tension

Prag lufte mes Rusisë dhe Ukrainës (Video)

Postuar në 28 Nëntor, 2018 10:21

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko deklaroi të martën se vendi i tij po përballet me "kërcënimin" e pushtimit  rus dhe shpërthimin e një "luftë totale" me Rusinë, pas incidentit të dielën në Detin Azov.

"Forcat e ushtrisë ruse të stacionuara përgjatë gjithë kufijve tanë është rritur ndjeshëm. Kërcënohemi nga një konflikti i armatosur me Rusinë"- tha Porosenko gjatë një interviste televizive, duke shtuar se numri i tankeve ruse në rajonin kufitar është trefishuar në krahasim me muajin shtator.

Tensioni në Lindjen e Mesme

Postuar në 30 Prill, 2018 18:06

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei akuzoi të hënën SHBA se po përpiqet për të zgjeruar krizën rajonale duke nxitur tension mes Arabisë Saudite dhe Teheranit. "Një nga mënyrat për të provokuar Iranin është të nxisin udhëheqësit pa përvojë të  rajonit. Qëllimi i tyre është që të thellojnë krizën rajonale dhe të nxitur muslimanët për të luftuar kundër muslimanëve" - tha Ajatollah Ali Khamenei.

Opozita nis luftën e miellit (Video)

Postuar në 12 Prill, 2018 12:32

Seanca e kësaj të enjte në parlament u shoqërua me tension pas vendimit të PD-LSI për të përshkallëzuar qëndrimet ndaj kryeministrit.

Deputetë të opozitës bllokuan foltoren e kuvendit me kërkesën për lirimin e 11 protestuesve kuksiane që mbahen të arrestuar  si dhe përjashtimin e Edi Ramës nga seanca për fyerje të deputetëve në kuvend. Pas disa ndërprerjesh dhe përjashtimin e tre deputetëve të opozitës, Flamur Noka, Klevis Balliu dhe Ervin Salianji që hodhën miell dhe shishe me ujë ndaj kryeministrit kuvendi mbylli punimet.

Orë të vështira për LSI-në, Haxhinasto ndjek gjyqin e vartësve

Postuar në 04 Shkurt, 2018 12:48

Dalja përpara Gjykatës për t'u njohur me masën e sigurisë e ish-zyrtarëve të LSI-së, të arrestuar pak ditë më parë për shpërdorime në projektet e rrugëve u shoqërua me tension. Në seancë ishte i pranishëm edhe ish-ministri i Translorteve, Edmond Haxhinasto, 

Greqia dhe Serbia përgatiten për “luftë civile” në Maqedoni

Postuar në 03 Maj, 2017 10:55

Një tensionim i mëtejshëm i situatës në Maqedoni deri në përplasje civile është një skenar që po diskutohet.Në të njëjtën kohë, sipas "Ethnos" Komisioni Evropian ka ndërmarrë ditët e fundit iniciativën për të ngritur  në Shkup zyrën e menaxhimit të informacionit ku përfaqësohen të gjitha shtetet anëtare të BE-së, me diplomatë  apo zyrtarë të policisë.

Raportimi i Leskajt për aferën CEZ tensionon mbledhjen e Komisionit Hetimor: Nuk jam dëshmitar ordiner, marrëveshja në 15 copa letre(Video)

Postuar në 12 Tetor, 2016 23:14

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj rideklaroi në Komisionin Hetimor për CEZ se pas marrëveshjes së mirëkuptimit me kompaninë çeke qëndron një aferë e madhe. Këto konkulzione sipas tij kanë dalë pas auditimit që KLSH i ka bërë negociatave mes palës shqiptare dhe kompanisë çeke. CEZ Mbledhja u tensionua pas kërkesës të deputetit socialist Eduart Shalsi për të marrë fjalën, çka detyroi kryetarin e komisionit të  mbyllë mbledhjen. Video më poshtë është një zbardhje e auditimit që KLSH i ka bërë marrëveshjes së Gjiknurit, për të cilin Prokuroria i pushoi hetimet.

Çdo sjellje e papërshtatshme ndaj Rusisë mund të jetë me pasoja "bërthamore" për SHBA-në

Postuar në 11 Tetor, 2016 18:25

Çdo  sjellje e papërshtatshme ndaj Rusisë mund të jetë  me pasoja "bërthamore" për SHBA-në paralajmëroi Dmitry Kiselyov, kreu i agjencisë shtetërore ruse të lajmeve duke i dërguar një mesazh të qartë Uashingtonit.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar ndjeshëm javët e fundit pas akuzave të Uashingtonit për krime lufte të Sirisë në  Aleppo. Kiselyov flet për një  "ndryshim radikal" në marrëdhëniet mes Rusisë dhe SHBA-së në javët e fundit.

Zgjedhjet në Dibër, akuza për thasë me miell e para në këmbim të votës. Policia në një linjë me denoncimet e PS

Postuar në 11 Shtator, 2016 10:56

Ditët e zgjedhjeve në Shqipëri janë nga më të ngarkuarat politikisht dhe nga kjo traditë nuk bën përjashtim as procesi për zgjedhjen e kryetarit të bashkisë së Dibrës. Tensioni është i dukshëm tek të dyja palët, çka ëshrë reflektuar edhe në deklaratat për shtyp.

Sistemi bankar i Europës nën tension

Postuar në 30 Korrik, 2016 20:39

Irlanda dhe Spanja tejkaluan krizën dhe dolën nga programi i mbështetjes financiare që u shoqërua me masa të ashpra shtrënguese, por bankat e tyre vijojnë të jenë nën tensionin e krizës, çka mban të ngritura antenat e alarmit.

Tension në Portin e Pireut, emigrantët djegin flamurin e BE (Video)

Postuar në 31 Mars, 2016 11:30

Rreth 2000 refugjatë dhe mbështetës të tyre grekë kanë manifestuar në Athinë për të kërkuar hapjen e kufijve dhe kalimin e tyre në Europë. Refugjagtët u niseën nga porti i Pireut dhe u grumbulluan fillimisht në sheshin Omonia. Ata marshuan drejt parlamentit grek dhe më pas u tubuan para selisë së Komisionit Europian në Athinë. Aty protestuesit dogjën një flamur të Bashkimit Europian.Protesta e refugjatëve në Athinë u zhvillua disa orë pasi në Idomeni refugjatë të tjerë ishin përkeshur me forca të policisë greke.

Pages

Subscribe to RSS - tension