Tema Tv

Rrënjët e populizmit të djathtë në Europën Qendrore dhe Lindore

Postuar në 14 Nëntor, 2019 15:40

 

Mësimdhënia, arti që po vdes në klasat dixhitale

Postuar në 02 Shtator, 2019 19:16

 

A është e mundur të humbasësh gurin e themelit të kulturës, madje pa e kuptuar? Ky vit do të jetë i fundit për mua si lektor në universitet. Kam vendosur të tërhiqem tre vjet para moshës së pensionit. Janë disa arsyet pas këtij vendimi, por padyshim njëra prej tyre është ndryshimi që ka pësuar situata në klasë. Edhe në nivelin pasuniversitar, po bëhet gjithnjë e më e vështirë të ndiesh se ke vëmendjen e studentëve ose se diçka me të vërtetë e dobishme po ndodh gjatë leksionit.

“Ka institucione të arsimit privat që janë ngritur me para të pista“

Postuar në 03 Tetor, 2018 13:24

Asnjë prej reformave në arsim që janë ndërmarrë vitet e fundit nuk është çuar deri në fund. Rotacioni politik e ka ndërprerë secilën prej tyre ose i ka zeruar për të propozuar një tjetër. Kjo sipas ish-drejtueses së Arsimit për Tiranën, Majlinda Keta, ka çuar në kaos dhe mosfunksionim siç duhet të institucioneve arsimore.

Vettingu i politikë/Duhet reformë kushtetuese, krijim i Senatit dhe zgjedhje e Presidentit nga populli

Postuar në 24 Shtator, 2018 19:13

Juristi Çlirim Gjata ka deklaruar në studion e TemaTv se vettingu në politikë që të ketë sukses duhet të shoqërohet me reformë kushtetuese, një sistem të ri zgjedhor, krijimin e Senatit dhe kalimin drejt një Republike me zgjedhjen e Presidentit nga populli.

Sipas Gjatës, SPAK-u duhet të hetojë për pasuritë e evidentuara si të pajustifikuara nga vetting, meqenëse aktualisht ky I fundit penalizon duke amnistuar gjykatës dhe prokuorë që thjesht largohen nga detyra.

Intervista e plotë(pjesa për vettingun minuta 11:33):

Siguria kibernetike/Drejtoresha e ASIG: Nuk jemi ende gati

Postuar në 21 Qershor, 2018 10:18

Shqipëria nuk ka kapacitete për të përballur sulmet kibernetike. Kjo gjë duket se pranohet edhe nga drejtuesja e Agjencisë së Sigurisë Kibernetike – krijuar gjashtë muaj më parë - Milva Tomçe, e cila në një komunikim me TemaTv, ka deklaruar se nuk ka të dhëna se serverat e kompanisë Abissnet janë shfrytëzuar nga Korea e Veriut. 

Arkitektët: Dakord për një Teatër të ri, por jo të prishet teatri ekzistues

Postuar në 19 Mars, 2018 16:55

Nuk janë vetëm një pjesë e artistëve që kundërshtojnë prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar, por edhe arkitektët. Shoqata e Arkitektëve shprehet përmes një deklarate se Tiranës i duhet një godinë e re teatri, por se godina ekzistuese duhet restauruar dhe ruajtur, sepse është pjesë e memories së qytetit.

Inceneratorët, hapet rruga e importit të mbetjeve

Postuar në 18 Mars, 2018 16:27

Alternativa për djegien e mbetjeve në Shqipëri përmes inceneratorëve është parë nga qeveria si formë efikase për trajtimin e tyre, ndërsa ka gjetur kundërshtim nga opozita dhe përfaqëësues të shoqërisë civile. Tashmë, në funksion është incineratori në Elbasan, dhe pas tij janë projektuar dy të tjerë në Fier e Tiranë. Vizita e ministrit Damian Gjiknurit në Elbasan këtë fundjavë pasoi në komentin e tij, se impanti ka nevojë për më shumë mbetje, dhe vlera e dytë e shtuar përpos eliminimit të tyre është prodhimi i energjisë.

Shqipëria dhe shqiptarët në sytë e piktorëve francezë (VIDEO)

Postuar në 16 Mars, 2018 20:33

Mund të themi se për shqiptarët, veç epokës së Rilindjes dhe lëvizjeve për liri e pavarësi, shekulli i XIX ishte gjithashtu dhe shekulli i portretizimit të tij në imazhe, pasi pothuaj për herë të parë, bota e Perëndimit shikonte portretet e shqiptarëve, veshjet e tyre, dekoret shqiptare dhe gjithçka e jashtme që lidhej me përjetimet e tyre, valltarët, këngëtarët, personazhet historikë, edhe pse në pjesën më të madhe këtu bëhet fjalë për shqiptarët jashtë kufijve aktualë të Shqipërisë, pra të atyre që jetonin jashtë kufijve të sotëm.

Qëndrimi zyrtar i Kosovës: Jo presidentit të përbashkët me Shqipërinë

Postuar në 26 Shkurt, 2018 20:01

Ambasadori i Kosovës në Tiranë Sylë Ukshini është kundër propozimit të Kryeministrit Edi Rama për President të Përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës. Një javë më parë në parlamentin e Kosovës në 10 vjetorin e pavarësisë, Rama hodhi idenë e një presidenti të përbashkët. Ndërkohë këtë të hënë në një intervistë për TemA TV Ambasadori Syl Ukshini u shpreh se Shqipëria e ka njohur Kosovën me flamurin e sajë. Ukshini ka folur edhe për shqetësimin e bizneseve në dogana. Ai thotë se Bizneset e Kosovës ankohen për veprimet burokratike.

Dekoratat dhe medaljet, sa para kushtojnë?

Postuar në 07 Janar, 2018 14:34

1002 medaje dhe dekorata lëshoi Presidenti Bujar Nishani gjatë mandatit të tij presidencial në periudhën  korrik 2012-qershor 2017. Një shifër rekord kjo, që veç të tjerash u shoqërua edhe me debate se shumë personalitete nuk e kanë merituar dekoratën dhe të tjerë janë lënë jashtë qëllimisht ose jo.

Pages

Subscribe to RSS - Tema Tv