin tonë të fortë ndaj ambasadorit gjerman në Ankara, të cilin e thirrëm në ministri"- thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme turke.

CNN Greece: Tensionet Beograd-Shkup, “luftë” spiunazhi SHBA-Rusi

Postuar në 23 Gusht, 2017 22:35

Vendimi surprizë nga Beogradi për t’i vënë drynin të dielën në mbrëmje ambasadës serbe në Shkup fillimisht  u interpretua si një reagim ndaj synimit të Maqedonisë për të votuar në favor të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Por gazetat në favor të presidentit Vuçiç denoncuan një ditë më pas Shkupin për përgjime të zyrtarëve serbë, veprime që sipas tyre kanë pasur ndihmën dhe bashkëpunimin e shërbimeve të huaja, më konkretisht Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Mogherini nuk fshihet: Situata në Ballkan është e tensionuar

Postuar në 06 Mars, 2017 11:39

Përplasjet politike në Maqedoni,  problemet me bojkotin e opozitës dhe trafikun e drogës në Shqipëri, situata e trazuar politike në Mal të Zi dhe mosgjetja e konsensusit për demarkacionin në Kosovë, e bëjnë Ballkanin një rajon që mund të rrëshkasë kollaj në tensione dhe përplasje të dhunshme. Konstatimi është konkret dhe ka mbarritur tashmë edhe në zyrat e BE-së.

Nxiten tensione etnike më jug, hiqet flamuri grek në Dropull

Postuar në 20 Janar, 2017 12:35

Një ditë më parë në Dropull është hequr flamuri grek që qëndronte në hyrje të tij. Akti është marrë përsipër nga një organizate që quhet "Lëvizja për Shqipërinë e Bashkuar", të cilët në faqen e tyre në internet pranojnë se kanë kryer këtë veprim si reagim ndaj qëndrimeve të Greqisë për çështjen çame. Në shkrimin me titull "LSHB largon flamurin e shtetit armik grek në Dropull, që cënonte sovranitetin" thuhet se "Dje rreth orës 17:00, djemtë e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar kanë larguar flamurin grek në Dropull.

Asgjë në historinë moderne nuk është më barbare se ajo që SHBA ka bërë në Irak dhe Libi

Postuar në 26 Shtator, 2016 21:32

E dërguara e SHBA-së në OKB është hipokrite kur thotë se veprimet e Rusisë në Siri janë "barbarizëm", është hipokrit, sepse asgjë në historinë moderne nuk është më barbare se ajo që SHBA ka bërë në Irak dhe Libi. Kështu reagoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse ndaj deklaratave të ambasadores amerikane në OKB, Samantha Power. Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, diplomatja amerikane akuzoi Moskën për civilët e vdekur në Alepo në prag të skadimit të armëpushimit të negociuar nga SHBA dhe Rusia.

Rritet tensioni diplomatik SHBA-Rusi, zyrtarë "non grata" dëbohen nga Moska dhe Uashingtoni

Postuar në 10 Korrik, 2016 10:49

Një ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuam dëbimin nga vendi të dy zyrtarëve rusë si reagim për një sulm ndaj një diplomati amerikan në Moskë, edhe Rusia nga ana e saj njoftoi dëbimin e dy zyrtarëve amerikanë nga vendi.

Rikthehen tensionet Turqi-Rusi

Postuar në 30 Janar, 2016 18:39

Tensionet mes Turqisë dhe Rusisë rikthehen. Për Ankaranë një avion ushtarak rus ka shkelur hapsirën ajrore dhe thërriti menjeherë ambasadorin rus, Andrei Karlov.Sipas Ministrisë së Jashtme turke “avioni Su-34 i forcave ajrore të Federatës ruse shkeli hapsirën ajrore të Turqisë në orën 11:46 minuta të së premtes, pavarësisht paralajmërimeve që iu dhanë”.

Radha e Putin, Rusia nis drejt Sirisë sisteme antiraketore S-400

Postuar në 25 Nëntor, 2015 14:12

Rusia do të zhvendosë drejt bazave të saj në Siri sistemet antiraketore S -400 pas incidentit ushtarak me Turqinë. Presidenti Putin u bëri thirrje rusëve të mos udhëtojnë drejt vendit aziatik për shkaqe sigurie, ndërsa në planin diplomatik janë shtuar përpjekjet për uljen e tensioneve mes Kremlinit dhe Ankarasë. Gjithsesi Rusia do të kundërpërgjigjet me një mënyrë apo një tjetër për rrëzimin e avionit të saj, incident që presidenti Putin e quajti thikë pas shpine.

Pages

Subscribe to RSS - tensione